The Moral Animal. Evolutionary Psychology and Everyday Life
Holmes

Czy mężczyźni są z natury monogamistami? A kobiety? Skąd bierze się rywalizacja między rodzeństwem? Czemu rodzice faworyzują jedno z dzieci? Jakie korzyści ewolucyjne może przynieść niskie poczucie wartości? Gdzie leżą biologiczne korzenie oszukiwania samego siebie? Oto niektóre z rozważanych pytań; za ich sprawą książka "Moralne zwierzę" stała się jedną z najbardziej prowokujących, a zarazem najważniejszych publikacji popularnonaukowych ostatnich lat. Prezentując najnowsze odkrycia z zakresu psychologii ewolucyjnej, postrzegającej ludzkie zachowanie przez pryzmat teorii Darwina, Robert Wright odkrywa nieuświadomione strategie, które kierują wyborami miłosnymi, rodzinnymi uczuciami i przyjaźniami. Przejrzyście wyjaśnia ewolucję ludzkiej moralności, stawiając prowokujące tezy dotyczące polityki seksualnej, rodzinnej, biurowej i społecznej. Odkrywa ewolucyjną logikę przyjaźni, romansów, ksenofobii, rasizmu czy rywalizacji pomiędzy rodzeństwem. Książka zmusza nas do powtórnego przemyślenia fundamentalnych założeń moralnych, wywierając wpływ nie tylko na życie publiczne, ale i prywatne. Całość napisana błyskotliwie i z dużym poczuciem humoru.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

| 2011-08-29
Przeczytana: 2008 rok

Bardzo szacowna książka, nie bez powodu zwana dziś ,,Biblią psychologii ewolucyjnej''. W roku 1994, gdy sie ukazała na amerykańskim rynku, była dziełem przełomowym i rewolucyjnym - psychologia ewolucyjna była wtedy nauką młodą, która dopiero co wyodrębniła się z niemile widzianej socjobiologii. Niemile widzianej dlatego, że zaprzeczała słodkim wizjom człowieka - istoty z natury dobrej, kochającej, zepsutej co najwyżej przez środowisko. Oczywiście, jest zupełnie na odwrót - człowiek jest tworem ewolucji biologicznej, a więc twardej szkoły życia, i tak właśnie został ukształtowany. W czym to się przejawia, jeśli chodzi (jak głosi podtytuł) o życie codzienne? Przeczytajmy!

certainty | 2016-10-29
Alex | 2016-09-06