Najnowsze artykuły
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
- ArtykułyCo nowego w wydawniczym świecie? 9 wrześniowych premier na ten tydzieńLubimyCzytać6
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marcin Ryszkiewicz
Źródło: © Leszek Zych
10
7,5/10
Urodzony: 24.12.1950
Absolwent geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora nauk humanistycznych z zakresu filozofii uzyskał w roku 1990 na podstawie rozprawy pt. "Gaja i zasada antropiczna w historii myśli przyrodniczej (od Raya do Wiernadskiego)" (Instytut Historii Nauki PAN). Jest zatrudniony w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie[1].
Autor szeregu książek popularnonaukowych z zakresu paleontologii i ewolucji, stały współpracownik działu naukowego "Gazety Wyborczej", pism "Wiedza i Życie", "Świat Nauki" (gdzie pisze własne teksty i tłumaczy artykuły naukowe z angielskiego),a także tłumacz książek naukowych.
Autor szeregu książek popularnonaukowych z zakresu paleontologii i ewolucji, stały współpracownik działu naukowego "Gazety Wyborczej", pism "Wiedza i Życie", "Świat Nauki" (gdzie pisze własne teksty i tłumaczy artykuły naukowe z angielskiego),a także tłumacz książek naukowych.
7,5/10średnia ocena książek autora
239 przeczytało książki autora
789 chce przeczytać książki autora
18fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Okruchy ewolucji. Tajemnice historii naturalnej
Marcin Ryszkiewicz
7,4 z 24 ocen
91 czytelników 5 opinii
2014
Ewolucja. Od Wielkiego Wybuchu do Homo sapiens
Marcin Ryszkiewicz
7,0 z 15 ocen
73 czytelników 3 opinie
2000
Ziemia i życie. Rozważania o ewolucji i ekologii
Marcin Ryszkiewicz
7,5 z 51 ocen
216 czytelników 6 opinii
1995
Matka Ziemia w przyjaznym kosmosie. Gaja i zasada antropiczna w dziejach myśli przyrodniczej.
Marcin Ryszkiewicz
7,6 z 5 ocen
25 czytelników 0 opinii
1994
Jak zostać człowiekiem - przepis ewolucyjny
Marcin Ryszkiewicz
7,4 z 7 ocen
29 czytelników 0 opinii
1989
Najnowsze opinie o książkach autora
Ewolucja. Od Wielkiego Wybuchu do Homo sapiens Marcin Ryszkiewicz
7,0
Przeczytałem niejako z „obowiązku”, bo uwielbiam czytać Ryszkiewicza. To chyba jeden z najlepszych popularyzatorów nauki w Polsce a bodaj najlepszy, jeśli chodzi o ewolucjonizm i historię życia na Ziemi. Po tej książce jednak nie spodziewałem się specjalnych rewelacji, bo ich być nie może. Trudno na raptem 200 stronach zmieścić historię życia, dodać sporo materiału ilustracyjnego i do tego jeszcze ciut informacji o historii teorii ewolucji. Siłą rzeczy wszystkie tematy są potraktowane skrótowo, w bardzo skondensowany sposób. Książka stanowi rodzaj pomocy naukowej do szkół, tak dla nauczycieli jak uczniów, co sugeruje nieco notka na ostatniej stronie okładki. Takie rozszerzenie podręcznika do biologii, skrypt, bryk. Nie ma więc wciągającej narracji, zaskakiwania czytelnika ciekawostkami czy też wywodami, skąd to czy tamto naukowcy wiedzą. W czytaniu tytuł jest dość nudny i monotonny. Pod tym względem nie polecam. Merytorycznie nawet osiem gwiazdek, ale jeśli chodzi o „czytalność” co najwyżej dwie. Tak więc jeśli ktoś interesuje się od jakiegoś czasu ewolucją życia i ewolucjonizmem, znajdzie tu trochę informacji, trochę usystematyzuje swoją wiedzę, ale wypieków podczas lektury nie dostanie.
Ewolucja. Od Wielkiego Wybuchu do Homo sapiens Marcin Ryszkiewicz
7,0
Książka popularno-naukowa przedstawiająca historię Ziemi i życia na niej od początku kształtowania się Układu Słonecznego. Przyznaję, że wpadła mi w ręce przypadkiem, nie wybrałam jej świadomie, ale uznałam, że warto odświeżyć sobie (a nawet poszerzyć) wiedzę wyniesioną niegdyś ze szkoły. Jest to opracowanie skierowane pewnie głównie do młodzieży szkolnej, niemniej język jest jak najbardziej naukowy, co sprawiło, że nie czułam się jakbym czytała podręcznik gimnazjalisty. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że od momentu wydania książki nauka poszła do przodu i wiemy już nieco więcej o kosmosie i ewolucji. Nie będąc specjalistką w tej dziedzinie, nie umiem określić na ile książka się zdezaktualizowała, dla mnie była ciekawa i odpowiednia do tego, żeby przypomnieć sobie co nieco z tego, co wiedzieć wypada. Gdybym miała dzieci, pewnie namawiałabym je do czytania takiej literatury, bo w przystępny sposób serwuje ogromną dawkę wiedzy.