Homo sapiens. Meandry ewolucji

Wydawnictwo: CiS

Pochodzenie człowieka i nasza, czyli gatunku Homo sapiens, wyjątkowość, a także szczególny charakter i specyficzna historia planety, na której żyjemy, to problemy od wieków nurtujące filozofów, a od chwili narodzin współczesnej nauki, czyli już od kilkuset lat, również naukowców. Część tej historii, w tym również jej najnowszych odsłon, przedstawia w książce, którą właśnie przekazujemy do rąk...

Część tej historii, w tym również jej najnowszych odsłon, przedstawia w książce, którą właśnie przekazujemy do rąk czytelników, doktor Marcin Ryszkiewicz, pracownik Muzeum Ziemi, autor wielu książek i setek artykułów publikowanych w najpoczytniejszych polskich gazetach i tygodnikach, ceniony popularyzator nauk przyrodniczych i ewolucjonizmu.

Oczywiście w naukach o człowieku zawsze jest (i było) tak, że wciąż więcej jest pytań i hipotez niż uzasadnionych twierdzeń i świadectw empirycznych, a oprócz teorii mających już dziś status naukowego faktu (na przykład afrykańskie korzenie naszego gatunku albo jego bliskie pokrewieństwo z szympansem) i obok uczonych o uznanym i niekwestionowanym dorobku mnóstwo jest też ekscentryków oraz mniej lub bardziej szalonych pomysłów, których dziś już do nauki nikt nie zalicza, choć niektóre z nich kiedyś były traktowane poważnie i nawet stały się inspiracją dla dalszych, nieraz uwieńczonych sukcesem badań.

W swojej najnowszej książce Marcin Ryszkiewicz poza własną wizją wyjątkowości antropogenezy, opierającą się na najnowszych odkryciach z bardzo wielu dziedzin nauki – od geologii, poprzez paleoarcheologię, paleoantropologię, prymatologię aż po psychologię ewolucyjną – przedstawia też wiele ciekawych hipotez, teorii, faktów i ważnych postaci z historii nauk o człowieku i nauk o Ziemi oraz z pogranicza nauki (najtrudniejsze pytania zawsze prowokowały do wysuwania najbardziej kontrowersyjnych tez!).

Zapraszamy zatem w podróż po drogach i bezdrożach ewolucji człowieka, a przy okazji na fascynującą wyprawę po drogach i bezdrożach współczesnych nauk o człowieku i o Ziemi.

źródło opisu: http://www.sklep.cis.vot.pl/index.php?p40,homo-sap...(?)

źródło okładki: http://www.sklep.cis.vot.pl/index.php?p40,homo-sap...»

_BB | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Moje pierwsze spotkanie z Ryszkiewiczem i BOOMMM!
Świetna argumentacja, mnóstwo ciekawostek ale przede wszystkim dobry warsztat podany w nie rozdęty akademicko wywód.
Polecam wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy oraz poznać główne przyczyny dlaczego w drodze ewolucji zaszliśmy tak daleko, jak również zrozumieć paradoks jak bardzo różnimy się od zwierząt jednocześnie wiele się od nich nie różniąc.
Polecam!

żabot | 2013-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2013

Najnowsze dzieło Ryszkiewicza z początku może trochę jego fanów zawieść. Pierwsza połowa książki to mocno przydługi wstęp do właściwego tematu. Sporo tam geologii, klimatologii, podstaw ewolucji i historii ewolucji całego świata żywego z naciskiem oczywiście na kręgowce. I wciąż mało na temat samego Homo sapiens. To trochę jak z wyjazdem fanów na koncert ulubionego zespołu i to do innego kraju. Długi okres przygotowań (trzeba uzbierać kasę), oczekiwań, załatwienia spraw logistycznych i dopiero pod koniec rewelacja, czyli właściwy koncert. Podobnie jest z tą książką. Wystrzałowa, czyli pasjonująca i nie dająca się od siebie oderwać robi się dopiero w drugiej połowie. I to jak wystrzałowa! Oczywiście czytelnik zupełnie „zielony” w temacie uśnie i nie dotrwa do końca, bo jednak Ryszkiewicz nie pisze dla zupełnych laików. Jakieś minimum wiedzy biologicznej i ewolucyjnej trzeba mieć. Dopiero wtedy odkryje się doniosłość wielu spraw, o których opowie nam autor. Byłem mocno zaskoczony, bo...

Aleksandra | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

"Homo sapiens - meandry ewolucji" Marcina Ryszkiewicza jest książką popularnonaukową, a te raczej rzadko doczekują się recenzji, przynajmniej takich, które byłyby czytane przez szersze grono odbiorców. Wydaje mi się jednak, że ta akurat pozycja zasługuje na recenzję.
Ciężko w tym wypadku krótko streścić fabułę, bo fabuła tej książki jest tak długa i zagmatwana jak dzieje naszej planety, a nie tylko naszego gatunku. Zresztą, sam autor nieraz podkreśla, że historia naszego gatunku i jego sukces, zależy od wielu, zdawać by się mogło, niezależnych od siebie wydarzeń.
Tak więc historia zaczyna się od długiego wstępu, wyjaśniającego początki życia na Ziemi, a potem płynnie przechodzi w opowieść o człowieku i jego przodkach, którymi, jak się okazuje są już pierwsze bezkręgowce, a nie tylko wczesne hominidy.
W książce są opisane historie poszczególnych odkryć i naukowców, co pozwala czytelnikowi "niewtajemniczonemu" łatwiej odnaleźć się w tematyce książki, aczkolwiek bez podstawowej...

Chyba najlepsza popularnonaukowa pozycja na temat ewolucji człowieka. Znakomity język i cudowna klarowność wywodu czyni lekturę ekscytującą intelektualną przygodą. Autor udanie punktuje osobliwości i specyficzne uwarunkowania antropogenezy.

Maanwe | 2014-10-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Wyśmienita uczta intelektualna dla każdego chcącego dowiedzieć się skąd pochodzi gatunek homo sapiens. Bardzo aktualna książka, ciekawie napisana, czyta się bardzo płynnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się co mogą powiedzieć pchły o naszej ewolucji, jak bardzo ewolucja człowieka jest sprzężona z historia geologiczną ziemi, oraz jak wiele may wspólnego z neandertalczykami - to książka waśnie dla Ciebie
Moim zdaniem najlepsza pozycja w tej tematyce po polsku.

Vincent | 2015-10-07

Rzetelna, interesująca historia człowieka. Książka zaczyna się dość długim wstępem, w którym ujęto zmiany w postrzeganiu, klasyfikacji człowieka i przodków, na przestrzeni wielu lat. Właściwa lektura to podróż, która zaczyna się od wcześniejszych form życia oraz towarzyszących im zmianom klimatycznym. W dalszej części prowadzi do wczesnych form ludzi i samego homo sapiens. Od tego też momentu nabiera tempa, nie pozwalając się od niej oderwać. Choć i wcześniej można znaleźć wiele ciekawych informacji.
Autor przedstawił temat korzytając z wiedzy różnych dziedzin nauk, takich jak: antropologia, psychologia ewolucyjna, klimatologia, geografia czy żywienie i nie tylko. Dla każdego coś miłego, a w szczególności dla zainteresowanych tytułowym tematem.

podolen | 2013-06-16
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Po zakończeniu książki miałem ochotę zakrzyknąć: CHCĘ WIĘCEJ! Książkę się nie czyta tylko połyka w całości, Ryszkiewicza polecam każdemu.

gonzo | 2017-09-08
Przeczytana: 18 września 2017