Podwójna helisa. Historia odkrycia struktury DNA

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Double Helix
DNA, helisa, cząsteczka
Robert

Błyskotliwa i pełna anegdot opowieść o tym, w jaki sposób doszło do bodaj największego odkrycia naukowego XX wieku - rozszyfrowania budowy cząsteczki DNA. W dramatycznym wyścigu, w którym stawką była Nagroda Nobla, 23-letni Amerykanin, "genialne dziecko" genetyki - James D. Watson - i ekscentryczny uczony - Francis Crick - zmierzyli się z uznaną sławą naukową - Linusem Paulingiem. W relacji Jamesa Watsona lekkość stylu i poczucie humoru idą w parze ze szczerością, z jaką odsłania on kulisy "robienia" nauki.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1995

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1995

Malwinoos | 2015-05-04

"Podwójna helisa" Watsona, przeczytana dwa dni temu, ale nie było czasu na rozpisanie się o tej krótkiej, ale bardzo ważnej książce. Ważnej przede wszystkim dla idei popularyzowania nauki i dla ludzi zajmującej się nauką, bo pokazuje że można wszystko i ze często wielkie odkrycia trafiają się przypadkiem. Co nie znaczy, że nie trafiają się dzięki wielkiemu nakładowi pracy i środków.
Krótkie wprowadzenie dla tych, co TEN Watson nic nie mówi. Albo dzwon bije, ale nie wiadomo w którym kościele. Razem z Crickiem, pierwszy miał lat 24, drugi 35, odkryli strukturę DNA. Był to przełom, który otworzył nowy rozdział genetyki - molekularny, i drzwi do wielu innych odkryć kluczowych między innymi dla medycyny.
James Watson był zoologiem, Francis Crick fizykiem. Zanim się poznali, ich obszary badań i zainteresowania naukowe były różne, aminokwasy i nukleotydy, w końcu samo DNA były dużo później. Pomysł zajęcia się właśnie tą kwestią był pewnie przypadkiem, nie samo odkrycie. Gdyby nie oni, kto...

Agro | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Krótka,fajna i treściwa książka,mająca charakter bardziej dziennika niż lektury osadzonej w sztywnych ramach biologi molekularnej,czyta się lekko i ze względu na małą ilość stron bardzo szybko.Autor w sposób jasny i klarowny opisuje kolejne etapy powstawania teorii która zrewolucjonizowała współczesną biologie łamiąc przy tym stereotypowe schematy notorycznie przypinane pod sylwetki naukowców.

betelgeuze | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Słynna książeczka (określenie istotne) o jednym z wielkich odkryć naukowych. Konkretnie - jest to relacja jednego z bohaterów/uczestników wydarzeń, zatem biologa, a nie historyka nauki ani filozofa nauki. Jaki jest efekt? Mi brakowało szerszego kontekstu - tzn. tła historycznego, ukazania rozwoju biologii w dłuższym okresie czasu, przynajmniej od Mendla. To zazwyczaj buduje lepsze zrozumienie doniosłości badań naukowych. Tutaj po prostu poznajemy Cricka i Watsona, rywalizujące z nimi zespoły naukowców. Filigranowa publikacja sugeruje, że to wartka, pełna napięcia opowieść, ale moim zdaniem nie udało się tego napięcia zbudować. Otoczona nimbem ogólnoświatowego bestsellera wśród książek popularnonaukowych, nie powinna być według mnie mylona z dobrą książką popularnonaukową. To jednak dwie różne kategorie. Jedną z mocnych stron Watsona jest bezpardonowe pisanie o głupocie, także w świecie nauki. Warto wziąć pod uwagę że, przez kolejnych 50 lat w konsekwencji odkrycia struktury DNA...

Hubert | 2013-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 29 marca 2013

Świat naukowców. Znamy go bardzo pobieżnie, umiemy wymienić kilka nazwisk i związanych z nimi odkryć, ale nie bardzo wiemy, jak pracują naukowcy, jakimi są ludźmi i w jaki sposób przebiega swoisty "proces twórczy", który od zbioru przypadkowych i pozornie nie do końca ze sobą powiązanych danych prowadzi do spójnej teorii, która nie tylko te dane ze sobą wiąże, ale także na podstawie której można skutecznie przewidywać wyniki doświadczeń.

"Podwójna helisa" autorstwa uczestnika jednego z największych odkryć współczesnej nauki jest próbą właśnie takiego zajrzenia za kulisy. Naukowcy to też ludzie - czasem są w głębokiej zażyłości, czasem głęboko skonfliktowani, zazdrośnie strzegący swoich odkryć i modlący się w duchu, aby nikt ich nie ubiegł. Lubią poleniuchować, a nawet zrobić tu i ówdzie drobny przekręt - ale nawet wtedy ich umysły cały czas kręcą się na najwyższych obrotach, a z kotłujących się myśli od czasu do czasu wyłoni się coś ciekawego.

Książka pokazuje nam właśnie takie...

hungrygreenlizard | 2013-12-13
Przeczytana: 2013 rok

Książka ciekawa, przyjemnie się czyta. Fajnie jest się dowiedzieć co wpłynęło na odkrycie struktury DNA, nawet jeśli są to subiektywne wspomienia jednej tylko osoby.

Kasiek | 2016-05-29
wera2612 | 2016-05-23