The evolution of God
Pistacia

Jakie jest nasze rozumienie Boga? Skąd się pojawił? Dokąd razem z Nim będziemy podążać? Robert Wright zabiera nas w fascynującą podróż przez historię, odkrywając wzorce w ewolucji judaizmu, chrześcijaństwa i islamu oraz „ukryty kod” w świętych pismach tych religii. Odczytując owe pisma pod kątem warunków, jakie panowały w czasach ich powstawania, Wright ujawnia siły, które pozbawiały...

Robert Wright zabiera nas w fascynującą podróż przez historię, odkrywając wzorce w ewolucji judaizmu, chrześcijaństwa i islamu oraz „ukryty kod” w świętych pismach tych religii. Odczytując owe pisma pod kątem warunków, jakie panowały w czasach ich powstawania, Wright ujawnia siły, które pozbawiały stopniowo Abrahamowe religie wojowniczości i nietolerancji i popychały je w kierunku wyższego poziomu moralnego. Dowodzi, że współcześnie siły te mogłyby skierować owe trzy religie w stronę harmonii i pojednania. Ponadto jego analiza ukazuje perspektywę jeszcze innego pojednania: pojednania nauki z religią.
Wright twierdzi, że choć tradycyjne idee na temat Boga czy też bogów są błędne, ich ewolucja wskazuje, że współczesny naukowy pogląd na świat pozostawia miejsce na coś, co słusznie może być określone boskim.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

zoso | 2014-12-29
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Niezwykle ciekawa lektura dla wszystkich,których interesuje historia wiary narodu ludzkiego w coś nadprzyrodzonego.Autor zabiera nas w podróż sięgającą daleko w przeszłość,aż do początków naszego gatunku.Wędrujemy z nim na przestrzeni wieków aż po czasy nam dzisiejsze.A to co szczególnie go zainteresowało to ewoluowanie naszej wiary od prymitywnych wierzeń pierwszych praludzi,aż po trzy wielkie religie monoteistyczne.Temat bardzo obszerny,toteż stosunkowo niewiele miejsca poświęca autor animizmowi,szamanizmowi czy politeizmowi,żeby nieco dokładniej omówić religie abrahamowe.Stosunkowo najwięcej czasu zajmuje autorowi pokazanie drogi jaką musiał przejść judaizm,który,zanim stał się jedną z głównych religii monoteistycznych musiał ewoluować z politeizmu poprzez monolatrię aż do dzisiejszej postaci.Wszystko to przedstawione jest tutaj w sposób prosty,jasny i konsekwentny.Autor uważa,że obraz dzisiejszych religii,dzisiejszego Boga jest konsekwencją ewolucji kulturalnej,jaką przeżyła...

Justyna_78 | 2014-09-11
Przeczytana: 06 września 2014

Z "Ewolucji Boga" Roberta Wrighta możemy dowiedzieć się jak wyglądały narodziny i dojrzewanie bogów, o wierzeniach pierwotnych, szamanach, o bogach starożytnych państw, przeczytamy o monoteizmie, politeizmie, o tym czego dokonał Jezus, o chrześcijaństwie, o koranie, dżichadzie, Muhammadzie etc. jednym słowem autor starał się dotrzeć do bardzo odległych czasów i przeanalizować ówczesne poglądy i wierzenia ale do tego niezbędne jest również zapoznanie się z tym jak wyglądało życie codzienne naszych przodków (spora bibliografia).
Minusem jest umieszczenie przypisów na końcach rozdziałów, trochę średnio się korzystało z przypisów w tym układzie.
Są zarzuty wobec autora, że próbuje przekonać na siłę do swoich przekonań (jak Dawkins) ale skoro jest mocno przekonany o słuszności swojego punktu widzenia to robi to z pasją, a jak przemawiają księża na ambonie czy politycy w sejmie, czy wykładowcy na auli? Dla równowagi trzeba przeczytać książkę o przeciwstawnych poglądach i już.
Czy...

yuutoo | 2014-05-12
Przeczytana: 12 maja 2014

Zawiedziony jestem poziomem tej książki. Największym jej mankamentem jest korporacyjne podejście do teorii religii, a słowo "niezerowa" doprowadza wręcz do irytacji. Nie można wszystkiego tłumaczyć w kategoriach marketingowych. Do tego dochodzi bardzo ubogie tło historyczne. O ile dzieje Izraela są jako tako wplątane w narrację książki. Za to już omówienie Nowego Testamentu i Koranu jest silnie nacechowane przekonaniami autora, za to brak zupełnie uczciwego przedstawienia tła historycznego. Im dalej w las tym, autor traktuje czytelnika jak idiotę, który nie powinien specjalnie zastanawiać się nad treścią, a raczej powinien zdać się na opinię autora.
Niestety - książka jest nieudana i prostacka w swoim podejściu do czytelnika. Produkt na sprofilowanego czytelnika.

venicet5 | 2016-03-28
Przeczytana: 28 marca 2016

Napisana nieziemsko naukowym językiem.Dla fanatyków tematu.

nina | 2012-04-18

Bardzo dobra książka. Autor analizując historie wierzeń począwszy od tych najbardziej prymitywnych do nam współczesnych wskazuje ich ewolucyjny charakter. Co za tym idzie pokazuje, iż pomimo pozornych antagonizmów obecnie dominujące religie są do siebie bardzo podobne. W książce świetnie ukazane zostało jak na obraz poszególnych religii wpłynęła sytuacja społeczno-polityczno-gospodarcza obszarów gdzie powstawały oraz, że niezrozumienie tych szczególnych warunków może być źródłem niedomówień i nietolerancji. Wbrew pozorom książka nie została napisana z punku widzenia ateisty, tak więc wierzący nie muszą się obawiać, że zostaną zasypani argumentami rodem z Boga urojonego Dowkinsa, z drugiej strony autor w swoim wywodzie charakteryzuje się dużym pragmatyzmem więc ze względu zawartość merytoryczną z czystym sumieniem polecam książkę wszystkim bez względu na światopogląd.

tina | 2012-09-01
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

absolutny geniusz. autor świetnie analizuje każdy temat biorąc pod uwagę aspekt historyczny, antropologiczny i psychologiczny, czego efektem jest wyśmienicie zobrazowany i opisany proces EWOLUCJI. + pokaźna bibliografia pod koniec każdego rozdziału

Pii | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016