Talleyrand czyli niezrozumiany sfinks

Tłumaczenie: Barbara Janicka
Seria: Biografie Sławnych Ludzi
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Talleyrand ou le spinx incompris
83-06-01604-1
dom1234

Na głowę tego człowieka wylano hektolitry pomyj. Oskarżono go o całkowity brak moralności, uznano za wcielenie występku, nazwano „łajnem w jedwabnych pończochach„. Trzeba zresztą przyznać, że postępowanie naszego bohatera dawało ku temu powody. Karol Maurycy de Talleyrand-Perigord mimo otrzymanych za młodu święceń biskupich żył nawet jak na swoją epokę wyjątkowo rozwiąźle, a gdy nastał ku temu sprzyjający klimat, po prostu porzucił kapłaństwo. Służył kolejno czterem francuskim reżimom, maczał palce w obaleniu dwóch z nich, wchodził w konszachty z głowami państw wrogich, a jego kieszenie – które w zamian za przysługi kazał napełniać zarówno obcym, jak i swoim – przypominały studnię bez dna. Słowem – wydawał się nie mieć nie tylko sumienia, ale i kręgosłupa.
(Od Wydawcy)

Maryann | 2014-02-04
Przeczytana: styczeń 1991

Ta książka trafiła w moje ręce trochę przypadkiem - ale bardzo szczęśliwym, bo pewnie inaczej nigdy sama nie sięgnęłabym po biografię Jego Ekscelencji. I nie poznałabym bliżej tego tak fascynującego, choć nie budzącego sympatii (przynajmniej mojej) człowieka.
Autor wyraźnie lubi swojego bohatera i stara się tłumaczyć i usprawiedliwiać jego czyny, dowodząc na siłę, że wszystko, co robił, robił dla dobra Francji. Cóż, możnaby tylko powiedzieć, parafrazując słowa samego bohatera: Szkoda, że tak wybitny człowiek był równocześnie tak pozbawiony wszelkich zasad.....

Jakżeż w innym świetle przedstawiona ta sama osoba u rożnych autorów. Widać nie miał jednej wyrazistej twarzy

Adonis | 2011-12-30
Przeczytana: 1989 rok

Rewelacyjna ksiązka; autor żywi sympatię do swojego bohatera i go na siłę wybiela, ale to nic, że nie jest bezstronny. To fascynująca lektura. Polecam tez Woltera tego samego autora.

Trithemius | 2016-07-28
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane