Duch wychodzi

978-83-07-03228-3
Jolanta Kozak
literatura amerykańska

więcej Więcej

W pewien sposób ta krótka powieść - jak cała późna twórczość Rotha - stanowi rewers skandalizującego "Kompleksu Portnoya". Ciało głównego bohatera wciąż rwie się ku uniesieniom, ale bagaż lat zamienia życie w udrękę. Pobrzmiewa w tym skarga, może nawet desperacja. Warto przeczytać.

Jak pisać o starości by przerażała nawet osoby młode? Tak jak robi to Philip Roth. I nie chodzi tu o rzucanie w twarz czytelnikowi zbutwiałymi ciałami i chordami chorób. Jak zwykle, chodzi o coś więcej.

Nasz ukochany Nathan Zuckerman (nie mylić z Philipem Rothem), po 11 latach życia w górskiej samotni, ponad sto mil od Nowego Jorku, wraca pewnego dnia do miasta, które...

Roth w formie

W telegraficznym skrócie nazwałbym tę książkę podtytułem Cierpienia starego Philipa Rotha 😊 w rozwinięciu mojej recenzji mogę powiedzieć że bohater książki to walczący ze swoimi ułomnościami i niedostatkami pisarz, ktory usilnie stara się wrócić do życia, ale sam do tego nie dopuszcza. Fantazjuje więc o swoim świetnym ego tworząc sztukę, która jest lepszą wersją jego...

Przejmująca opowieść o starości, dobrowolnie wybranej izolacji, a także tym co traci, ktoś kto skazuje się na samotność, jak okrutny i przerażający może być powrót do pełnego nurtu życia, przepełnionego nagłą miłością, pożądaniem, żalem, złością, zwątpieniem i porażką. W porównaniu do np. naszego Myśliwskiego, Roth potrafi do tych tematów odnieść się z właściwym sobie...

"Duch wychodzi" to opowieść bez wyrazu i ikry. Miejscami nawet nużąca. Do tego język - choć zrozumiały, dla mnie tchnie pseudointelektualizmem: językiem ludzi, którzy chcą popisywać się znajomością niezwykłych słów w zwykłych sytuacjach. Do autora pewnie długo nie wrócę.

Pierwsza moja książka tego autora i nie ma iskry, nie ma nici porozumienia. Niewątpliwie "Duch wychodzi" jest napisana nietuzinkowym językiem, aczkolwiek zrozumiałym. Opowieść sama w sobie jest jednak nudna, temat w ogóle mi nie spasował. Nie wiem czy tak wychwalany wszędzie autor zagości jeszcze kiedyś na mojej półce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Literatura amerykańska
  • Paranoja