Czarna matka

Black mother
Afryka, cywilizacja, archeologia
historia
Łukasz Kuć

Niezależność Afryki jest jednym z najważniejszych faktów świata współczesnego. Ale również w przeszłości Afryka była niezależna. Liczne i różnorodne więzi sojuszów i stosunków handlowych łączyły państwa i narody afrykańskie z Europą przez setki lat przed nastaniem ery kolonialnej. Tematem "Czarnej matki" są dzieje i konsekwencje stosunków afrykańsko-europejskich od piętnastego do...

Tematem "Czarnej matki" są dzieje i konsekwencje stosunków afrykańsko-europejskich od piętnastego do dziewiętnastego wieku. W książce tej pragnę odpowiedzieć na trzy zasadnicze pytania: Jakiego rodzaju były kontakty Afryki z Europą i Ameryką? Jak odbiły się one na Afryce? Dlaczego skończyły się inwazją kolonialną i podbojem?

Celem mojej książki, podobnie jak poprzedniej, "Stara Afryka na nowo odkryta", jest odtworzenie przeszłości tego kontynentu, co przyczyni się do pełniejszego zrozumienia dzisiejszej niezależnej Afryki.
Basil Davidson

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1963]

Vaherem | 2017-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2017

To jedna z tych książek, która zmieniła mój punkt widzenia. W tym przypadku - to jak postrzegałem Afrykę. Dotąd, kiedy spotykałem się twierdzeniami, że murzyni to dzikusy, którzy sami nic nie osiągnęli, mogłem jedynie wspomnieć o Wielkim Zimbabwe. Ta książka jednak, choć ma już swoje lata pokazała mi coś całkiem nowego i innego. Naprawdę ciekawe i smutne było czytanie np. o królu Konga Alfonsie I, który myślał, że kontakty z Portugalią pozwolą rozwinąć mu kraj i o jego skazanych na porażkę staraniach o ograniczenie handlu niewolnikami. Takich perełek jest tam więcej - moją ulubioną jest to, że kiedy u białych rozwinął się pogląd, że mieszkańcy Afryki to ludożercy, do podobnych wniosków doszli afrykanie - z tym jednak, że to biali mieli być kanibalami. Bo jak inaczej wyjaśnić to, że kupują tylu niewolników?

Piotr Zogała | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017