1001 spotkań z nauką

Wydawnictwo: Świat Książki
1001 Things Everyone Should Know About Science
corrum

Książka napisana przez amerykańskiego profesora fizyki, podejmuje się pokazania, jak funkcjonuje świat. Informacje umieszczone są w kolejno ponumerowanych notkach. Czasem zawierają tylko jedno lakoniczne zdanie, lecz w większości składają się z co najmniej dwóch akapitów. Poszczególne części książki poświęcone są biologii klasycznej, ewolucji, biologii molekularnej, fizyce klasycznej, fizyce współczesnej, nauce o Ziemi i astronomii.

Książka jest przeznaczona do wertowania. Można otworzyć ją na dowolnej stronie i zawsze dowiedzieć się czegoś ciekawego.

Nauka pozwala zrozumieć, jak zbudowany jest i jak działa niezmierzony, niezrównany w swoim pięknie Wszechświat- od wybuchów odległych gwiazd do najmniejszej komórki w organizmie. Zgromadzenie tej wiedzy jest z pewnością największym ze wszystkich osiągnięć ludzkiego rozumu.
nauka obejmuje mnóstwo różnych specjalności, można też rozmaicie ją prezentować- placek daje się wszak kroić na wiele sposobów. Można na przykład skoncentrować się na ogólnych zasadach, które leżą u podstaw nauki. Można również zająć się bardzo szczegółowo pewnymi dziedzinami wiedzy, jak astronomia, biologia molekularna, geofizyka, a pominąć ich związku z resztą świata.
W książce podjęto próbę opisania, jak funkcjonuje świat. Informacje umieszczono w kolejno ponumerowanych notatkach. Czasem zawierają one tylko jedno lakoniczne zdanie, lecz w większości składają się co najmniej z dwóch akapitów. Poszczególne części książki poświęcone są biologii klasycznej, ewolucji, biologii molekularnej, fizyce klasycznej,...

kakunia84 | 2014-03-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poradniki

książka kojarzy mi się z czasami podstawówki itp...tyle referatów z niej napisałam ze ho ! kiedyś nie było neta klik klik i jest , trzeba było kartkować książki....teraz to już "raczej przeżytek" ;( niestety ....

Michał | 2010-12-24

Idealna książka do klozetu! :D

Izoldka | 2015-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Jestem dość zawiedziona tą książką. Może dlatego, że prezentuje stan wiedzy sprzed 20 lat, a od tamtej pory wiele się w nauce wydarzyło? A może z powodu infantylności niektórych ciekawostek? Tak, czy owak, preferuję lektury napisane bardziej naukowym językiem, bardziej szczegółowym, kiedy wszytko jest wyjaśnione krok po kroku. Autor najwyraźniej chciał całą swoją wiedzę zebrać w pigułce. W wyniku czego powstało bardzo dużo luk i niedomówień. Czytelnik, który na co dzień nie styka się z nauką, zwyczajnie może się pogubić i wielu rzeczy nie zrozumieć.

Hubert | 2014-05-04
Na półkach: 2014 rok, Przeczytane, Posiadam

Świetna książka naukowa dzięki której nauczyłem się ,powtórzyłem i zrozumiałem wiele zagadnień z zakresu Fizyki, Chemii, Biologii i Astronomii ,których w szkole nauczyciele nie umieli przekazać. Szkoda ,że jej nie "aktualizują" bo nauka nie stoi w miejscu tylko rozwija się dalej a książka mogła by być bogatsza w nowsze i lepsze zagadnienia i zdjęcia.

Tomasz | 2015-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Dużo informacji pobieżnie przedstawionych. Jeśli się o czymś uczyło, fajnie sobie przypomnieć, resztę da się przyswoić, ale już toporniej. Gdybym miał zamiar startować w jakimś teleturnieju, np. 1 z 10 to pewnie byłaby to jedna z lektur obowiązkowych :)

Monika | 2012-04-20

Zagadnienia wyjaśnione są zbyt ogólnie.

Karinka | 2011-02-20
Na półkach: Przeczytane, Na półce

Książka przedstawia ciekawostki ze świata nauki w kilku kategoriach.

Tiia | 2016-03-31
Na półkach: Teoria, Przeczytane
Przeczytana: luty 2016

Bardzo logicznym i prostym językiem napisana. Ktoś kto ma problem z fizyką powinien książkę przeczytać i problem zniknie :) A jeśli kogoś zainteresuje coś konkretnego to można ruszyć dalej po szczegółową i nowszą wiedzę.

Leszek Gramacki | 2011-12-31

Szybkie i ogólnikowe wyjaśnienie 1000 zagadnień z dziedziny nauki oraz życia codziennego.