Mroki Średniowiecza

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Mephisto

Ta książka stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy, o tym jak naprawdę średniowiecze wyglądało. To nie tylko epoka pokornej modlitwy, męczenników w imię wiary czy bogobojnych niewiast. W prawdziwym świetle jawi się jako czas okrucieństwa, totalnego zdeprawowania i zezwierzęcenia. Tłumy obserwujące codzienne zbrodnie zatracają swoje ludzkie odruchy, chłopi traktowani, niczym bydło, karani za byle...

Tłumy obserwujące codzienne zbrodnie zatracają swoje ludzkie odruchy, chłopi traktowani, niczym bydło, karani za byle jakie przewinienie śmiercią, brak zahamowań ze strony duszpasterzy, tortura, jako wspaniały sposób na biznes. Oprócz tego wiele sylwetek z kart historii, min. Papież Grzegorz VII, papież Innocenty VIII, król Bolesław II Śmiały… to tylko przedsmak tego co czeka was podczas lektury „Mroków średniowiecza”.

Pola | 2016-04-21

Józef Putek „Mroki Średniowiecza” napisał w okresie międzywojennym i jest to jedna z najśmielszych prac mówiąca o realiach tamtej epoki.
Z książki dowiadujemy się mnóstwo ciekawych choć zarazem wstrząsających historii. Czytając ją zastanawiamy się czy aby na pewno obyczaje ze średniowiecza zaginęły. Czy dziś z niektórych krajach nie stosuje się tych samych metod? Można stwierdzić że dużo wynieśliśmy ze średniowiecza choć czasem niekoniecznie dobrego.
Książka jest niezwykle pasjonująca, a tym bardziej dla tych, którzy uwielbiają historię.
Bardzo polecam.

Miłka | 2015-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2015

Szeroka rozprawa o ciemnej stronie średniowiecznej codzienności.

Tak jednym zdaniem kwituję obszerną pozycję pana Józefa Putka. „Mroki średniowiecza” są bowiem istną szufladą wiedzy o zdeprawowanym i barbarzyńskim świecie w czasach, które dla wielu stanowią kolebkę głębokiej wiary i ciągłej modlitwy. Nic bardziej mylnego. Autor czarno na białym, momentami wyjątkowo dogłębnie, przedstawił fakty ówczesnych zachowań, działań i praw, kierując swe myśli ku nieludzkiej i mrocznej stronie.

Strukturę książki uważam za odpowiednią i przystępną. Treść rozdzielona została tematycznymi rozdziałami, w ramach których poruszamy się zgodnie z upływającym czasem, od XIII do XIX wieku, choć momentami Putek wraca do jeszcze bardziej odległej historii, porównując opisywane wydarzenia do zdarzeń nawet sprzed X wieku. Pozytywnie oceniłam schemat książki, bo pozwala on czytelnikowi dokonać wyboru interesujących fragmentów bez większych przeszkód. Moją uwagę przykuło kilka części, które przedstawiały...

madzina | 2016-03-02

super