Archiwum Jezusa

Wydawnictwo: Albatros
The Jesus Papers: Exposing the Greatest Cover-Up in History
Jezus Chrystus, Baigent
historyczna

Święty Graal, święta krew była jedną z najgłośniejszych, najbardziej kontrowersyjnych książek końca XX wieku - dziełem, które rozpętało prawdziwą burzę medialną. Przedstawione w niej teorie stały się źródłem inspiracji dla wielu autorów, nie tylko zajmujących się historią - m.in. Dana Browna i jego powieści Kod Leonarda da Vinci. Ogromne zainteresowanie czytelników dowiodło, że dzisiejszy świat nadal domaga się wyjaśnienia kwestii związanych z Jezusem, judaizmem, chrześcijaństwem oraz wydarzeniami sprzed 2000 lat. to bezpośrednia kontynuacja tamtej słynnej książki, napisana przez jednego z jej współautorów. Michael Baigent skupia się przede wszystkim na postaci Jezusa i opierając się na źródłach, docieka prawdy na temat jego życia i śmierci. Postawiwszy swoją główną tezę, iż Jezus przeżył ukrzyżowanie, prowadzi czytelnika przez starożytne dokumenty, ukrywane i deprecjonowane przez Kościół na przestrzeni wieków. Tytułowe archiwum to dwa listy, wykopane pod kamienicą w Jerozolimie. Autor książki miał je w ręku. Pochodzą z I wieku n.e., napisane są po aramejsku i adresowane do Sanhedrynu, sądu żydowskiego, a ich treścią jest obrona przed zarzutem o świętokradztwo, o przypisywanie sobie boskiego pochodzenia. Zdaniem Baigenta, skreślone zostały ręką Jezusa, co świadczyłoby o tym, że "syn Boży" żył jeszcze w roku 45 n.e.. Choć teza pisarza może być trudna do zaakceptowania, nie sposób odmówić mu wiedzy historycznej i umiejętności jej podawania w fascynujący sposób. Z książki dowiemy się także, co stało się z Jezusem po ukrzyżowaniu, oraz kto i dlaczego mu pomagał. Niezwykle wciągająca narracja sprawia, że czyta się jak historyczną powieść detektywistyczną

źródło opisu: Albatros, 2007

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Po przeczytaniu książki "Święty Graal. Święta krew" byłem zafascynowany (to mój ulubiony temat). Postanowiłem przeczytać kolejne pozycje autora. Nie zawiodłem się. Teorie może i kontrowersyjne ale kto powiedział, że to nie jest prawda. Szczególnie dla zainteresowanych tą tematyką, warto przeczytać.

ewa mlynarska | 2011-12-14
Na półkach: Chcę przeczytać, Ulubione
Przeczytana: 14 grudnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

chce przeczytac i dam opinie

Gosia | 2016-10-08
Przeczytana: 11 października 2016