Zbrodnie w imieniu Chrystusa

Tłumaczenie: brak danych
Wydawnictwo: Forum Sztuk
Crimes in the name of God
83-87864-26-9
Iga

Bose nogi oskarżonego pociągano smalcem, po czym wystawiano je na działanie silnego ognia gdy męczony bardzo cierpiał, wstawiano między nogi a ogień deskę i zapytywano, czy się do winy przyznaje. Jeżeli dawał odpowiedź twierdzącą, przestawano go męczyć, jeżeli przeczącą - wyjmowano deskę i tortury rozpoczynały się na nowo.

goskrzys | 2017-11-03
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 03 listopada 2017

Z antyklerykalizmem bardzo mi po drodze, ale jednak czytałam tę książkę ze sporą niechęcią. Po pierwsze: nie odkrywa Ameryki, przedstawia te zbrodnie Kościoła, o których powszechnie wiadomo. No, ale to jeszcze można by przełknąć, w końcu nikt nie obiecywał, że znajdą się tu jakieś nieznane dotąd sprawy. Gorszą sprawą jest straszna chaotyczność przedstawianych tu faktów, brak poparcia przypisami (choć czytałam elektroniczną wersję książki i być może tylko w tejże wersji takowych zabrakło), no i tendencyjność. Kiedy z każdego niemal zdania bije niechęć do opisywanej instytucji, choćby i człowiek podzielał takie zdanie i opinię - odruchowo nabiera niechęci do lektury (przynajmniej ja tak mam). Zupełnie inaczej by się całość czytało, gdyby autor pokusił się o więcej obiektywizmu, zresztą przydałoby to treści większej wiarygodności...

Rażą nadmierne uproszczenia, puszczanie oka do czytelnika, autor przeskakuje ze stulecia w stulecie, cofa się, potem skacze w przyszłość. Efektem jest...

Kevorkian | 2014-05-06
Przeczytana: 02 maja 2014

Sporym minusem jest dla mnie poruszenie tylko najbardziej znanych tematów z historii chrześcijaństwa - krucjaty, inkwizycja, templariusze, Galileusz i Giordano Bruno... Owszem, omówione zostały one relatywnie precyzyjnie i dokładnie, ale zabrakło mi zdecydowanie mniej znanych wątków i faktów.

Alen | 2017-01-17

Pozycja obowiązkowa dla zatwardziałych ateistów ( takich, jak ja ). :-)
Warto mieć w domu. Podejrzewam, że już wkrótce tego typu książki trafią na czarną listę Jarka i zostaną wycofane z obiegu :-) Nawet z tego antykwarycznego :-)

Vemona | 2017-09-22
Przeczytana: 14 września 2007

Uważam, że książka jest dobra na początek dla kogoś, kto zaczyna się interesować taką tematyką. Autor nie koncentruje się na jednej kwestii, stara się dać przekrój działalności Kościoła Katolickiego, są więc rozdziały poświęcone papieżom, są o krucjatach, zarówno tych w Ziemi Świętej, jak i tych miejscowych, polegających na zwalczaniu tzw. heretyków. Jest tekst o inkwizycji, rozdział poświęcony Templariuszom, inny o pogromach Żydów, omówione są procesy Giordana Bruna i Galileusza, oraz sprawa bardzo kontrowersyjna, czyli domniemane zabójstwo Jana Pawła I.

Niestety, moim zdaniem autor nie ustrzegł się pewnych błędów: rozdziały poświęcone papieżom są niezwykle chaotyczne, brak w nich chronologii, często zdarzają się powroty do osób, które żyły i działały wcześniej, niż aktualnie opisywane. Dużo lepszą pozycją, która bardzo wiele wiedzy o papieżach i Watykanie może przekazać są "Źli papieże" Russela Chamberlin.
W ostatnim rozdziale, poświęconym tajemniczemu zgonowi Jana Pawła I autor...

Hekate | 2012-09-25
Przeczytana: 23 września 2012

Książka napisana dobrze, merytorycznie.
Początkowo miałam niemiłe wrażenie wyliczania dat i imion/nazwisk (głównie w kontekście papieży) ale później styl robi się bardziej przyjazny czytelnikowi.
Minus za nieprzetłumaczenie części (albo nawet i większości) nazw/tytułów łacińskich.
Całość mówi o najbardziej znanych zbrodniach kościoła przez co 90% treści dotyczy okresu do XVI wieku.
Obiektywnie pozycja wartościowa; poleciłabym ją głównie osobom dopiero wdrażającym się w temat. "Starzy wyjadacze" mogą ją poczytać tak 'dla sportu' bo raczej żadnej nowości się tu nie uraczy.

Tina | 2015-02-11

Kdiążka jest niewątpliwie ciekawa, ze względu na informacje w niej zawarte. Nie podoba mi się jednak jej styl, który wydaje mi się lekko chaotyczy. Mam także wrażenie, że autor celowo wylicza najgorsze z możliwych zbrodni, aby wzbudzic sensację, a tym samym zwiększyć sprzedaż książki. Ta pozycja nadaje się, moim skromnym zdaniem,do kompletnego przeredagowania! Informacja na 5, jednak styl pisania na 1.

Arkalion | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Czy można gdzieś przeczytać pozycję pt .Zbrodnie w imieniu Allaha /Mahometa???

Grabarz666 | 2018-03-23
Na półkach: Historia, Kryminał, Przeczytane