Krzysztof Kolumb. Bohater czy łotr?

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielcy histori". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
83-241-2718-6
Rene

Jedni mówią, że był znakomitym żeglarzem, drudzy, że gubił się bez nawigatora. Jedni, że już od najmłodszych lat stąpał po deskach pokładu, drudzy, że przed opuszczeniem Genui nie był na żadnym okręcie. Odkrył wyspę Guanahaní, a tym samym Amerykę – inni jednak twierdzą, że ta rzekomo odkrywcza wyprawa wiodła ku Wyspom Kanaryjskim. Jedni podają, że sam opracował teoretyczne i praktyczne założenia Wielkiej Podróży – inni, że jak szaleniec i płynął morzem przed siebie.

Jedni, że już od najmłodszych lat stąpał po deskach pokładu, drudzy, że przed opuszczeniem Genui nie był na żadnym okręcie. Odkrył wyspę Guanahaní, a tym samym Amerykę – inni jednak twierdzą, że ta rzekomo odkrywcza wyprawa wiodła ku Wyspom Kanaryjskim. Jedni podają, że sam opracował teoretyczne i praktyczne założenia Wielkiej Podróży – inni, że jak szaleniec i płynął morzem przed siebie. Jedni podziwiają go za jasność rozumu, niezłomność charakteru, uparte dążenie do celu mimo niepowodzeń, inni nazywają fałszerzem, złodziejem, plagiatorem i mordercą.
Niewiele jest w dziejach postaci równie zagadkowych jak Krzysztof Kolumb. W 1492 roku odkrył Nowy Świat i w ten sposób trafił do podręczników historii. Kim jednak był ten Genueńczyk, który ważył się przekroczyć niebezpieczne morze i otworzył Europie drzwi do nowożytności? Fantastą czy realistą, geniuszem czy szarlatanem, bohaterem czy tchórzem, świętym czy łotrem? A może każdą z tych postaci?

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobrze napisana biografia Krzysztofa Kolumba.
Dużą zasługą autora jest to , że nie wybielał postaci odkrywcy Nowego Świata.
Ciekawie ukazał cztery wyprawy Kolumba oraz w przerażający sposób przedstawił jak Hiszpanie traktowali tubylców.
Dziwi mnie , że czytelnicy dali tej książce tak niskie oceny.Dla mnie była to niezmiernie ciekawa podróż , dzięki której znacznie wzbogaciłam swoją wiedzę.

Serdecznie polecam !

Rene | 2010-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2010

Dobrze sie czyta te ksiazke ale brakuje jej polotu. Mimo wszystko zacheca do zglebiania tematu odkrywania Nowego Swiata.

s_mich | 2015-12-04
ŁukaszGłębocki | 2015-11-19