Adolf Hitler. Biografia Führera

Okładka książki Adolf Hitler. Biografia Führera Karol Grünberg
Okładka książki Adolf Hitler. Biografia Führera
Karol Grünberg Wydawnictwo: Książka i Wiedza biografia, autobiografia, pamiętnik
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1989-10-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-10-01
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
83-05-12076-7
Tagi:
biografia Adolf Hitler III rzesza

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Droga do rozbioru Polski 1918-1939. Nowe ustalenia Karol Grünberg, Jerzy Serczyk
Ocena 5,3
Droga do rozbi... Karol Grünberg, Jer...
Okładka książki Trudne sąsiedztwo. Stosunki polsko-ukraińskie w X-XX wieku Karol Grünberg, Bolesław Sprengel
Ocena 7,2
Trudne sąsiedz... Karol Grünberg, Bol...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
121 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
217
213

Na półkach:

Dobre opracowanie popularne, porządnie i ciekawie napisane, ale dość ogólne. W sam raz dla kogoś, kto po prostu chciałby przeczytać historię Hitlera podaną przystępnie, a nie szczegółowo i naukowo.

Dobre opracowanie popularne, porządnie i ciekawie napisane, ale dość ogólne. W sam raz dla kogoś, kto po prostu chciałby przeczytać historię Hitlera podaną przystępnie, a nie szczegółowo i naukowo.

Pokaż mimo to

avatar
536
291

Na półkach:

duży zbiór faktów i informacji o ostatniej wojnie światowej i właśnie z tego względu nie jest to biografia Hitlera lecz biografia II wojny światowej
polecam dla ciekawych faktów o II wojnie

duży zbiór faktów i informacji o ostatniej wojnie światowej i właśnie z tego względu nie jest to biografia Hitlera lecz biografia II wojny światowej
polecam dla ciekawych faktów o II wojnie

Pokaż mimo to

avatar
13
12

Na półkach:

Książka godna polecania, szczególnie osobom niezaznajomionym z szerszą literaturą dotyczącą Hitlera, a których interesuje historia Fuhrera i Rzeszy.

Rozgraniczam te dwa pojęcia, bo właściwie "biografia Fuhrera", to tak naprawdę historia Trzeciej Rzeszy w pigułce, z większym akcentem na osobę Hitlera. Można zaliczyć to jednocześnie do wady i zalety pozycji. Nie spotkamy tu szczegółowej analizy osoby Hitlera, pod jakimkolwiek kątem. Niewiele się dowiemy o jego przeżyciach z dzieciństwa lub z okresu "wiedeńskiego". Pozycja jest jednak doskonała do tego by uporządkować sobie wszelkie informacje. Autor jest też w miarę obiektywny, wyzbywa się notorycznego osądzania Hitlera, nie próbuje egzemplifikować w każdym zdaniu okrucieństwa tej postaci. A ów nawyk jest wśród wielu historyków bardzo popularny. Niektórzy zarzucają pro-radzieckie nastawienie autora. Niezupełnie się z tym zgadzam. Autor faktycznie nie ocenia krytycznie polityki ZSRR, jednak nie ocenia jej też pozytywnie, Grunberg nie ocenia jej po prostu wcale. Zaletą tej książki jest wiele odniesień do różnych hipotez oraz innych biografów Hitlera, np. Joachima Festa. Grunberg czasami podejmuje dyskusje z Festem, np. w sprawie oceny polsko-niemieckich stosunków i postulatów strony niemieckiej.

Książka godna polecania, szczególnie osobom niezaznajomionym z szerszą literaturą dotyczącą Hitlera, a których interesuje historia Fuhrera i Rzeszy.

Rozgraniczam te dwa pojęcia, bo właściwie "biografia Fuhrera", to tak naprawdę historia Trzeciej Rzeszy w pigułce, z większym akcentem na osobę Hitlera. Można zaliczyć to jednocześnie do wady i zalety pozycji. Nie spotkamy tu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
270
66

Na półkach:

Nie jest to biografia, z której dowiemy się w jakiej piżamce spał mały Adolf mając lat 6, co jadał na śniadanie ani jaki fason miały jego ulubione zasłonki wieszane w salonie. Jako że niczego konkretnego się nie spodziewałam, nie czuję rozczarowania, że trochę mało tu Hitlera w Hitlerze. Nie znaczy to, że autor zapomniał o czym, a raczej o kim pisze książkę, ale jest to raczej historia Niemiec obejmująca czasy Republiki Weimarskiej, dojścia tytułowego bohatera do władzy i rządy jego oraz jego świty. On sam pojawia się w znakomitej większości jako polityk, wódz, znacznie rzadziej mamy okazję poznać jakieś szczegóły z jego życia prywatnego.

Niewątpliwym plusem jest to, że autor nie kreśli Hitlera jako geniusza, który swoimi przemowami potrafił porwać tłumy i jednocześnie nie stara się zrzucić odpowiedzialności z ówczesnego pokolenia Niemców, sugerując że ci ludzie bez względu na to jak wysoko w hierarchii się znajdowali, do jakich partii i organizacji należeli, tak naprawdę do nazistowskich zbrodni nie przyłożyli ręki, że po prostu wykonywali rozkazy omamieni obietnicami płynącymi z ust demagogów. Warto mieć świadomość, że jeden Hitler i kilku oszołomów, którym udało się zamydlić oczy, nie byliby w stanie wyrządzić zła które stało się ich udziałem, że to właśnie społeczeństwo chcąc nie chcąc utrzymywało ten zbrodniczy system, a niektórzy wręcz go napędzali.

Książka daje przejrzysty obraz pokazujący jak decyzje niewielkiej grupy ludzi mogą wpływać na losy całych narodów. Jednak sięgając po nią nie polecam nastawiać się na nią jak na typową biografię.

Nie jest to biografia, z której dowiemy się w jakiej piżamce spał mały Adolf mając lat 6, co jadał na śniadanie ani jaki fason miały jego ulubione zasłonki wieszane w salonie. Jako że niczego konkretnego się nie spodziewałam, nie czuję rozczarowania, że trochę mało tu Hitlera w Hitlerze. Nie znaczy to, że autor zapomniał o czym, a raczej o kim pisze książkę, ale jest to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
280
147

Na półkach: , , ,

Wydawać by się mogło, że jeśli autor jest Polakiem (w dodatku żydem z pochodzenia),to Hitler zostanie przedstawiony w tej biografii w sposób jednoznacznie negatywny. A tu niespodzianka, autor jest bardzo obiektywny, wręcz próbuje w niektórych momentach usprawiedliwiać działania Hitlera (w granicach zdrowego rozsądku). Autor w dużej mierze opiera się na opiniach innych autorów książek o Hitlerze/III Rzeszy, cytując dzieła zarówno przeciwników, jak i zwolenników polityki Hitlera.

Wydawać by się mogło, że jeśli autor jest Polakiem (w dodatku żydem z pochodzenia),to Hitler zostanie przedstawiony w tej biografii w sposób jednoznacznie negatywny. A tu niespodzianka, autor jest bardzo obiektywny, wręcz próbuje w niektórych momentach usprawiedliwiać działania Hitlera (w granicach zdrowego rozsądku). Autor w dużej mierze opiera się na opiniach innych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
131
15

Na półkach: , ,

Biografia ucznia, który niemal dorównał swojemu nauczycielowi (Stalinowi)...

Biografia ucznia, który niemal dorównał swojemu nauczycielowi (Stalinowi)...

Pokaż mimo to

avatar
985
204

Na półkach: ,

Może razić prosowieckie nastawienie Autora (np.: "przeoczenie" agresji na Finlandię czy nazywanie paktu Ribbentrop - Mołotow "normalizacją stosunków pomiędzy Trzecią Rzeszą a ZSRR" - notabene w wydaniu z 1989r. jest posłowie odnośnie IV rozbioru Polski - już było można...),ale jest to solidne studium (również psychologiczne),w którym Grünberg stara się przytaczać wszelkie znane hipotezy zarówno na konkretne zachowanie Hitlera, jak i na jego decyzje polityczno - militarne. I pomyśleć, że ta książka czekała na mojej półce 24 lata aż po nią sięgnę. Shame on me!

Może razić prosowieckie nastawienie Autora (np.: "przeoczenie" agresji na Finlandię czy nazywanie paktu Ribbentrop - Mołotow "normalizacją stosunków pomiędzy Trzecią Rzeszą a ZSRR" - notabene w wydaniu z 1989r. jest posłowie odnośnie IV rozbioru Polski - już było można...),ale jest to solidne studium (również psychologiczne),w którym Grünberg stara się przytaczać wszelkie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Książka ta nie jest na dobrą sprawę biografią sensu stricto, bowiem Autor opisuje w niej raczej dzieje polityczne Niemiec w okresie życia Hitlera, a postać tego ostatniego jest raczej pretekstem do snucia tej opowieści, niż jej rzeczywistym tematem. Inny nieco charakter ma początek monografii, w którym istotnie narracja skupia się tylko na osobie tego nieudanego austriackiego malarza. W rozdziałach poświęconych latom 1918-33 mamy właściwie dzieje NSDAP i jej działania prowadzące do przejęcia władzy, natomiast dla lat 1933-45: historię III Rzeszy. Oczywiście w tych częściach książki Hitler pojawia się jako jedna z najważniejszych postaci, ale nie jest tak naprawdę bohaterem głównym.

O ile nie należę do miłośników biografii pisanych głównie z perspektywy spraw łóżkowo-towarzyskich (a obecnie ten typ literatury cieszy się niestety dużą popularnością ze szkodą dla porządnej wiedzy historycznej),to w przypadku pracy Grünberga życie codzienne Führera zostało odsunięte do jednego tylko rozdziału, który na dodatek znajduje się na samym końcu książki, nie wpisuje się więc w chronologiczną kompozycję monografii. Sporo miejsca poświęcił natomiast Autor nazistowskiej elicie władzy, istotne role odgrywają doradcy (a może raczej wykonawcy woli) Hitlera. Widzimy więc ich osoby stojące wiernie w okresie sukcesów III Rzeszy, a potem zdradzających wodza, gdy zbliżał się upadek. Na plus trzeba zaznaczyć wyeksponowanie pewnych ekonomicznych motywów ekspansywnej polityki nazistów powiązanych z wielkimi niemieckimi koncernami. Z pewnością nie można tego aspektu sprawy pomijać (mimo iż te firmy, wciąż przecież istniejące, wolałyby raczej o tym wszystkim zapomnieć).

Praca powstała w oparciu o solidną bibliografię prac w różnych językach. Należy to docenić, bo przecież dostępność zagranicznych prac w epoce PRL-u nie była najwyższa. No właśnie: PRL. Tu dochodzimy do niezbyt przyjemnego aspektu całej sprawy. Książka została wydana w pewnych określonych okolicznościach historycznych, które - oględnie mówiąc - nie sprzyjały bezstronności badań. Oczywistym więc jest, że NSDAP przedstawiana jest (niesłusznie!) jako partia prawicowa, że komuniści i socjaliści niemieccy byli głównymi ofiarami systemu (nieprawda). Wszystko to jednak jest niczym w porównaniu z kwestiami dotyczącymi ZSRR. Sowieci i Niemcy zawarli w sierpniu 1939 traktat o nieagresji (ale brak informacji, że był to IV rozbiór Polski). Stalin zawarł ten układ bynajmniej nie dlatego, że był żądnym zdobyczy bandytą, ale jedynie z powodu obaw przed ekspansją niemiecką. 17 IX 1939 r. Armia Czerwona "przekroczyła wyznaczoną przez traktat w Rydze granicę" - piękny eufemizm, piękny. "Przekroczyć granicę" brzmi trochę łagodniej niż "dokonać agresji na ziemie polskie", czyż nie? Co się tyczy okresu 1939-41 Autor informuje nas, że Stalin traktował sojusz z Hitlerem jako chwilowe zabezpieczenie przed ekspansją niemiecką na Wschód. Nie jest to zgodne z rzeczywistością: sowiecki dyktator znakomicie czuł się jako sprzymierzeniec III Rzeszy i wcale nie traktował tego układu koniunkturalnie. To tylko kilka przykładów...

Podsumowując należy więc zaznaczyć, że książka skażona jest usprawiedliwianiem ZSRR wszelkimi możliwymi metodami (ewentualnie winny jest tylko sam Stalin, ale on akurat nawet w Moskwie po 1956 był tym złym). Gloryfikuje się też komunistów, gdzie tylko się da. A przecież tę książkę Autor pisał już pod koniec lat 80.! Doprawdy nie rozumiem skąd ta miłość do Sowietów... Abstrahując od tego aspektu, jest to monografia dość dobra, skupia się na zagadnieniach polityki zagranicznej i wewnętrznej Niemiec. Zwalcza opinię, że Niemcy (teraz chętnie tak twierdzą) byli w swej masie zdecydowanie przeciwni nazizmowi. Ogromne poparcie, jakiemu Niemcy udzielili swojemu Führerowi jest wyraźnie dostrzegalne ze źródeł, a także z kart tej książki. Biografia Grünberga odsłania pewne mechanizmy ukazujące jak Hitler doszedł do władzy i jak potrafił utrzymać władzę nad swoim narodem...

Tomasz Babnis

Książka ta nie jest na dobrą sprawę biografią sensu stricto, bowiem Autor opisuje w niej raczej dzieje polityczne Niemiec w okresie życia Hitlera, a postać tego ostatniego jest raczej pretekstem do snucia tej opowieści, niż jej rzeczywistym tematem. Inny nieco charakter ma początek monografii, w którym istotnie narracja skupia się tylko na osobie tego nieudanego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
19
6

Na półkach:

Komunistyczny szajs.

Komunistyczny szajs.

Pokaż mimo to

avatar
102
8

Na półkach: ,

Trudno pisać opinię po przeczytaniu jednej książki historycznej bez skonfrontowania jej z innymi wydawnictwami. Biorąc jednak pod uwagę obiektywizm autora oraz wiele odwołań do literatury dotyczącej Hitlera a i nazizmu jest to pozycja napisana dobrze.

Mnie przytłoczyła część, w której opisywane były działania polityczne i wojskowe (nie moja dziedzina),ale za to nadrobiły informacje na temat prywatnej osoby Hitlera jak np. powody dlaczego wstąpił do NSDAP, źródła nienawiści wobec innych narodów.

Spokojnie mogę tę książkę polecić komuś kto interesuje się II wojną światową ;-)

Trudno pisać opinię po przeczytaniu jednej książki historycznej bez skonfrontowania jej z innymi wydawnictwami. Biorąc jednak pod uwagę obiektywizm autora oraz wiele odwołań do literatury dotyczącej Hitlera a i nazizmu jest to pozycja napisana dobrze.

Mnie przytłoczyła część, w której opisywane były działania polityczne i wojskowe (nie moja dziedzina),ale za to nadrobiły...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  180
 • Chcę przeczytać
  110
 • Posiadam
  89
 • II wojna światowa
  9
 • Historia
  9
 • Teraz czytam
  7
 • Biografie
  6
 • Ulubione
  6
 • historia
  2
 • Na mojej półce
  2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Adolf Hitler. Biografia Führera


Podobne książki

Przeczytaj także