Mannerheim. Prezydent, żołnierz, szpieg

Mannerheim: President, Soldier, Spy
978-83-76740-72-0
historia
Pistacia

Najnowsza, bogato udokumentowana książka poświęcona jednej z najbarwniejszych i wpływowych postaci historycznych XX w, dowódcy wojskowego i prezydenta Finlandii, pogromcy Armii Czerwonej. Gustav Mannerheim był świadkiem koronacji ostatniego cara, walczył w wojnie rosyjsko-japońskiej, gdzie zarówno ukarano go za samowolę, jak i odznaczono za odwagę. Spędził dwa lata w Azji jako tajny agent,...

Gustav Mannerheim był świadkiem koronacji ostatniego cara, walczył w wojnie rosyjsko-japońskiej, gdzie zarówno ukarano go za samowolę, jak i odznaczono za odwagę. Spędził dwa lata w Azji jako tajny agent, podszywając się pod szwedzkiego antropologa, przemierzył na końskim grzbiecie Chiny, gdzie między innymi był nauczycielem posługiwania się bronią XIII Dalai Lamy. To tylko garść faktów zebranych w tej szczegółowej i wyczerpującej biografii.

źródło opisu: http://replika.eu/szukaj.php?wyd=1&id3=254&k=&tyt=Mannerheim&szuk=1

źródło okładki: http://replika.eu/szukaj.php?wyd=1&id3=254&k=&tyt=Mannerheim&szuk=1

Agnieszek | 2015-07-19
Przeczytana: 17 lipca 2015

Ciekawa pozycja opisująca losy sporego kawałka Europy sprzed stu lat.
Życiorys Mannerheima rzeczywiście mógłby stać się materiałem na scenariusz niejednego filmu: obyczajowego, historycznego, szpiegowskiego czy wreszcie wojennego.
Da się dostrzec pracę biografa przytaczającego sporo wiadomości, odwołującego się do wymienionych w bibliografii źródeł, lecz niestety niestaranny przekład razi liczbą błędów.
Korektor na pewno miałby tu co robić, nie wiem, dlaczego z jego pracy zrezygnowano.

Paweł-Łukasz | 2016-02-27
Przeczytana: luty 2016

Gustaf Mannerheim – arystokrata z krwi i kości, oddany żołnierz, najpierw carski, później poświęcony swojej Finlandii, wspaniały polityk w czasach i miejscach o których tak niewiele wiemy. Opowieść o Jego życiu brzmi jak historie pisane przez Ferdynanda Ossendowskiego. Ileż można z tej książki dowiedzieć się np. o wojnie rosyjsko-japońskiej 1904/5, o rewolucji w Rosji, o trudnych losach Finlandii, jakże czasem podobnych do losów Poski, choć może nie tak tragicznych. Ale to właśnie politycy kalibru Mannerheima tak mądrze prowadzili ją do teraźniejszości, lawirując pomiędzy Rosją a Niemcami w czasie II wojny światowej, zawierając sojusze, żeby w odpowiednim momencie rozluźnić te stosunki, nie wchodząc zbyt mocno w orbitę nieodpowiednich wpływów. Jedyne, co w tej książce potężnie kuleje to tłumaczenie. Dochodzi do takich lapsusów jak ten na stronie 258, gdzie w polskim tłumaczeniu dowiadujemy się, że „Armia Radziecka wiązała duże nadzieje z frontem na południe od Antarktydy, gdzie...

doliwaq | 2013-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Solidnie napisana biografia. Nie za dużo, nie za mało informacji.

Flavia | 2013-11-06

To niesłychane, że w filmach dokumentalnych nazywają go 'kolaborantem III Rzeszy'. Marszałek Mannerheim był politykiem, a prawdziwy polityk nie zna pojęcia 'honor', gdy na szali znajduje się życie obywateli. Cieszę się, że wydano i przetłumaczono tę biografię. Teraz tylko muszę znaleźć okazję, żeby ją zdobyć.

RYAN | 2016-01-07
Przeczytana: 2015 rok