Wojna niemieckich papieży

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klubu da Vinci". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Lux
papież, watykan, historia
historia
Iga

Książka, którą przekazujemy naszym Czytelnikom, jest nieco dziwna w swojej konstrukcji. Z jednej strony jest ona próbą oceny papieża Benedykta XVI po ponad czterech latach jego pontyfikatu, a z drugiej spojrzeniem na Kościół poprzez historię jego wojennego doświadczenia w czasie pontyfikatu papieża Piusa XII i konsekwencji z tego płynących. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że oba zasadnicze tematy książki są ze sobą nierozerwalnie związane. Benedykt XVI jako Niemiec nie może i być może nie chce wyzwolić się z dziedzictwa swojego narodu, a także spuścizny po swoim poprzedniku, który choć był Włochem i rodowitym rzymianinem, przeszedł do historii jako najbardziej niemiecki z niemieckich papieży. To właśnie jemu nadano straszliwe miano „papieża Hitlera” – czy zasłużenie, pewnie nawet historia już tego nie rozstrzygnie. Benedykt XVI w jednej z mów pochwalnych określony został największym darem jakim Bóg obdarował Kościół. Zastanowimy się czy ocena ta jest sprawiedliwa, czy też jest tylko zwykłym zwrotem kurtuazyjnym.
[od wydawcy]

mateusz | 2012-02-03
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Malo pozycji o temacie Piusa XII. Ksiazka b dobra !

Alex | 2013-03-19
Łukasz | 2010-10-01