Metafizyka

978-83-01-15949-8
Arystoteles, Metafizyka, Ontologia
filozofia i etyka
Szymon

Książka filozofa greckiego, jednego z najwszechstronniejszych uczonych i myślicieli starożytności, prezentuje metafizykę czyli naukę, która bada Byt jako taki i przysługujące mu atrybuty istotne.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/7526/metafizyka.html

Antagonista Esklaważu | 2015-01-29
Na półkach: Filozofia, Przeczytane

Arystoteles na wieczystym propsie. Tekst jest wymagający, więc jak nie chcesz się porywać na całość, to polecam księgę IV, która jest wręcz lekturą obowiązkową.

Latentis | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Tzw. "Metafizyka" Arystotelesa zachowała się w formie mniej lub bardziej powiązanych ksiąg, z których wiele jest zapisem prowadzonych w ramach liceum rozważań. Księgi te nie były przeznaczone do publikacji, lecz miały przeznaczenie wewnętrznego użytku. Wszystko to powoduje, że dzieło jest niezwykle trudne w odbiorze i interpretacji. Arystoteles jest tu bardziej badaczem, niż dogmatykiem - nieustannie waha się, próbuje nowych dróg, dochodzi do aporii, stwierdza, że trzeba jakąś rzecz rozważyć później jeszcze głębiej. Dla mnie "Metafizyka" bardziej, niż gotowym systemem myślenia o bycie i jego właściwościach, jest wstępnym szkicem takiego systemu, a więc projektem zawierającym liczne przemyślenia, nie zawsze w skończonej formie, liczne intuicje i fragmenty dyskusyjne. Trudno jest niekiedy oddzielić w niej stanowisko samego Arystotelesa, od stanowisk jedynie przez niego przemyśliwanych, które w ostateczności skłonny byłby porzucić. Gdy dołączy się do tego brak znajomości zakresu pracy...

Margy | 2015-06-08

Dla koneserów. Powszechnie wiadomo, Arystoteles był prekursorem niemalże "wszystkiego", jak zwykł mawiać mój Profesor. Toteż można go ochrzcić mianem pierwszego marketingowca, pierwszego celebryty, pierwszego...i tutaj dopisz sobie sam.
Metafizyka próbuje uporządkować to, co istotne w tzw. filozofii pierwszej. Zmysły, aporie, pytania podstawowe o substancje, słynny "nieruchomy poruszyciel". Zdziwi się ktoś, kto z filozofia nie miał do czynienia, bowiem jest to pozycja trudna, pełna archaizmów, pisana skomplikowanym językiem, w której istniejący aparat pojęciowy trzeba samemu sobie przemyśleć. Uważana przez wielu potomnych za najważniejsze dzieło wielkiego filozofa.

Tomasz Jankowski | 2014-12-16

Nie mam prawa oceniać takich dzieł

GabrielL Kamiński | 2010-11-30
Przeczytana: 12 stycznia 1974

Bez przeczytania tej książki nie ma co marzyć o zrozumieniu relacji między człowiekiem a otaczającym go światem w sensie ontologicznym

Filinka | 2011-12-02
Przeczytana: 2006 rok

mnie osobiście kojarzy się z zajęciami na studiach, gdy czytaliśmy po jednym zdaniu;)

Pola Kraksa | 2012-01-31
Przeczytana: 10 października 2010