Makroświat, mikroświat i ludzki umysł

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Large, the Small and the Human Mind
mikroświat, makroświat, umysł, kosmos
Barbara

Książka ta zawiera popularne wprowadzenie w świat idei Rogera Penrose'a, jednego z najwybitniejszych matematyków i fizyków matematycznych naszych czasów. Można tu znaleźć podsumowanie jego prowokacyjnej wizji fizyki teoretycznej XXI wieku, łączącej w sobie naukę o Wszechświecie, cząstkach elementarnych, pracy mózgu i ludzkim umyśle. Z koncepcjami tymi czytelnicy mogli zetknąć się wcześniej w dwóch książkach Penrose'a: "The Emperor's New Mind" (wyd. pol. "Nowy umysł cesarza") oraz "Shadows of the Mind". Z Penrose'em dyskutują filozofowie nauki, Abner Shimony i Nancy Cartwright, oraz Stephen Hawking, jego dawny współpracownik, słynny fizyk i kosmolog.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1997

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1997

Michał-Tarnowski | 2016-08-22
Przeczytana: lipiec 2016

To ostatnia i najkrótsza z trzech książek Sir Rogera Penrose'a o umyśle, po „Nowym umyśle cesarza” i „Cieniach umysłu”. Warto zacząć tę trylogię właśnie od tej ostatniej, chudej książki, ponieważ autor streszcza w niej istotę swojego wywodu.

Ten ostatni jest przewrotny, chwiejny i oparty na bardzo dyskusyjnych założeniach jak to, że twierdzenia Gödla i Turinga miałyby dowodzić niealgorytmiczności umysłu. To może być wyraz pewnej romantycznej tęsknoty za wyjątkowością człowieka i za duszą. Od Paula Daviesa wiem, że podobne poglądy reprezentował Lucas już w latach 60., a Hofstadter je skrytykował w latach 70. – w „Gödel, Escher, Bach”. (O dziwo to nie przeszkodziło mu pozytywnie recenzować „Nowego Umysłu Cesarza”). Wreszcie Wojciech Grygiel w swojej książce porównującej Hawkinga z Penrose'em pisze, że u tego ostatniego wiara w ten dyskusyjny wniosek jest głęboko zakorzeniona, sięgając jeszcze czasów studiów matematycznych na University College London. Nic dziwnego, że Penrose od lat...

bastkk | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Z perspektywy realizowania popularyzacji kosmologii książka raczej spełnia cele. Wywód jest żywy, miejscami jednak wydaje się brakować argumentacji, niektóre wątki można było bardziej pociągnąć zamiast przeskakiwać dalej. Rysunki pomagają ogarnąć wyniki fizyczne i propozycje Penrose`a. Bardzo interesująca jest perspektywa osadzenia wiedzy fizycznej i matematyki na matrycy starożytnej filozofii, jednak całość potraktować można bardziej jako wstęp niż pełnoprawne teorie.

dintah | 2014-07-07

Penrose jest wybitnym matematykiem i fizykiem, jednak popularyzowanie wiedzy wychodzi mu w tej książce raczej przeciętnie. nie wiem, czy prezentowane przez niego koncepcje można wyjaśnić w przystępny sposób. metoda Penrose'a przystępna nie jest

Maanwe | 2014-10-29

Ksiązka wtórna w stosunku do innych pozycji Autora.

Jeśli ktoś szuka krótkiego kompendium fizyki i filozofii R.Penrosa to warto. Dla szukających głębszego opisu polecam inne książki Autora.

Marcin Lachowicz | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016