Księżyc dwudziestu rąk

Quarta dimensione, eclissi
83-7001-100-4
opowiadania, fantastyka
figuerola

Niniejszy zbiór Aldaniego, pierwszy w krajach socjalistycznych, zawiera między innymi mikropowieść Zaćmienie oraz jego najsłynniejsze opowiadanie Dobranoc Sofio (Onirofilm).

hungrygreenlizard | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Bardzo dobra książka, choć naładowana niepokojem, niepewnością - próżno szukać happy endu w którymkolwiek z opowiadań. Część z nich kończy się dość tragicznie. Tutułowe opowiadanie okazuje się przerażające gdy wychodzi na jaw co ów tytuł oznacza. Aldani porusza trudne tematy i sytuacje.
Jednocześnie zbiór dobrze się czyta i czasem ma się żal, że opowiadania nie są dłuższe.
Refleksyjny, niekiedy filozoficzny sposób w jaki napisana jest książka przypomina mi twórczość Lema. W szczególności opowiadanie o Sofii Barlow ma wiele podobieństw do "Powrotu z gwiazd". Polecam.

Fasoletti | 2015-03-31
Przeczytana: 30 marca 2015

Zbiór bardzo dobrych opowiadań, z których każde daje do myślenia. Teksty kończą się w taki sposób, że trudno ocenić czy jest to aby faktycznie happy end. A przynajmniej dla którego z bohaterów.
Tytułowy "Księżyc dwudziestu rąk" to według mnie najlepszy tekst zbioru, z naprawdę mocnym finałem. Ale i reszta opowiadań niewiele mu ustępuje.

enhap | 2012-07-21
Przeczytana: 09 czerwca 2010

Ostra książka. Opowiadania mocne, dające do myślenia i dość pesymistyczne. Chociaż... można znaleźć w nich ziarnko dobrej myśli. Bardzo polecam fanom sci-fi

Triceratops | 2012-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Doskonały przykład literatury SF z odrobinę odleglejszych czasów. Opowiadania w większości bardzo dobre. Niestety krótka historia na koniec - "Szczęśliwej podróży" - nie wywarła na mnie pozytywnego wrażenia.

Evie | 2016-11-27
Na półkach: 2016, Przeczytane