Pożegnanie z rewolucją

Wydawnictwo: Verba
historia
Feanor

Jest to zbiór tekstów dotyczących Rewolucji Francuskiej. Część z nich była publikowana w prasie m.in. w "Solidarności" i w Kwartalniku Politycznym "Krytyka".
Na zakończenie pracy przytoczono wywiad z autorem opublikowany w 1989 r. w "Tak i Nie".

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

goskrzys | 2017-07-17
Na półkach: Przeczytane, Klasycyzm
Przeczytana: 16 lipca 2017

Mój błąd, że poszerzanie wiedzy o rewolucji francuskiej zaczęłam właśnie od tej lektury. Nie jest to bowiem opracowanie na temat chronologicznego przebiegu wydarzeń rewolucji, ale raczej esej, opierający się na tych wydarzeniach, a skupiający na ewolucji: od dążeń wolnościowych, do terroru. Mniej więcej w połowie książki zdałam sobie sprawę, że czytam ją niemal bezmyślnie, zupełnie nie widząc różnicy między sankiulotami a góralami, między jakobinami a żyrondystami. Bo też autor nie bawił się w wyjaśnienie, o co z poszczególnymi ugrupowaniami chodzi - po prostu dodawał nowych bohaterów w miarę rozwoju akcji. Podobnie rzecz się miała z nazwiskami głównych uczestników - bardzo poskąpił opisu, żeby ułatwić czytelnikowi zorientowanie się w temacie. Z drugiej jednak strony - brak tu jakichkolwiek przypisów, brak bibliografii, żeby czytelnik mógł swoje braki wiedzy uzupełnić... Nie wiadomo, czy uznać to za pracę naukową, czy literacką wariację na temat.

To, co mimo wszystko spodobało mi...

Robert Kowalski | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2017

Książka dobrze przybliża okres rewolucji francuskiej. Niekiedy autor pozwala sobie na zbyt duże skróty myślowe, jakby zakładając z góry sporą wiedzę czytelnika (np. wprowadzanie kolejnych stronnictw i postaci bez należytego ich przedstawienia). Na końcu przydałby się słowniczek nazwisk i ugrupowań.

Volantus | 2018-03-14
Gabrielle | 2014-08-17