Eldens hemlighet

Okładka książki Eldens hemlighet Henning Mankell
Okładka książki Eldens hemlighet
Henning Mankell Wydawnictwo: Rabén & Sjögren Förlag Cykl: Afrika Romane (tom 1) literatura piękna
Afrika Romane (tom 1)
Rabén & Sjögren Förlag
2007-01-01
2007-01-01
szwedzki
literatura szwedzka

Książkę przesłuchałem po raz drugi. Powód dla którego sięgnąłem po nią po raz kolejnym jest prosty. To w miarę krótka pozycja. Audiobook trwa około trzech godzin. Ponieważ jest to pierwsza cześć tak zwanej „Afrykańskiej trylogii” opisującej losy dziewczyny imieniem Sophie i mam właśnie zamiar sięgnąć po drugą i trzecią cześć serii postanowiłem tak dla przypomnienia sięgnąć ponownie po pierwszy tom. Zresztą kilka lat temu jak sięgnąłem po raz pierwszy po tą książkę to nie byłem świadomy, że to pierwsza cześć trylogii.
Bohaterką tej książki a zarazem trylogii jest młoda dziewczyna imieniem Sophie. W momencie kiedy ją poznajemy ma zaledwie około dwunastu lat. Żyje najprawdopodobniej w Mozambiku lub innym kraju na południu Afryki, który sąsiaduje z Republiką Południowej Afryki.
Sophie ma ogromnego pecha, albo też szczęście. Zależy to od punktu widzenia. Wioska w której mieszka napadnięta zostaje przez bandytów, którzy mordują sporą cześć mieszkańców, a następnie podpalają domostwa. Sophie i jej siostrze udaje się uciec jednak z jej wioski niewiele pozostaje, więc obie szukają szczęścia i nowego domu gdzie indziej. Niestety podczas wędrówki siostra Sophie wchodzi na minę przeciwpiechotną i ginie, Sophie zostaje ciężko ranna, udaje się jej przeżyć ale niestety zostaje ciężko ranna w nogi, które w następstwie zostają amputowane. Do zdrowia dochodzi przez bardzo długi czas.
Często słyszymy, że świat można spostrzegać z dwóch różnych perspektyw - osoby która patrząc na szklankę wody mówi, że jest w połowie pusta lub też z perspektywy osoby, która mówi, że szklanka jest w połowie pełna. Mankell opisując historie Sophie opisuje rzeczywistość z perspektywy tej osoby, która widzi szklankę w połowie pełną. Życie nie rozpieszcza Sophie, ona jednak nie poddaje się, zachowuje pozytywne nastawienie oraz buduje pozytywne relacje z ludźmi wokół niej, co przekłada się na to, iż w miarę nawet bardzo ograniczonych możliwości ci ludzie jej pomagają.
Nie będę zdradzał tego jak kończy się ten pierwszy tom trylogii afrykańskiej Mankella, zdradzę tylko że ma Happy End. Mam cichą nadzieje, że ta trylogia zostanie przetłumaczona na język polski.
Jeszcze jedna rzecz. Ta książka ma w sobie coś z poezji i właśnie tytuł jest bardzo poetycznych, nawiązuje to afrykańskiej, ludowej poezji o ogniu.
A tak a propos to tym razem daje więcej gwiazdek bo z czasem jeszcze bardziej doceniam prozę Mankella, a szczególnie tą książkę.

Przeczytalem niemiecka wersje tej ksiazki, ktora nosi tytul: Das Geheimnis des Feuers. Polskie tlumaczenie na razie nie ukazalo sie. A szkoda.

Wzruszajaca opowiesc o dziewczynce zyjacej w Afryce. Z jednej strony napawa smutkiem, ze dzieci musza dorastac w takiej biedzie i niebezpieczenstwie. Nasza bohaterka musi uciekac ze swojej wioski rodzinnej, ktora zostaje napadnieta przez bandytow. Gdy juz udaje jej sie uzyskac azyl w innym miejscu, napotyka ja straszne nieszczescie. Traci obie nogi wchodzac na mine przeciwpiechotna. Jednak opowiesc konczy sie happy endem. Dziewczynce udaje zdobyc sie zawod. Uczy sie zawodu krawcowej.Od znajomego dostaje maszyne do szycia. Z optymizmem i radoscia patrzy na przyszlosc. Zdobywa szacunek calej wioski.

Niesamowita historia. Mankell porywa swoim stylem. Poznajemy glebie osobowosci kazdej glownej postaci. Kazdy z bohaterow staje sie nam bliski. Wszystko jest w krotki zwiezly sposob opisane. Chwilami odnosilem wrazenie, ze znajduje sie w Afryce.

Dodaj cytat z książki Eldens hemlighet