Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva

7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva
szwedzki
Evelline

"Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva. En äkta apori, ett olösligt filosofiskt dilemma, en ångestskapande situation i sig bortsett från att det oftast är min ångest som driver mig mot insikten att livet är värdelöst och slutsatsen att det bör ändas. Det gör för ont. Ibland. Ibland är det bara outhärdligt. Denna vardag. Denna tristess. Detta fula liv. Det banala. Det dumma. Allt som ni inte förstår. Förlåt. Det var onödigt. Förlåt."

źródło opisu: www.adlibris.com

źródło okładki: www.adlibris.com

JunJun | 2013-11-20

Kiedy tylko zobaczyłam tą książkę od razu przykuł moje zainteresowanie jej tytuł. ( w wolnym tłumaczeniu: nie chcę umrzeć, ja chcę po prostu nie żyć). Pisarka opisuje swoje życie, problemy w domu, chorobę psychiczną a to wszystko zaczyna się w poczekalnie psychiatryka S:t Lars. Bardzo spokojnie napisana.
Łyknęłam w kilka godzin.
Serdecznie polecam wszystkich którzy posługują się językiem szwedzkim.

letni_a | 2015-07-06
Na półkach: Przeczytane, Po szwedzku, 2015