12 ikon ekonomii. Od Smitha do Stiglitza

Wydawnictwo: StudioEMKA
historyczna

Dlaczego żyjący w XVIII wieku Adam Smith uchodzi za ojca ekonomii klasycznej? Co sprawia, że Margaret Thatcher i Ronald Reagan jeszcze w XX wieku powoływali się na jego teorie? Dlaczego marksowska krytyka społeczeństwa ożywa na nowo z początkiem XXI wieku w krytyce kapitalizmu? A dlaczego książki niedawno zmarłego guru menedżerów Petera Druckera stają się obecnie tak bardzo aktualne? Dlaczego? bo idee tych wybitnych ekonomistów wciąż oddziaływują na nasze życie. Dzięki 12 ikonom ekonomii erudyci tej dyscypliny dowiedzą się wielce ciekawych historii z życia prywatnego swoich idoli, a na ogół pomijanych w specjalistycznych opracowaniach (schizofrenia Nash a, tragiczne losy dzieci Karola Marksa), natomiast nieekonomiści (na przykład politycy zajmujący się gospodarką i finansami państwa) dostaną do ręki małe kompendium będących w użyciu systemów ekonomicznych oraz swego rodzaju Who is who w dziedzinie ekonomii.

betelgeuze | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Zaletą jest formuła książki. Myślę, że znalazłoby się sporo osób, które poszukują właśnie takiej dawki informacji - a więc po kilka (nie kilkadziesiąt) stron o kilkunastu (nie kilkudziesięciu) sławnych ekonomistach. Można wyłowić bardzo skrótowo zarysowane najważniejsze teorie i za to plus. Poza tym książka jest napisana bez polotu, a tłumaczenie bardzo średnie. Praktykującym ostrą selekcję lektur polecam poszukiwanie czegoś innego.

Marcin Senderski | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017

Płytkie, powierzchowne i jeszcze z błędami. Z notek na Wikipedii można się więcej dowiedzieć. Na pewno nie dla ekonomistów.

dintah | 2014-07-06

dobry 'wstępniak' do zagadnień ekonimicznych, bez nadmiaru szczegółów

szymonE46 | 2017-01-25
Przeczytana: 2008 rok