Przeminęło z wiatrem. Tom 1

Czytelnik
2000-01-02
2000-01-02
Celina Wieniewska

Literatura piękna. Klasyka, którą warto przeczytać.
Piękna, wciągająca książka. Pierwszy tom został napisany w bardzo lekkim i zabawnym tonie. Scarlett żyje w bajkowym i sielankowym świecie, skupiona jest jedynie na sobie i flirtowaniu z kolegami, którymi tak naprawdę nie jest zainteresowana. W tle można wyczuć widmo wojny secesyjnej (która miała miejsce w latach 1861-1865),której celem było min. zniesienie niewolnictwa, ale dla Scarlet i innych kobiet jest to temat nieistotny. Główną postacią książki jest zabawna Scarlett, skupiona jedynie na sobie. Czytelnik ją lubi, ale jednoczenie dostrzega jej cynizm i wyrafinowanie. No i oczywiście je męskie odbicie Red, który wyczuwa prawdzie intencje Scarlett jak nikt inny.
Po przeczytaniu pierwszego tomu nie da się nie sięgnąć po drugi.

Literatura piękna. Klasyka, którą warto przeczytać.

Podeszłam bardzo sceptycznie do tej pozycji. Obyczajowki nie są moim ulubionym gatunkiem.
Ale Klasyk to klasyk. Chciałam spróbować.

Początek strasznie mi się dłużył i nie mogłam się jakoś wciągnąć.. Jednak im dalej w las tym bardziej mi się podobało 😉

Nie mogę powiedzieć że jakoś mnie ta powieść zachwyciła. Ale jest w porządku. Scarlet i jej przemiana mnie zaciekawiły. Zastanawiam się co jeszcze ją spotka.

Ale Klasyk to klasyk. Chciałam spróbować.

Książka mnie oczarowała. Długo wzbraniałam się przed jej przeczytaniem,ale gdy w końcu się na to zdobyłam,nie mogłam się oderwać. Chociaż przyznaję,że główna bohaterka to chyba jedna z najbardziej irytujących postaci ;)

Uwielbiam tą książkę, czas historyczny i oczywiście Scarlett

Uwielbiam tą książkę, czas historyczny i oczywiście Scarlett

Wróciłam ponownie do tej lektury po wielu latach i jestem pewna, że wracać będę jeszcze nie raz ;) Świetna, ponadczasowa książka - klasyk!

• BBC
  • Klasyka