Społeczna i polityczna historia Afryki w XX wieku

Tłumaczenie: Bartosz Hlebowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Trudny Wiek XX". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Modern Arfica. A Social and Political History
978-83-01-16851-3
Afryka
historia
kasia

Trudna droga Czarnego Kontynentu... Dzieje Afryki XX wieku układają się w historię bolesną, a zarazem pełną determinacji i woli walki. Afrykanie przeszli w minionym stuleciu długą drogę od bycia członkami europejskich kolonii, przez udział w wojnach światowych i walki o niepodległość, do stania się obywatelami suwerennych państw. Po wywalczeniu niezależności, wiele państw nadal boryka się...

Trudna droga Czarnego Kontynentu...

Dzieje Afryki XX wieku układają się w historię bolesną, a zarazem pełną determinacji i woli walki. Afrykanie przeszli w minionym stuleciu długą drogę od bycia członkami europejskich kolonii, przez udział w wojnach światowych i walki o niepodległość, do stania się obywatelami suwerennych państw. Po wywalczeniu niezależności, wiele państw nadal boryka się jednak z zakorzenionymi m.in. w trudnym dziedzictwie problemami i konfliktami wewnętrznymi, a w wielu miejscach rolę rządów kolonialnych przejęły międzynarodowe koncerny, bogacące się na eksploatacji afrykańskich bogactw naturalnych.

Autor, w syntetyczny i problemowy sposób prezentuje dzieje całego afrykańskiego kontynentu w XX wieku, łącznie z często pomijaną Afryką Północną, uwzględniając aspekty społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturowe oraz zmieniającą się świadomość Afrykanów i różnice w koloniach: brytyjskich, francuskich, hiszpańskich i portugalskich. Omawia m.in. wpływ obydwu wojen światowych i wielkiego kryzysu na losy Czarnego Kontynentu, funkcjonowanie administracji i systemu podatkowego kolonii, problemy migracji do miast, utrudnionego dostępu do edukacji i tworzenia sztucznych społeczności afrykańskich przez kolonialistów.

Przytaczając wskaźniki i dane gospodarczo-demograficzne, pokazuje niesprawiedliwe systemy wykorzystywania mieszkańców Afryki. Prezentuje także złożony proces dekolonizacji – tworzące się niezależne ruchy panafrykańskie, niepodległościowe i Kościoły afrykańskie oraz niełatwe dzieje poszczególnych państw już po zdobyciu niepodległości.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/111313/spoleczna-...»

MM1990 | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

Największym nieszczęściem tej książki jest chyba fakt, iż aspiruje ona do roli podręcznika akademickiego, podczas gdy została napisana przez laika. Basil Davidson co prawda wielokrotnie jeździł do Afryki i był autorem wielu reportaży na jej temat, lecz nie posiadał wykształcenia historycznego, stąd należy podchodzić z rezerwą do walorów naukowych tej książki.

Zwłaszcza, że brak odpowiedniego warsztatu profesjonalnego historyka jest tutaj aż nazbyt widoczny. Autor "Społecznej i politycznej historii Afryki w XX wieku" nie sili się więc w ogóle na jakikolwiek obiektywizm, krytykując kolonializm niemal przy każdej możliwej okazji, co niestety prowadzi do wielu powtórzeń i po prostu zaczyna być nudne. Dodatkowo Davidson powtarza niezwykle często, iż przed epoką kolonialną Afrykańczycy stworzyli "sprawnie funkcjonujące organizmy państwowe", lecz nie pokusił się ani o choćby krótki zarys historii kontynentu przed przyjazdem Europejczyków, ani też o podanie konkretów, bo za takowe trudno...

Mateusz | 2014-12-19
Na półkach: Przeczytane, Historia, 2014
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Autor głównie skupia się na tym, jak duży wpływ miał kolonializm na życie przeciętnego Afrykanina. Myślałem, że będzie więcej informacji o np. Naserze czy Idi Aminie, jednak im poświęcone w tej książce było... kilka zdań. Co do poglądów autora to nie ukrywa on nienawiści do państw, które skolonizowały Afrykę w XIX wieku.

Lukasz Kaminzki | 2013-08-19

Czy wie ktoś może cokolwiek o treści tej książki. Głównie interesuje mnie Egipt i jego związki z resztą państw. Różnie bywa z pisaniem o nim, niektórzy historycy tę narracje załączają do Bliskiego Wschodu. Jak jest tutaj? Egipt potraktowany równo czy po macoszemu?