Czarna matka

Black mother
Afryka, cywilizacja, archeologia
historia
Łukasz Kuć

Niezależność Afryki jest jednym z najważniejszych faktów świata współczesnego. Ale również w przeszłości Afryka była niezależna. Liczne i różnorodne więzi sojuszów i stosunków handlowych łączyły państwa i narody afrykańskie z Europą przez setki lat przed nastaniem ery kolonialnej. Tematem "Czarnej matki" są dzieje i konsekwencje stosunków afrykańsko-europejskich od piętnastego do...

Tematem "Czarnej matki" są dzieje i konsekwencje stosunków afrykańsko-europejskich od piętnastego do dziewiętnastego wieku. W książce tej pragnę odpowiedzieć na trzy zasadnicze pytania: Jakiego rodzaju były kontakty Afryki z Europą i Ameryką? Jak odbiły się one na Afryce? Dlaczego skończyły się inwazją kolonialną i podbojem?

Celem mojej książki, podobnie jak poprzedniej, "Stara Afryka na nowo odkryta", jest odtworzenie przeszłości tego kontynentu, co przyczyni się do pełniejszego zrozumienia dzisiejszej niezależnej Afryki.
Basil Davidson

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1963]