Eldens hemlighet

978-91-29-66339-6
literatura szwedzka,
szwedzki
Evelline

När Sofia var tolv år trampade hon på en landmina och miste båda sina ben. Minan dödade också hennes syster. Med ofattbar styrka lyckas Sofia ändå skaffa sig ett värdigt liv.
Belönad med Nils Holgersson-plaketten och Deutscher Jugendliteraturpreis.

źródło opisu: Rabén & Sjögren, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

lbadura | 2013-03-05
Przeczytana: 03 marca 2013

Przeczytalem niemiecka wersje tej ksiazki, ktora nosi tytul: Das Geheimnis des Feuers. Polskie tlumaczenie na razie nie ukazalo sie. A szkoda.

Wzruszajaca opowiesc o dziewczynce zyjacej w Afryce. Z jednej strony napawa smutkiem, ze dzieci musza dorastac w takiej biedzie i niebezpieczenstwie. Nasza bohaterka musi uciekac ze swojej wioski rodzinnej, ktora zostaje napadnieta przez bandytow. Gdy juz udaje jej sie uzyskac azyl w innym miejscu, napotyka ja straszne nieszczescie. Traci obie nogi wchodzac na mine przeciwpiechotna. Jednak opowiesc konczy sie happy endem. Dziewczynce udaje zdobyc sie zawod. Uczy sie zawodu krawcowej.Od znajomego dostaje maszyne do szycia. Z optymizmem i radoscia patrzy na przyszlosc. Zdobywa szacunek calej wioski.

Niesamowita historia. Mankell porywa swoim stylem. Poznajemy glebie osobowosci kazdej glownej postaci. Kazdy z bohaterow staje sie nam bliski. Wszystko jest w krotki zwiezly sposob opisane. Chwilami odnosilem wrazenie, ze znajduje sie w Afryce.

Evelline | 2012-08-13
Przeczytana: 2010 rok