Nie idź tam człowieku! Santiago de Compostela

Wydawnictwo: WAM
978-83-7505-225-1
cezar

Autor, po pięćdziesięciu latach życia w beztroskim ateizmie, ruszył w najstarszą pielgrzymkową drogę Europy. Ruszył, bo tej okolicy nie znał, bo było tanio i była szansa na nową przygodę. Okolicę poznał, pieniędzy dużo nie wydał, przygodę przeżył. A gdy już przybył na miejsce, do katedry w Santiago de Compostela, przeżył najważniejsze: w przestrzeni katedry wibrowały słowa: "No, jesteś wreszcie".

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Własne

wiesia | 2014-02-20

Dlaczego ludzie pielgrzymują do miejsc świętych? Co powoduje, że ponoszą trudy wędrówki, godzą się na spartańskie warunki? Każdy, kto podejmuje się tego, ma z pewnością swoje osobiste powody.

Andrzej Kołaczkowski-Bochenek rusza jednym z najstarszych szlaków pielgrzymkowych Europy jako turysta, choć przyznaje, że w ankiecie podaje duchowe powody swej wędrówki. Czyżby już u początków drogi przeczuwał, że po 50 latach ateizmu „spotka Boga”? Czytelnik nie znajdzie jednak w książce „Nie idź tam człowieku” podniosłego nastroju związanego z przebudzeniem duchowym autora. To raczej dziennik podróży, prosty zapis wędrówki Camino de Santiago.

Kolejne etapy drogi, opisy mijanych miejsc, spotkanych ludzi. Niedogodności związane z brakiem haków czy stołków w kabinach prysznicowych. To problem, który będzie się przewijał w całej książce. Jeden z wielu oczywiście, bo takich ważnych, choć z pozoru błahych spraw będzie w trakcie pielgrzymowania bardzo dużo. Ot chociażby, czy uda się w kolejnym...

Thiassi | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

Im dalej czytałem, tym bardziej ją chłonąłem i tym bardziej mi się podobała. Początek mnie nie wciągnął, czytało mi się jakoś dziwnie - zwaliłem to na fakt, iż autor mieszka w Niemczech, więc konstrukcja zdań może na modłę niemiecką. Jednak zacząłem się przyzwyczajać i ... spodobała mi się ta książka. Cenię sobie zwłaszcza przemyślane analizy autora ludzkich zachowań (w tym własne), ich genezę i oddziaływanie. Dla mnie to były perełki, przy których zmuszałem się do rozmyślań i w większości zgadzałem się z autorem. Miejscami śmieszna, parę razy zdarzyło mi się zachichotać (rzadko mi się to zdarza przy czytaniu książek), natomiast przy fragmencie ze świetlówką dosłownie rozwodniły mi się oczy ze śmiechu. Chciałbym kiedyś pójść na Camino i z pewnością dokupię jeszcze poradniki pana Andrzeja.
Reasumując: nie jest tak lekka jak "Jeden krok mi wystarczy" Gośki i Duśki ale równie pasjonująca. Cieszę się z zakupu tej ksiązki.

Ilonar | 2015-02-24

Temat, czyli pielgrzymka do Santiago jak najbardziej za mną przemawia, jednak ta książka nie pozostawiła we mnie szczególnego śladu. Może dlatego, że jestem dużo młodsza od autora. Myślę, że troszkę starszym może bardziej się spodobać.

Baśka | 2015-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2015

Jeśli nie chcecie, aby Camino de Santiago stało się największym pragnieniem waszego serca - nie czytajcie.

cezar | 2010-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2010

Pan opisuje jak szedł do komposteli .. nie wiem w sumie co myśleć .. ni to przewodnik ni to opis jakiś głębokich przeżyć ...
książka o tym fantastycznym szlaku , plus bo pisana przez polaka ...

JonaszPG | 2013-07-18

bardzo fajnie się ją czyta, piękny klimat pielgrzymki nie tylko do Santiago, ale i w głąb siebie

Han | 2016-04-22

Możesz nie wierzyć, ale warto to przeżyć a co najmniej przeczytać.

Tamara | 2013-10-01
Przeczytana: 2012 rok

Świetna książka. Dzięki niej odważyłam się pójść samotnie w 2013 roku Drogą Św. Jakuba z Leon do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

justi | 2011-07-26
Przeczytana: 2010 rok