Bycie i czas

Okładka książki Bycie i czas Martin Heidegger
Okładka książki Bycie i czas
Martin Heidegger Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Współczesnych Filozofów filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Współczesnych Filozofów
Sein und Zeit
Wydawnictwo Naukowe PWN
2007-01-01
2007-01-01
Bogdan Baran
Filozofia współczesna filozofiia niemiecka etyka czas ontologia przestrzeń

Przykre jak bardzo osoby piszace negatywna opinie na temat tej ksiazki wyraznie daja do zrozumienia ze nie maja zamiaru choc troche zastanowic sie nad czym co czytaja, podwazyc swoje wlasne myslenie utarte przez lata swojego zycia.
Ktos napisal ze jest to parodia Sartre. To wcale nie tak ze Bycie i czas wlasnie bylo inspiracja dla sartre ktory nie zrozumial skali bycia i czasu. I napisal swoja ciekawa i orginalna interpretacje wlasnie bycia i czasu....
troche zalosne...

Ta książka to jest rozwinięcie fenomenologii, która właściwie nie jest żadną szkołą bo tylko ogranicza się do metodologii.
Jest to rodzaj płytkiej psychologii, opierającej się wyłącznie na znaczeniu słów, które są zakorzenione historycznie.
Co ciekawe, Martin Heidegger był katolikiem i wziął ślub katolicki, a nie ma o tym nigdzie nawet słowa.

Heidegger korzysta tutaj z prywatnych zapisków Husserla, a tekstem bazowym są "Badania logiczne".

Heidegger korzysta tutaj z...

Zaskakującym jest, jak łatwo przejść do kanonu klasycznych lektur filozoficznych nie mając do przekazania nawet jednej interesującej refleksji. Istnieją twórcy literatury popularnonaukowej, którzy potrafią przedstawić skomplikowane, nad wyraz abstrakcyjne koncepty każdemu zainteresowanemu czytelnikowi. Skąd bierze się ich talent? Z głębokiego zrozumienia przedmiotu wywodu. Podczas lektury pism Heideggera ciężko nie odnieść wrażenia, jakoby autorowi tego zrozumienia brakowało. Gdy niewtajemniczony w arkana filozofii czytelnik chwyci za dzieło Berkeleya, jest w stanie śledzić wywód i popaść w głębszą refleksję nad sensem pojęcia istnienia. W przypadku czytania Heideggera (w tym wypadku niezależnie od stopnia jego filozoficznego zaawansowania),czytelnik ma dwie drogi: albo będzie miał na tyle odwagi by stwierdzić, że nie rozumie, albo będzie to rozumienie symulował. Dzieł Heideggera nie rozumiał prawdopodobnie nawet sam autor. Warto przeczytać jako studium genezy upadku zachodniej filozofii, która z głębokiej, systematycznej analizy metafizyki i logiki zamieniła się w apoteozę bełkotu i mętniactwa. Opłakane skutki tej przemiany obserwujemy dziś, próbując znaleźć chociażby jedno sensowne zdanie w "dziełach" francuskich postmodernistów. Całości oceny dopełnia fakt nazistowskich sympatii autora.

Bardzo dobra

Bardzo dobra

Pozycja bardzo dobra, choć nie wybitna. Kilku filozofów czy pisarzy zainteresowało mnie znacznie bardziej. Nie mniej jednak nie żałuję ani trochę jej przeczytania. Pomaga uświadomić sobie pewne kwestie.

Skomplikowana i zawiła konstrukcja, jednak treść jest warta poznania.

Skomplikowana i zawiła konstrukcja, jednak treść jest warta poznania.

Dla filozofii jest to jedno z najwybitniejszych dzieł. Trudne - nie ma co tego ukrywać. Wymagające skupienia i aktywnego podążania za myślą filozofa, który w tym przypadku wiele zagadnień traktuje jedynie punktowo. Należy pamiętać, że jest to dzieło sprzed tzw. zwrotu w myśli Heideggera. Część tematów otrzymuje więc jedynie szkic.

Martin Heidegger, pochodzący z Messkirch jest przez wielu uznawany za najbardziej niezrozumiałych myśliciel XX wieku. Jednak, pod chaosem zagmatwanych słów, kryją się bardzo oczywiste i logiczne prawdy. "Bycie i czas" to najbardziej znane i popularne dzieło tego wybitnego filozofa. Autor próbuje odpowiedzieć na ważne pytania, między innymi: czym jest byt i bycie? Jak rozumiemy czas? Ogromny plus dla tłumacza. Pan Bogdan Baran dołożył wszelkich starań, aby tekst jak najlepiej odnosił się do oryginału.

"Bycie i czas" to bez wątpienia jedna z najważniejszych pozycji dwudziestowiecznej filozofii. W dziele tym Heidegger przeprowadza fundamentalną analizę jestestwa, czyli bytu świadomego swojego własnego bycia. Heidegger pokazuje, że tylko taki byt może być w ogóle otwarty na świat i że tylko wobec takiego bytu świat może w ogóle mieć jakikolwiek sens. Sukcesywnie odkrywając fundamentalny sens takich fenomenów jak śmierć czy sumienie, który to sens zakryty jest normalnie za potocznym ich rozumieniem, autor stara się odnaleźć odpowiedź na pytanie najważniejsze: pytanie o sens samego bycia.

Filozofia Heideggera słynie ze swojej niejasności i zagmatwanego języka. Osobiście uważam, że tylko częściowo są to zarzuty zasadne. Heidegger jest bardzo konsekwentny jeżeli chodzi o terminologię, czytanie od początku ze zrozumieniem pozwala na przyswojenie sobie jego układu pojęciowego i sposobu prowadzenia wykładu. Oczywiście nie oznacza to, że "Bycie i czas" nie jest pozycją trudną, bo niewątpliwie nią jest, na pewno wymaga ona już pewnego filozoficznego przygotowania. Podczas lektury miałem też czasem wrażenie, że Heidegger dodatkowo gmatwa sprawy i tak już skomplikowane. Nie zmienia to jednak faktu, że dla pasjonata filozofii jest to lektura wyśmienita i niezwykle rozwijająca.

poruszanie i zadawanie pytań podstawowych o bycie człowieka w świecie, kontakt, codzienne, prozaiczne rzeczy. Po wczytaniu bardzo przyjemna lektura

• Filozofia
  • Filozofia