Szkoła Mężów, Szkoła Żon, Chory z Urojenia, Krytyka Szkoły Żon, Uczone Białogłowy

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Wydawnictwo: KWE
Le Malade imaginaire
83-7385-062-7
dramat, komedia, sztuka teatralna
MadziaT

Molier (Moliere, właściwe nazwisko Jean Baptiste Poquelin) Ur. 15 I 1622 w Paryżu, zm. 17 II 1673 tamże. Twórca klasycystycznej komedii francuskiej, który po nieudanej próbie tworzenia teatru w Paryżu i 12 latach wędrówek z trupą teatralny po prowincji odnosi sukces w stolicy, zyskując przychylność i protekcję Ludwika XIV. Prowadząc teatr paryski i pisząc w tym okresie około 30 sztuk wiódł walkę cenzurą, torując drogę na scenę swoim najbardziej demaskatorskim komediom: Świętoszkowi i Don Juanowi (1665).

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/szkola-mezow-szkola-zon-chory/

źródło okładki: http://merlin.pl/Szkola-Mezow-Szkola-Zon-Chory-z-U...»

Kazik | 2012-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Francuska

Ach, Molier. Takie proste, a tak cieszy.
Można zarzucać temu dramaturgowi powielanie schematów i powtarzalność "intryg". Można, bo to prawda. Co nie zmienia faktu, że sztuki są napisane z niezwykłą lekkością, a humor wytrzymał próbę czasu, o czym świadczą salwy śmiechu podczas przedstawień. Gagi niby są proste, ale nadal bawią.
O ile obie "Szkoły" nieco słabują, a "Krytyka szkoły żon" jest bardziej ciekawostką, miniaturką niż pełnoprawną sztuką (choć Molier pokazuje, że umie odpierać argumenty przeciwników z klasą), to "Chory z urojenia" i "Uczone białogłowe" są klasyką gatunku - niezwykle charakterystyczne postacie i doskonałe wykpienie lekarzy oraz pseudoartystów wprawiają w dobry humor czytelnika.
A wydanie porządne.
Polecam.