Trzeci Rzym. Z dziejów rosyjskiego nacjonalizmu

historia
Wydawnictwo Literackie
2019-10-02
2019-10-02
Rosja historia imperium carat nacjonalizm władza

Oficjalne recenzje i

Moskwa – koncepcja Trzeciego Rzymu

570 76 448

Kompendium wiedzy na temat powiązań rosyjskiej cerkwii z caratem. Autor w ciekawy sposób opisuje ten sojusz na przestrzeni wieków na podstawie konkretnych wydarzeń historycznych. Do tego w tej obszernej książce można znaleźć obszerne rozdziały na temat masonerii i stosunku bolszewizmu do wiary. Dla rosjoznawców będzie to prawdziwa uczta czytelnicza.

Andrusiewicz jak zwykle nie zawodzi i daje solidną dawkę wiedzy w świetnej formie. Bardzo wartościowa lektura, zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej.

"Trzeci Rzym" stał na mojej półce już dość długo. Postanowiłem w końcu przeczytać tę książkę i dobrze zrobiłem. Dowiadujemy się w niej o tym jak myśl narodowa zmieniała się na przestrzeni lat. Katarzyna Wielka na przykład fałszowała historię na potrzeby polityczne. Dziś to samo robią w Ro-sji, gdy mówią, iż nie napadali na Polskę w czasie II wojny światowej, w przyszłości tak będą prawić o wojnie ukraińskiej.

Andrzej Andrusiewicz ma bardzo przystępne pióro, dzięki czemu książkę miejscami czyta się lepiej, niż powieść. Są oczywiście gorsze momenty, ponieważ nic nie jest idealne. Zniesmaczył mnie również fakt, iż profesor Andrusiewicz pisze o niektórych rzeczach wybiórczo, na przykład wspomina o zniesieniu aborcji, ale nie pisze, że później ją przywrócono. Natomiast w odniesieniu do kary głównej już o tym wspomina.

Mimo kilku fragmentów, do których mam mieszane uczucia, pozycja jest warta polecenia. Pozycja zawiera też rozdział o tym jak cerkiew wchodzi w sztamę ze St-ali-nem czy o ma-so-ne-rii.

Jeśli ktoś miał słabego historyka, to namawiam po sięgnięcie po tę książkę. Zobaczycie, że historia potrafi wciągnąć, bardziej niż bagno.

Bardzo dobra pozycja A. Andrusiewicza z dziejów nacjonalistycznej Rosji. Autor tej potężnej pozycji zabiera nas w podróż przez Rosję średniowieczną aż po współczesną ? Czyta się bardzo przyjemnie, fakt nie da się wszystkiego spamiętać przez ilość faktów, dat i postaci. Mimo wszystko polecam każdemu kto interesuje się chociaż trochę przebogatą arcyciekawą historią tego wielkiego kraju.

Niezła książka warto przeczytać

Niezła książka warto przeczytać

Myślę, że nikomu kto choć trochę interesuję się Rosją i jej dziejami nie trzeba przedstawiać Andrzeja Andrusiewicza. Autor wielu książek i niezliczonych artykułów mógłby swoim dorobkiem obdzielić kilku aktywnych naukowo badaczy naszego wschodniego sąsiada.

"Trzeci Rzym" opowiada o przewijającej się od stuleci w rosyjskiego doktrynie imperialnej koncepcji Moskwy (Czyli Rosji) jako spadkobiercy obu upadłych Cesarstw Rzymskich, tego "oryginalnego" oraz Konstantynopola. Jak rosyjska myśl i filozofia polityczna bardzo by się nie zmieniały na przestrzeni wieków tak poczucie rzymskiej misji było i jest obecne w kreacji moskiewskiej wizji własnej roli w Europie i na świecie. Jakkolwiek dzisiaj wielu by nie traktowało takiego poczucia rosyjskiej wielkości z przymrużeniem oka to kraj był przez 300 niemal lat potęgą grającą poczesną rolę w światowym koncercie mocarstw, bywały czasy (pierwsze dekady XIX wieku i okres Zimnej Wojny) gdy dzierżył w ręce batutę mając za konkurenta tylko Stany Zjednoczone czy Anglię. Autor pracy zabiera nas w podróż przez historię rosyjskiej mocarstwowości od jej zarania pod koniec XV wieku aż po czasy współczesne. Jak rosyjskie elity polityczne postrzegały rolę swoją i kraju, jak zapatrywały się na rzymskie dziedzictwo. Andrusiewicz bierze na warsztat historię, myśl polityczną i biografie wielkich postaci historii kraju. Wszystko to łączy właśnie przywiązanie do owej specyficznej idei. Świetnie prezentuje się tutaj wielka i rozległa wiedza autora a także jego zdolność do sięgania do zródeł zagranicznych, w tym takich, które wcześniej u nas w Polsce nie były poddane obróbce. Wielka praca za tym stoi.

Całość nosi znamiona pracy naukowej co może niektórych zniechęcić. No nie jest to łatwa i prosta lektura. Warto też znać historię kraju i regionu, autor nie zatrzymuje się przy podstawach, czytelnik bez solidnego "bekgrałndu" może się szybko zgubić. Solidna cegła, raczej nie dla odprężającej lektury.

Potężna pozycja, pokazująca historię Rosji pod trochę innym, ale bardzo konkretnym punktem widzenia. Mianowicie Trzeciego Rzymu.
Bardzo szczegółowa, a wnioski interesujące.
Przybliża sylwetki osób, dla ludzi nie zajmujących się na co dzień historią Rosji, niezwykle ważnych z punktu widzenia kraju Romanowów.
Długo się ją czyta, jednak jest to pozycja idealna na nadchodzące zimowe dni.

Bardzo szczegółowa, a wnioski interesujące.
Długo się ją czyta, jednak jest to pozycja idealna na nadchodzące...

Andrzej Andrusiewicz wydał kolejną świetną pracę poświęconą Rosji, a właściwie jednej z najwpływowszych koncepcji imperiologicznych w dziejach Rosji, a mianowicie Trzeciemu Rzymowi. Autor w dwóch częściach ukazuje koncepcję Trzeciego Rzymu z perspektywy postaci kluczowych dla dziejów Rosji, zarówno tych, którzy ją budowali jak Filoteusz, Zofia Paleoolg ,, Dymitr Doński lub dostosowywali i dokonywali jej recepcji jak Piotr I, Katarzyna II czy Stalin co pozwala nam zobaczyć Rosję jako twór imperialny podlegający ciągłym transformacjom do 1991 r. bo to na tym roku kończy się książka. Pracę Polecam osobom chcącym choćby liznąć rosyjskiego potencjału do tworzenia i przetwarzania i translacji imperializmu na kody współczesności. Praca mimo ograniczenia żargonu naukowego nadal posiada cechy monografii znakomicie wypełniającej lukę w polskim dorobku historiograficznym poświęconym Rosji.

Dodaj cytat z książki Trzeci Rzym. Z dziejów rosyjskiego nacjonalizmu

Ciekawostki historyczne