Pochodnia

Okładka książki Pochodnia Harry Adam Knight
Okładka książki Pochodnia
Harry Adam Knight Wydawnictwo: Phantom Press Seria: Horror [Phantom Press] horror
horror
1991-01-01
8385432043
Aleksandra Walkusz
śledztwo morderstwo powieść

Pamiętam w dzieciństwie, przełom milleniów, względnie często słyszało się o przypadkach samozapłonów. Gdzieś między X-Faktorem (czasopismo, nie program),Archiwum X, paranormalne.pl i w pozniejszych latach filmami z żółtymi napisami na raczkującym youtube, czasem ta miejska legenda docierała też innymi źródłami. Więc pewien sentyment do tematyki mam.
Nie jest to horror, ani nawet horror-lore, ale raczej sensacyjny kryminał. Równie dobrze mogłaby to być część przygód Bonda bez Bonda, albo Kapitana Ameryki. Warsztatowo w porządku jak na pulpę, czytało się szybko.

Nie jest to horror, ani...

Adam Knight to mój ulubiony autor pulpowych horrorów wydanych w Phantom Press w latach 90-tych. Chociaż w tym przypadku używając pojęcia horror trzeba uznać bardzo szeroko pojętą definicję tego gatunku.

Najsłabszy horror Knighta - choć właściwie to nawet nie horror, tylko taki kryminał, który udaje horror.

Ciężko ocenić tę książkę. Spodziewałem się dobrego horroru, dostałem nienajgorszą sensacje. Mimo iż temat całkiem ciekawy, samozapłon, to niestety nie jest to mój gatunek. Sceny seksu na plus ;)

Ocena końcowa 5/6.

Ocena końcowa 5/6.

"Harry Adam Knight" (w cudzysłowie, bo to, jak wiadomo, pseudonim spółki autorskiej) pisał pulpę, ale pulpę dobrej jakości warsztatowej. Nie inaczej jest i z "Pochodnią".

Dwu agentów ubezpieczeniowych prowadzi śledztwo w sprawie serii dziwnych pożarów, wybuchających nagle i punktowo, wypalających w całości zwłoki ludzkie. Jeden z nich stawia tezę, że winne może być tak zwany samozapłon - niezbadane zjawisko polegające na tym, spontanicznym "wewnętrznym" zapaleniu ludzkiego ciała.

Ocalała z jednego z pożarów dziewczyna, oskarżana przez policję o jego spowodowanie, w rzeczywistości prowadzi własne śledztwo w sprawie zaginionej siostry.

Ślady wiodą do...producenta filmów pornograficznych, współpracującego z zaginionym przed paru laty chemikiem.

W międzyczasie spontaniczny ogień zaczyna atakować osoby mogące posiadać informacje na temat przyczyn pożarów.

Warsztatowo napisane to wszystko jest bez zarzutu. Sprawna, przejrzysta narracja, trochę scen gore z płonącymi ludźmi, trochę pulpowego seksu, przyzwoite tempo. Ale też nie ma w "Pochodni" grama czegoś ekstra, czegoś wyróżniającego tę powieść ponad przeciętność. Fabuła przewidywalna a grozy nie w ząb - "Pochodnia" to raczej powieść sensacyjna z elementami gore. Takie trochę popłuczyny po nieco fabularnie podobnym, ale dwie klasy lepiej napisanym "Tunelu".

To nie jest generalnie zła książka, ale na pewno jest to najsłabsza książka Knighta wydana w Polsce. W sumie więcej to mówi o świetnym poziomie pozostałych tytułów, małych perełek grozy i makabry, takich jak "Gen", "Fungus" czy "Macki".

Jeżeli ktoś chce poczytać niezobowiązujący, fabularnie lekki thriller akcji - no to tych parę godzin można poświęcić. Ale jak ktoś chciałby poznać bliżej Knighta, warto zacząć od innych pozycji.

czytało sie szybko ale nazywając "pochodnie" horrorem to obraza dla horroru.

czytało sie szybko ale nazywając "pochodnie" horrorem to obraza dla horroru.

Muszę przyznać, że mężczyzna, którego widzimy na okładce do przystojniaków nie należy. Jego postawa oraz zatrzymany „w kadrze” gest do najbardziej pociągających również nie. Mimo to, gdy za oknem coraz zimniej, płomienie, które okalają tę mało urodziwą postać wydają się nad wyraz kuszące. Kto liczy jednak na to, że ów horror rozgrzeje go do czerwoności niestety mocno się zawiedzie. I jest to co najmniej dziwne, bo nie dość, że akcja książki kręci się wokół samozapłonu (lub samokremacji, jak kto woli),to jeszcze wpycha czytelnika wprost w ramiona gwiazdek porno. Mimo tych wszystkich atrakcji pozostajemy niestety niewzruszeni…

Całość na: http://alicya.pl/pochodnia-torched-harry-adam-knight/

Książka o samozapłonie i do tego horror. Brzmi bardzo dobrze, ale niestety dostajemy raczej powieść sensacyjną z elementami horroru. Większość czasu zajmuje śledztwo próbujące wyjaśnić samozapłony ludzi, zbieranie informacji i dociekanie kto za tym się kryje. Horroru tutaj za dużo nie ma za to jest tylko kilka krwawych scen.
Książkę czyta się nieźle, ale zawodzi jako rasowy horror, bo pomysł był ciekawy lecz nie został dostatecznie wykorzystany. Można było wycisnąć więcej moim zdaniem z pomysłu, bo nawet jako powieść sensacyjna niczym nie zaskakuje.

Książkę czyta się nieźle, ale zawodzi jako...

Chyba najsłabsza pozycja Knighta. Już Carnosaura czytało mi się lepiej. Główny zarzut wobec tej powieści mam taki, że z horrorem niewiele ma wspólnego. Mamy trochę brutalniejszych scen ale to nie wystarczy. Jest to raczej sensacja i to także nie najwyższych lotów. Do tego należy dodać banalne zakończenie.

• Horror
  • Książki