Przeminęło z wiatrem tom 3

Tłumaczenie: Celina Wieniewska
Cykl: Przeminęło z wiatrem (tom 3)
Wydawnictwo: Czytelnik
Gone with the Wind
Weronika

Scarlett mało spała tej nocy. Kiedy zaczęło się rozjaśniać i słońce wynurzyło się zza ciemnych sosen na pagórkach, wstała z rozrzuconego łóżka siadając na taborecie przy oknie oparła zmęczoną głowę na ręce, po czym popatrzyła przez podwórze i sad w stronę plantacji. Wszystko było świeże, pokryte rosą, ciche i zielone, widok więc ten podziałał jak balsam i pociecha na jej strapione serce. Tara była teraz dobrze zagospodarowana i mimo że pan jej nie żył, tchnęła spokojem i bezpieczeństwem. Niski kurnik pokryty był warstwą gliny dla ochrony przed szczurami i łasicami i gęsto pobielony wapnem, podobnie jak stajnia. Ogród warzywny z grzędami kukurydzy, jasnożółtych dyń, fasoli i rzep, był porządnie wypielony i ogrodzony płotem. W sadzie po długimi rzędami drzew rosły w trawie tylko stokrotki.

źródło opisu: fragment książki

źródło okładki: Internet

Roza_V_Barlow | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Tak mi smutno. Nawet nie ze względu na treść książki, ale dlatego, że to już koniec... To mnie wzrusza. Tak bardzo przyzwyczaiłam się do Scarlett O'Hara i Retta Butlera...
Ta książka, wszystkie trzy tomy, były tak pełne wydarzenie, że trudno zebrać opinię w całość... Tyle się wydarzyło. Czytając tę książkę można poznać historię obejmującą ponad 10 lat życia! To sporo. Tak wiele się zmieniało. Czasem nie mogłam tego pojąć. Republikanie chcieli wyzwolić czarnoskórych, a demokraci nie chcieli by mieli prawa wyborcze? Dlaczego byłam pewna, że było odwrotnie?
Scarlett, moja droga, zagubiona Scarlett. Uwielbiam ją tak bardzo, całą sobą... Była tak dzielna, tyle osiągnęła, a ludzie tylko o niej plotkowali i nie szanowali jej. Obwiniali ją za całe zło świata, dlaczego? Dlatego, że byłam ponad nich, że znaczyła więcej i potrafiła więcej. Tacy ludzie do dziś budzą kontrowersje. Taka na przykład Melania, która okazała się najlepszą przyjaciółką Scarlett i rozstanie z nią okazało się bardzo...

nastiuszka | 2018-02-05
Przeczytana: 03 lutego 2018

W trzecim tomie trochę więcej czytamy o wewnętrznych rozterkach Scarlett i chyba dopiero teraz ją naprawdę poznajemy... Szkoda, że kiedy Scarlett sama w końcu rozgryzła swoje własne „ja” - książka się kończy. Czuję niedosyt!

Iza | 2017-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 lutego 2017

11/10 za całość

Tixon | 2016-09-29
Przeczytana: kwiecień 2015

Nie wiem co jest bardziej nieprawdopodobne - ja czytający Przeminęło z wiatrem, czy to, że ta książka mi się podobała. Nawet więcej, zostałem nią całkowicie oczarowany. Praktycznie każdy element utworu mnie wygrał.
Południe Stanów Zjednoczonych przed, w trakcie i po zakończeniu wojny secesyjnej zostało przejmująco opisane. Nie wiem ile prawdy jest w tym, że Mitchell, jako osoba z południa, przedstawia południowe racje jednostronnie; dla mnie przedstawione wydarzenia i konsekwencje zgadzały się z posiadaną wiedzą na ten temat. Wnioski, że wojna jest strasznym dramatem (do tego niszczy znane życie na każdej płaszczyźnie), są oczywiście sztampowe, jednak ujęcie tego w powieściowe ramy i dodanie bohaterów, których losem nie sposób się nie przejęć, robi kolosalne wrażenie.
Kolejnym mocnym punktem są bohaterowie. Melania czy Butler są świetni, ale prawdziwą gwiazdą jest tutaj Scarlett O'Hara. Brakuje słów, aby ją opisać, a w porównaniu do niej kreacje kobiet z innych książek wyglądają...

Magdalena T | 2016-05-16
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

„Przeminęło z wiatrem” to nie jest jakieś tam zwyczajne romansidło w starym stylu. To literacka przygoda, która obfituje w niezliczoną ilość wrażeń a nawet wzruszeń. To cała gama emocji, sprzeczności i walka moralności z własnym sumieniem. To historia o przetrwaniu, tym co przeminęło, utracie, miłości, przyjaźni, odwadze, głupocie i różnorodności. To pozory, które skrywają prawdziwe oblicze… A co ważne, to zupełnie inna (jakościowo) literatura od tej, którą dziś często spotykamy. Tą dzisiejszą literaturę również sobie cenię i czytam z przyjemnością jednak taki przeskok czasowy, kulturowy, językowy i fabułowy dał mi dużo doznań. Zakosztowałam czegoś głębszego, złożonego i niepodanego na tacy od razu. Nie raz zostałam zaskoczona, a moja wyobraźnia aż szalała wzbogacona opisami.

anita | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Super

Joanna | 2016-03-03

Wspaniała książka.

Małgo | 2016-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 04 lutego 2016

Książka nie powala. Rett Butler jest bohaterem, z którym mogłabym sobie przybić piątkę, natomiast Scarlett mogłabym przybić piątkę krzesłem w twarz. Dawno nie czytałam książki z tak irytującą główną bohaterką. Najlepiej podsumowuje ją wypowiedź Retta:
"Scarlett O'Hara, jesteś idiotką!"
Książka kiepska. Nie polecam.

Majka | 2015-10-16

„Pomyślę o tym wszystkim jutro, w Tarze. Zniosę to wtedy lepiej. Jutro pomyślę, jak go odzyskać. Mimo wszystko, życie się dzisiaj nie kończy.”

Ten cytat odkąd pierwszy raz przeczytałam książkę, nieodłącznie pojawia się w mojej głowie na każdą wzmiankę o Scarlett. „Przeminęło z wiatrem” – romans wszech czasów - można go nigdy w życiu nie przeczytać, a i tak się o tej powieści usłyszy i to nie raz. Dlaczego? Dlatego, że jest to książka kultowa, klasyka literatury światowej, która wzrusza kolejne pokolenia czytelników bez względu na płeć. Każdy znajdzie w tej opowieści coś dla siebie i każdy coś z niej wyniesie, posiada wiele wymiarów i warstw. Wielowątkowość, bardzo rozbudowana fabuła, tło historyczne to podstawowe zalety książki.

Marta | 2015-09-15
Przeczytana: 13 września 2015

Najlepszy z 3 tomów! Zaskakujące zaskoczenie i mnóstwo wylanych łez podczas czytania.