Niepoprawna politycznie historia Stanów zjednoczonych

Tłumaczenie: Marcin Zieliński
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
83-89812-41-X
historyczna

(...) Jest tajemnicą poliszynela, że dwie najważniejsze książki Kennedy'ego, mimo że wydane pod jego nazwiskiem, zostały napisane przez kogoś innego. Książka Why England Slept była poprawioną wersją jego pracy magisterskiej, którą przedstawił na Harvardzie, na cztery miesiące przed publikacją.

Jarek | 2014-06-17
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Książka ciekawa, można dowiedzieć się z niej interesujących, dogłębnych informacji odnośnie kluczowych momentów w historii Stanów Zjednoczonych, m.in. o wojnie secesyjnej, Wielkim Kryzysie, i innych.
Minusem za to, że autor zakłada, że czytelnik to mieszkaniec USA, lub osoba dobrze zaznajomiona z historią USA. Kilkukrotnie zdarza się konstrukcja gdzie autor przechodzi bezpośrednio do obalania mitu odnośnie jakiegoś wydarzenia w historii, bez przytoczenia jaka jest ta "mityczna" wersja którą właśnie obala. Podejrzewam, że absolwent "high school" w USA doskonale wie o co chodzi, ale już europejczyk bez uprzedniego przygotowania raczej się nie połapie co jest "obalane".
Polecam.

tomsn | 2011-06-28
Na półkach: Przeczytane, Pro publico
Przeczytana: 28 czerwca 2011

Książka pisana z tezą. Tutaj jest to teza o nadrzędności wizji i jej realizacji sposobu konserwatywno-liberalnego. Kilka ciekawostek oraz ciekawych zbiegów okoliczności. Oczywiście, daleka jest ta książka od obiektywizmu, ale w publicystyce o to przecież chodzi. Publicystyka dobra, historycznie jednak słaba to książka.

Novik | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

Zawód. Raz, że drażni mnie ogromnie wyróżnianie kluczowych zdań. Sam jednak lubię zdecydować czy coś jest godne zapamiętania czy też nie. Dwa, że jest to zbiór oczywistości (faktycznym powodem wojny secesyjnej niekoniecznie była abolicja czarnych) lub nagięć faktów potrzebnych autorowi do udowodnienia swoich tez. Ot choćby historia budowy amerykańskich kolei z tezą jakoby wkład państwa przy ich powstawaniu był zbędny, by nie rzec szkodliwy. Skoro więc koleje powstałyby nawet i bez udziału amerykańskich podatników, dlaczego prywatny kapitał nie ubiegł państwowego przy budowie autostrad? Albo dość niechlujne wywody autora o szkodliwości planu Marshalla, który jakoby miał wykonać krecią robotę w europejskich gospodarkach na zawsze spychając je do lamusa dla żyjących z zasiłków i niezdolnych do jakiejkolwiek konkurencji. Przy okazji autor podaje przykład gospodarki niemieckiej, która jako jedna z nielicznych poszła prostą drogą reform wolnorynkowych i dlatego mercedes jest lepszy niż...

emwu | 2014-06-28

Książka trudna w ocenie. Autor zebrał tyle interesujących faktów, anegdot i wypowiedzi istotnych z punktu widzenia historii USA osób, że jego praca bez wątpienia zasługuje na podziw. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, ponadto posiada cechę którą bardzo cenię: można otworzyć ją w dowolnym miejscu i po prostu zagłębić się w lekturę.;)

Dlaczego więc nie 10-ka? Trudno nie zaprzeczyć jednej z poniższych opinii, iż jest pisana pod z góry określoną tezę. Nie jestem zwolenniczką szukania prawdy pośrodku za wszelką cenę (wbrew oczywistym faktom i temu, gdzie rzeczywiście ona leży), jednak obawiam się że forsowanie jednego poglądu w tak jawny sposób może zniechęcić niektórych czytelników. Brakowało mi też szerszego uzasadnienia niektórych opinii, kilka razy "mainstreamowa" teza zamykana była krótkim stwierdzeniem "nie jest prawdą, jak twierdzą niektórzy, że...".

Ogromnie męczący jest też skład tekstu - mnóstwo ramek o najdziwniejszych kształtach, gwiazdek (???), niepotrzebnych...

Pablo | 2012-05-01

Arcyciekawa książka odkłamująca mity z amerykańskiej historii. Fantastyczna! Polecam każdemu, kto ma trochę oleju w głowie by nie wierzyć w historię, która pisana jest przez zwycięzców. Na dokładkę podsuwam piosenkę Pete Seegera, która już kilkanaście lat temu podejmowała ten temat - http://www.youtube.com/watch?v=VucczIg98Gw

Durchdietur | 2013-02-03

Doskonała książka obalająca wielokrotnie powtarzane mity w historii USA.

ristof87 | 2016-10-28
Lennox | 2016-09-30