Homo sapiens. Meandry ewolucji

Okładka książki Homo sapiens. Meandry ewolucji Marcin Ryszkiewicz
Okładka książki Homo sapiens. Meandry ewolucji
Marcin Ryszkiewicz Wydawnictwo: CiS nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
CiS
2013-01-01
2013-01-01
ewolucja człowiek paleoantropologia paleoarchologia prymatologia

Wspaniała książka. Duma, że mamy takich naukowców jak Marcin Ryszkiewicz.

Wspaniała książka. Duma, że mamy takich naukowców jak Marcin Ryszkiewicz.

Oceniam bardzo wysoko, bo nie wykluczam, że to najmądrzejsza książka, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Wbrew tytułowi z pozycji tej czytelnik dowie się miliona rzeczy związanych również z wieloma innymi dziedzinami nauki, nie tylko stricte z ewolucją - z geografią, biologią, psychologią, zoologią, botaniką... do wyboru do koloru.
Książka napisana jest przystępnym językiem, jest bardzo bogata w wiedzę i szalenie ciekawa. Każdy człowiek ciekawy świata i zagadnień przyrodniczo-ewolucyjnych powinien ją choćby przekartkować. Polecam dosłownie każdemu.

Książka napisana jest przystępnym językiem,...

Moja pierwsza książka tego autora, z pewnością będzie więcej.

Dość przyjemny i prosty język, bez szafowania naukowymi terminami (co najwyżej jakaś homozygota się czasem przewinie, ale człowiek sięgający po taką literaturę raczej powinien być zdaje się z takimi terminami obeznany).

Mnóstwo ciekawostek, rzetelnie sprawdzonych faktów, bardzo dużo nowej (przynajmniej dla mnie) wiedzy, na dodatek prowokującej do pewnych przemyśleń, na przykład na temat przyszłości ludzkości w sytuacji, kiedy nasza ewolucja już sięgnęła kresu.

Śmiało można polecić, mamy swojego polskiego Dawkinsa, przy czym jednak (tutaj jedyna wada książki) - u Dawkinsa zazwyczaj wszystko jest uporządkowane, podporządkowane jednej koncepcji, książka ma tezę do wykazania i przemyślaną strukturę, która każe poszczególnym rozdziałom w elegancki sposób wokół tej tezy krążyć. U Ryszkiewicza bardziej chaos, worek z faktami, którymi autor szafuje - ale wszystko i tak na tyle dobre, że śmiało można każdemu światłemu umysłowi polecić.

Moja pierwsza książka tego autora, z pewnością będzie więcej.

Bardzo wciągająca lektura.

Bardzo wciągająca lektura.

Książkę porównuję z "Opowieścią przodka" Dawkinsa i porównanie to wychodzi zdecydowanie na korzyść Ryszkiewicza. Wędrówka 'ku górze" jest dla mnie psychologicznie bardziej naturalna niż "w dół" procesu ewolucji. Ta książka jest po prostu lepiej napisana. Bardzo interesująca!

Książka zawiera kilka bardzo ciekawych zjawisk z naszego najbliższego otoczenia, które sami możemy zbadać.

Czytając książkę nasuwa się słynne powiedzenie: "Człowiek - brzmi dumnie". Można być dumnym z naszych przodków, którzy tak skutecznie meandrowali w paleolicie, by stać się niepodważalnym i jedynym władcą Ziemi przez następny etap, antropocen. Ile w tym było przypadku i ślepego losu, a ile przemyślanej strategii - to już kwestia dyskusji.
Niestety, dobry nastrój pryska, gdy autor próbuje podsumować jednym słowem naszą epokę: niszczenie. I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.
Na szczęście pozostawia nas z nadzieją na przyjście jutra, nooecenu - Wieku Ducha. I rozumu.
Jak pisze autor: "Będzie to ekspansja — bo ekspansję mamy w genach — ale połączona z wycofaniem — bo to nakazuje nam rozum i dotychczasowe doświadczenie".
Do tego jednak potrzeba pokory - wszystko przed nami.

Niestety, dobry nastrój pryska, gdy...

Moje pierwsze spotkanie z Ryszkiewiczem i BOOMMM!
Świetna argumentacja, mnóstwo ciekawostek ale przede wszystkim dobry warsztat podany w nie rozdęty akademicko wywód.
Polecam wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy oraz poznać główne przyczyny dlaczego w drodze ewolucji zaszliśmy tak daleko, jak również zrozumieć paradoks jak bardzo różnimy się od zwierząt jednocześnie wiele się od nich nie różniąc.
Polecam!

Moje pierwsze spotkanie z Ryszkiewiczem i BOOMMM!

Rzetelna, interesująca historia człowieka. Książka zaczyna się dość długim wstępem, w którym ujęto zmiany w postrzeganiu, klasyfikacji człowieka i przodków, na przestrzeni wielu lat. Właściwa lektura to podróż, która zaczyna się od wcześniejszych form życia oraz towarzyszących im zmianom klimatycznym. W dalszej części prowadzi do wczesnych form ludzi i samego homo sapiens. Od tego też momentu nabiera tempa, nie pozwalając się od niej oderwać. Choć i wcześniej można znaleźć wiele ciekawych informacji.
Autor przedstawił temat korzytając z wiedzy różnych dziedzin nauk, takich jak: antropologia, psychologia ewolucyjna, klimatologia, geografia czy żywienie i nie tylko. Dla każdego coś miłego, a w szczególności dla zainteresowanych tytułowym tematem.

Wyśmienita uczta intelektualna dla każdego chcącego dowiedzieć się skąd pochodzi gatunek homo sapiens. Bardzo aktualna książka, ciekawie napisana, czyta się bardzo płynnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się co mogą powiedzieć pchły o naszej ewolucji, jak bardzo ewolucja człowieka jest sprzężona z historia geologiczną ziemi, oraz jak wiele may wspólnego z neandertalczykami - to książka waśnie dla Ciebie
Moim zdaniem najlepsza pozycja w tej tematyce po polsku.

• Popularnonaukowe
  • Nauka