Drogi Osamo

Tłumaczenie: Robert Lipsk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Demony". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: G+J
Incendiary
83-60376-06-9
terroryzm, listy, śmierć
wakeupalone

Tragicznym zbiegiem okoliczności debiutancką powieść Chrisa Cleave’a opublikowano w Anglii 7 lipca 2005 roku, dokładnie w dniu zamachów terrorystycznych w londyńskim metrze.

Powieść napisana w formie listu do Osamy bin Ladena, wstrząsająca historia młodej mieszkanki Londynu, która w zamachu terrorystycznym na stadionie Arsenalu traci męża i 4-letniego synka.

Książkowo_czyta | 2011-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2011

Historia młodej kobiety, która podczas terrorystycznego zamachu na stadion piłkarski w Londynie traci męża i synka.

W ramach swoistej autoterapii, targana różnorodnymi emocjami - od rozpaczy poprzez histerię aż do wściekłości zaczyna ona pisać list do Osamy Bin Ladena.

Książka doczekała się ekranizacji w roku 2008 i tak się złożyło, że najpierw obejrzałam film, a dopiero potem sięgnęłam po powieść i przyznam szczerze, że spodziewałam się po niej czegoś więcej....

jusssi | 2011-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Drogi Osamo to książka, która wzbudzała wiele kontrowersji, między innymi dlatego, że jak na ironię została opublikowana w Anglii 7 lipca 2005 roku, dokładnie w dniu zamachów terrorystycznych w londyńskim metrze. Książka Chrisa Cleave’a napisana jest w formie listu, narratorem powieści jest mieszkanka Londynu, której mąż i syn znaleźli się pośród 1003 osób zabitych na stadionie Arsenalu.

Opisuje siebie, swoją rodzinę, swoje dotychczasowe problemy i kłębiące się w niej uczucia. Jest to dla niej sposób oczyszczenia i jednocześnie pożegnania się z ukochanymi osobami. Apeluje do Osamy, aby zaprzestał przemocy i terroryzmu. Jak sama siebie określa „Jestem kobietą wzniesioną na zgliszczach samej siebie” Utraciła wszystko na czym jej zależało, nie ma nic więcej do stracenia, na swój sposób próbuje pogodzić się z tym co ją spotkało. Jest silniejsza, bez zahamowań. Jedyne czego pragnie to nie dopuścić, aby tragedia taka jak pierwszy maja, jeszcze się kiedyś powtórzyła. Aby żadna matka...

Przyznam, że początkowo sceptycznie podchodziłam do tej książki. Myślałam, że to będzie kolejna książka opowiadająca tylko o terrorze. Jednak jak bardzo moja opinia była mylna przekonałam się bardzo szybko. Książka, owszem mówi o terrorze, ale i opisuje co czuje człowiek po stracie najbliższych. Opisuje ofiary terroru.

Młoda matka traci męża i 4 letniego synka na stadionie Arsenalu podczas zamachu terrorystycznego. Po jakimś czasie od zamachu bierze długopis, kartkę i zaczyna pisać… Pisze list do Osamy bin Lagena. Prosi, a można i powiedzieć, że błaga by przestał, by przerwał te okrucieństwo. Nie mówi tego w Prost tylko między wierszami opisującymi jej życie po utracie najbliższych.

Wiecie jak to jest strącić męża i dziecko w taki sposób? Ba w ogóle strącić w ciągu jednej chwili. Bo ja nie i szczerze mówiąc nie chce tego wiedzieć. Mogę jedynie się domyśleć jak pusty człowiek się czuje po utracie tego co dla niego najważniejsze. Jak musi nauczyć się żyć na nowo w otoczeniu, które...

Katarzyna | 2012-05-04
Przeczytana: kwiecień 2012

polecam każdemu. super mi się czytało. smutna. zabawna. tragiczna. ludzka. prosta. skomplikowana. zmuszająca do myślenia. uwielbiam książki, które trzeba sobie wewnętrznie interpretować, układać, analizować, przezywać. ta taka właśnie jest.

marta-wuu | 2013-02-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 30 maja 2012

To jest zdecydowanie moja urlopowa książka :))) Do jej przeczytania zachęcił mnie obejrzany film opowiadający o pokręconej i pogubionej kobiecie, która zauważyła, że jest w ciąży dopiero jak brzuch sięgał jej wyżej nosa. Książka to jednak zupełnie inna historia. Główna bohaterka to twarda, silna kobieta, walcząca sama ze sobą i ze światem. Kobieta jest zabawna, a jej życie jest pasmem nie dających się przewidzieć zdarzeń. Najpierw zastaje w sowim domu byłego kochanka w sytuacji intymnej z nieznaną jej kobietą. Kobieta ta potem robi z jej domu pole bitwy, by następnie wyciągnąć ją na zakupy do luksusowych sklepów. Pogmatwana historia staje się jasna jedynie po przeczytaniu książki, do czego serdecznie zachęcam :))))) PS: A co do filmu-też warto go obejrzeć, bo jest mocno porąbany i tworzy duży kontrast w porównaniu do książki ;)))

Moni | 2011-11-10

grafomania (przypuszczalnie celowo) i przez to troche ciezko sie czyta, ale akcja nawet niezla. No i widzialam, jak krecili do tego film na stacji Waterloo!

lisoska | 2013-03-29
Przeczytana: 28 marca 2013

Pokręcona bardziej niż ekranizacja, ale porusza wiele trudnych tematów. Polecam!

Gaya Głowacka | 2015-09-29

Poruszająca koncepcja