Stara Afryka na nowo odkryta

Tłumaczenie: Edda Werfel
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rodowody Cywilizacji". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Old Africa Rediscovered
historia, Afryka, kultura, kolonializm
historia
Łukasz Kuć

Autor w swojej książce zaprzecza jakoby Czarny Ląd nie miał swojej historii przed przybyciem Europejczyków. Ukazuje mnogość i różnorodność kultur afrykańskich, opisuje wielkie miasta i potężne cywilizacje. Pozycja ta jest bardzo ważna ponieważ pokazuje całość dotychczasowych [książka napisana w roku 1968] dokonań w dziedzinie badań nad historią Afryki.

Maja | 2013-12-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reportaż
Przeczytana: 23 grudnia 2013

,Co to jest Zielony Przylądek? - zżymał się Karol II, kiedy domagano się od niego założenia nowej spółki angielskiej dla handlu z Gwineą - śmierdząca dziura"

Śmierdząca dziura z zabiedzonymi dziećmi cierpiącymi głód, niedolę i nie mającymi żadnych perspektyw, a czasami nawet dowodu osobistego. Co i rusz jesteśmy zalewani zdjęciami i reportażami z najbiedniejszych rejonów Afryki. Wiemy, że Ci ludzie są tacy jak my, ale jednak nie wyobrażamy sobie, by ci mieszkańcy słomianych lepianek mieli za sobą jakąkolwiek kulturę. Wielu wydaje się, że Afryka do połowy poprzedniego millenium kołysała się na drzewach, a jej część do tej pory się tam znajduje. Basil Davidson, ceniony brytyjski historyk i afrykanista w swoich książkach, między innymi w ,,Starej Afryce na nowo odkrytej" udowadniał, że to brednie.

Afryka jest celem wielu współczesnych podróży, głównie tych za jeden uśmiech. W związku z tym, miłośnicy tego kontynentu preferujący zwiedzanie świata z perspektywy własnej sofy, nie mają...

ems | 2012-01-24
Przeczytana: 2011 rok

Dałem 7 gwiazdek, ale prawdę mówiąc nie wiem, do kogo ta książka jest skierowana. Z jednej strony zbyt szczegółowa i chyba nużąca dla zupełnych laików w temacie. Z drugiej strony, zbyt ogólna dla specjalistów. Ja odkryłem Davidsona niedawno, mimo, że od 30 lat ta książka stała w mojej biblioteczce, jako tzw. 'książka po dziadku' (a jest to wydanie z roku 1961). Ale dopiero teraz, po przeczytaniu tuzina innych książek, i odwiedzeniu niektórych z opisywanych miejsc, dorosłem do niej, a co więcej, przeczytałem ją z dużą przyjemnością.

maja606 | 2016-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2016