Seryjni mordercy XX wieku
Potwory, wampiry, zwyrodnialcy – stygmatyzowani wspólnym określeniem „seryjni mordercy” – od wieków byli pierwowzorami szwarccharakterów powieści grozy, a od czasów powstania filmu – thrillerów i horrorów. Przedstawiamy Państwu poczet największych seryjnych zbrodniarzy XX wieku, polskich i zagranicznych.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Ponieważ w moim życiu nie ma miłości, zastąpiłem ją nienawiścią
Widzisz go codziennie, to twój sąsiad. Niemal każdego ranka wymieniacie uśmiechy i mówicie sobie „dzień dobry”. Rzadko rozmawiacie, ale gdy zachodzi taka potrzeba, on ochoczo ci pomaga. Dziwisz się, że taki sympatyczny i uczynny człowiek jest w życiu sam. W zasadzie nigdy nie widziałeś, by odwiedzał go ktoś regularnie – jakiś znajomy czy ktoś z rodziny. Może to dlatego, że o siebie nie dba? Przez ten natarczywy i odstręczający zapach, który uporczywie trzyma się jego drzwi wejściowych? Na tym jednak kończą się twoje rozważania na ten temat. Mijają kolejne dni. Pod koniec jednego z nich wracasz po trudach pracy do domu i widzisz, jak twój przemiły sąsiad zakuty w kajdanki jest odprowadzany w asyście policji do radiowozu – nie możesz się temu nadziwić! Po paru godzinach, gdy – uporawszy się z obowiązkami – w końcu włączasz wieczorne wiadomości, słyszysz: „Po wielu dniach nieustających poszukiwań zatrzymano dziś seryjnego mordercę, który w wyjątkowo brutalny sposób pozbawiał życia młode kobiety. Wstępnie mówi się o kilkudziesięciu ofiarach…” Potem mętnym wzrokiem patrzysz na pozbawiające złudzeń zdjęcia ulicy, przy której mieszkasz, oraz tych charakterystycznych drzwi wejściowych, które widzisz codziennie naprzeciwko swoich…
Choć powyższy scenariusz to tylko mój wymysł, nie jest on tak całkiem pozbawiony realizmu. Ba, on ma go więcej, niż mogłoby się komukolwiek wydawać… Seryjni zabójcy, bo to o nich chcę dzisiaj mówić a propos książki Anny Poppek pt. „Seryjni mordercy XX wieku. Prawdziwe historie”, są bardzo charakterystyczni pod względem społecznym. Często to samotnicy, bardzo grzeczni i uczynni, kryjący pod tą maską potworów w ludzkiej skórze.
Jestem prawdopodobnie najbardziej samotnym człowiekiem na świecie. Ponieważ w moim życiu nie ma miłości, zastąpiłem ją nienawiścią*. (Richard Kukliński)
Ile historia zna już takich przypadków? To trudno zliczyć, jednak przybliżenia sylwetek tych morderców, którzy zapadli w pamięć milionów ludzi na całym świecie, podjęła się dziennikarka, publicystka i redaktorka, Anna Poppek. Zanim jednak autorka przeszła do przedstawiania tych niechlubnych biografii, pokusiła się o bardzo interesujący i świetnie uzupełniający całość wywiad z profesorem Brunonem Hołtysem – prawnikiem specjalizującym się m.in. w kryminalistyce, kryminologii i wiktymologii. Profesor przybliża nam w teorii, kim są seryjni mordercy, z jakich środowisk się wywodzą, czym się kierują, wybierając ofiary oraz odpowiada na wiele wnikliwych (a nawet w niektórych przypadkach, nieco kontrowersyjnych) pytań. Po takim wstępie jesteśmy już przygotowani do zmierzenia się z najsłynniejszymi mordercami XX wieku…
Pojawia się wśród nich Charles Manson – postać, która urosła do rangi legendy, bowiem w tym przypadku mamy do czynienia z mordercą, który… nie zabijał. Jako przywódca sekty i człowiek o silnej osobowości potrafił nakłonić jej członków do popełnienia najokrutniejszych czynów. To oni pozbawili życia żonę Romana Polańskiego – Sharon Tate. Manson nadal żyje i odsiaduje swój wyrok. Poznajemy także historię życia Teda Bundy’ego, który zwabiał swoje przyszłe ofiary – kobiety w różnym wieku – wzbudzając w nich litość. Co ciekawe, publikacja ta nie traktuje tylko o zabójcach z odległych krajów. Anna Poppek przypomina, że także na naszym polskim podwórku nie brak było psychopatów, przed którymi wieczorami drżał cały kraj. Jednym z najbardziej przerażających, opisanych tu morderców był Bogdan Arnold, zwany „Władcą much” z Katowic. Informacje o tym, do czego był zdolny, na pewno są w stanie poruszyć, co więcej – przerazić każdego… Jest też Zdzisław Marchwicki, który bezwiednie pomógł w awansie społecznym kilku ważnym osobom. Oprócz tych postaci w książce mowa jest o wielu innych, które na przemian fascynują pod względem psychologicznym i przerażają stopniem swojego okrucieństwa.
Podczas lektury wielokrotnie łapałam się za głowę – dosłownie. Głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, to, do czego zdolni byli mordercy, przechodzi ludzkie pojęcie. Najbardziej wymyślne i przerażające horrory nie umywają się do scenariuszy z życia tych mężczyzn. Jest w nich wszystko: brutalność, skrajny sadyzm, wyuzdane praktyki seksualne, najgorsze perwersje, jakie znała ludzkość, pedofilia, kanibalizm… Po drugie, błędy organów ścigania i sądów w niektórych przywołanych sprawach wprost porażają – jak się okazuje, wiele ofiar nie straciłoby życia, gdyby nie popełniono kardynalnych błędów. Prawda, to tylko ludzie i też się czasem mylą, ale w takich przypadkach oczekujemy jednak stuprocentowej skuteczności. Jak tu o niej mówić, gdy motywacją do działania jest dla stróżów prawa przede wszystkim chęć awansu i zaspokojenia opinii publicznej? Oto jak skazano Marchwickiego:
Sąd: Czy oskarżony jest mordercą?
Marchwicki: No, z tego co słyszałem, co się dowiedziałem, no to chyba tak…*
To oczywiście nie jedyne wnioski, jakie się nasuwają po lekturze „Seryjnych morderców XX wieku”. Bardzo dużo myślałam o cechach łączących tych zbrodniarzy, o okolicznościach, które sprawiły, że stawali się bestiami. Wiele różnych myśli kotłuje się w mojej głowie do tej pory, ale to już temat na wywód dłuższy niż ta recenzja…
Zakończę ją fragmentem pamiętnika pisanego przez jednego z katów, dającym pewną dozę nadziei (styl i oryginalna pisownia zachowane):
(…) wszyscy ci kturzy będą czytali ten pamiętnik niech wiedzą że nie warto jest zabijać te cierpienia które ja przechodze uniknie jedynie ten kto będzie przestrzegał piątego przykazania Bożego.*
Ewa Szczepańska
*Cytaty pochodzą z recenzowanej książki.
Oceny
Książka na półkach
- 556
- 383
- 151
- 13
- 13
- 11
- 10
- 8
- 5
- 3
OPINIE i DYSKUSJE
Informacje o mordercach w pigułce. Ciekawie, bez zbędnego rozwlekania. Polecam :)
Informacje o mordercach w pigułce. Ciekawie, bez zbędnego rozwlekania. Polecam :)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toRewelacyjny opis bezwzględnych,chorych zwyrodnialców. Co prawda,bardzo lubię się w takiej literaturze, ale taka dawka psycholi w jednej książce,to nie zła gratka dla fanów kryminologii. Gorąco polecam
Rewelacyjny opis bezwzględnych,chorych zwyrodnialców. Co prawda,bardzo lubię się w takiej literaturze, ale taka dawka psycholi w jednej książce,to nie zła gratka dla fanów kryminologii. Gorąco polecam
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"Seryjni mordercy. Prawdziwe historie XX wieku" Anny Poppek to lektura mocna i przerażająca. Można by rzecz, że wprost idealna na nadchodzący, halloweenowy wieczór😱 Seryjni mordercy, psychopaci, oraz popełniane przez nich zbrodnie są jednym z moich zainteresowań. Zawsze z chęcią sięgam po takie tytuły jak ten, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich spaczonych umysłów i być może pojąć, choćby w malutkim stopniu tematykę zbrodni⛔
Kto nie słyszał o przystojnym Tedzie Bundy'm, który pod czarującą przykrywką studenta - okazał się diabłem wcielonym, mordującym bez mrugnięcia okiem kobiety w okrutny i podstępny sposób? Usypiał ich czujność, by zabijać.
Albo o Charlsie Mansonie, przywódcy sekty, która bestialsko zabiła przyjaciół wraz z ciężarną żoną Romana Polańskiego, czyli Sharone Tate? To właśnie Manson jest odpowiedzialny za nakłonienie członków swej sekty do tej zbrodni, poprzez wprawne pranie mózgów.
Albo Zdzisław Marchwicki, zwany "wampirem z Zagłębia", odrażający typ, morderca ponad dwudziestu kobiet, który jako narzędzia używał młotka, by ogłuszyć, a potem dokonywać czynów lubieżnych, w tym na siostrzenicy Edwarda Gierka, ówczesnego sekretarza PZPR.
Czy między innymi Bogdan Arnold, zwany "Władcą Much" ze względu na wyjątkowo makabryczne i odhumanizowane traktowanie swoich ofiar, które gwałcił, brutalnie zabijał, by potem ćwiartować, rozpuszczać kwasem i spuszczać ich zwłoki do kanalizacji... Wszystko to działo się w malutkim mieszkaniu kamienicy w Katowicach🤯
To właśnie o takich psychopatach, nekrofilach, kanibalach, potworach i wampirach w ludzkiej skórze jest ten tytuł. Najbardziej ironiczne jest to, że oni niczym szczególnym się nie wyróżniali. Byli przecież mężami, synami, czy sąsiadami. Przerażające do szpiku kości okazuje się, że możemy takich zwyrodnialców spotkać na co dzień, blisko, obok siebie. Zdziwienie wywołuje u ludzi dopiero widok takiego typa w kajdankach, czy w telewizji. Chyba, że cudem uniknie ręki sprawiedliwości...🤬😠
"Seryjni mordercy. Prawdziwe historie XX wieku" Anny Poppek to lektura mocna i przerażająca. Można by rzecz, że wprost idealna na nadchodzący, halloweenowy wieczór😱 Seryjni mordercy, psychopaci, oraz popełniane przez nich zbrodnie są jednym z moich zainteresowań. Zawsze z chęcią sięgam po takie tytuły jak ten, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich spaczonych umysłów...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo dobra książka. Taki swoisty katalog morderców. Czyste fakty, bez zbędnego przynudzania.
Bardzo dobra książka. Taki swoisty katalog morderców. Czyste fakty, bez zbędnego przynudzania.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMam kilka uwag do tej książki. Zacznę od tego, że zaskoczył mnie trud z jakim ją przeczytałam. Interesują mnie historie seryjnych morderców, zapewne z tych samych powodów, co wszystkich. Autorka bardzo trafnie stwierdziła we wstępie, że w czasach popkultury zjawisko zwyrodniałego człowieczeństwa fascynuje ludzi, z zainteresowaniem traktujemy mroczną stronę ludzkiej natury (niewątpliwie seryjne mordowanie, zwłaszcza z potrzeby zaspokajania potrzeb seksualnych jest zjawiskiem typowo ludzkim, odróżnia nas od reszty mieszkańców Ziemi). Do sedna - wydawało mi się, że tyle już widziałam, że mnie nie wzruszy ta lektura, a mimo to kilka razy musiałam książkę odłożyć, bo była zbyt drastyczna. Rzeczywistość przebiła to, co znałam z fikcyjnych seriali i filmów. Autorce udało się uchwycić bestialstwo w słowach, które sugestywnie działają na wyobraźnię. Z fikcji można się otrząsnąć szybko, świadomość rzeczywistości pozostaje na zawsze - miejcie to na uwadze sięgając po tego typu pozycje.
Teraz uwaga numer 2, krytyczna. Otóż po lekturze włączyłam sobie film dokumentalny o Leszku Pękalskim, jedynym ze zwyrodnialców opisanych w książce Anny Poppek. Po kilku stwierdzeniach, że dokładnie to zostało w niej napisane, zorientowałam się, że źródłem informacji do stworzenia opisu zbrodniarza był własnie ten film. Niestety autorka nie zaznaczyła tego w żadnym miejscu, co wskazuje na plagiat. W tym miejscu poczułam się rozczarowana. Przecież po to sięgam po książkę, aby dowiedzieć się więcej, niż to co mogę zobaczyć na jutubie. Czy tak, czy owak, czytacie na własną odpowiedzialność. Pozdrawiam.
Mam kilka uwag do tej książki. Zacznę od tego, że zaskoczył mnie trud z jakim ją przeczytałam. Interesują mnie historie seryjnych morderców, zapewne z tych samych powodów, co wszystkich. Autorka bardzo trafnie stwierdziła we wstępie, że w czasach popkultury zjawisko zwyrodniałego człowieczeństwa fascynuje ludzi, z zainteresowaniem traktujemy mroczną stronę ludzkiej natury...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toHistorie zwykłych ludzi, którzy stali się niezwykle mroczni. A Ty znasz swoich sąsiadów?
Historie zwykłych ludzi, którzy stali się niezwykle mroczni. A Ty znasz swoich sąsiadów?
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZbiór historii o najsłynniejszych seryjnych mordercach XX wieku. Wstrząsająca i momentami przerażająca, gdy pomyśli się, że tacy ludzie żyją wśród nas, a my nawet nie mamy o tym pojęcia. Bardzo przystępnie napisana, czytało się bardzo szybko. Polecam wszystkim zainteresowanym tą tematyką.
Zbiór historii o najsłynniejszych seryjnych mordercach XX wieku. Wstrząsająca i momentami przerażająca, gdy pomyśli się, że tacy ludzie żyją wśród nas, a my nawet nie mamy o tym pojęcia. Bardzo przystępnie napisana, czytało się bardzo szybko. Polecam wszystkim zainteresowanym tą tematyką.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDość krótko opisane historie ludzi, który zapisali się na kartach historii jako potwory. Ujęte zostaje to co najważniejsze- ich życie i zbrodnie.
Dość krótko opisane historie ludzi, który zapisali się na kartach historii jako potwory. Ujęte zostaje to co najważniejsze- ich życie i zbrodnie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCiekawa i wciągająca lektura dla zainteresowanych tematyką seryjnych morderstw.
Książka przedstawia sylwetki dwudziestu czterech najbardziej znanych seryjnych morderców, zarówno z Polski, jak i innych krajów.
Napisana przystępnym językiem, poszczególnym osobom poświęcone są odrębne rozdziały, przypominające nieco notki biograficzne. W każdym z rozdziałów, oprócz nieprzesadnie plastycznych opisów kolejnych zbrodni, nakreślona została sytuacja rodzinna mordercy, jego dzieciństwo, doświadczenia, które go kształtowały. Przedstawione są również czynności prowadzące do ujęcia konkretnych osób, okoliczności, w jakich do tego doszło, a nawet błędy w śledztwach.
Fragmenty dotyczące dzieciństwa poszczególnych seryjnych morderców, w wielu przypadkach podobne, pozwalają na doszukanie się pewnych prawidłowości, które zadecydowały o tym, że ich życie potoczyło się w taki właśnie sposób.
Pojedyncze historie poprzedza interesujący wywiad ze znanym polskim kryminologiem i wiktymologiem Brunonem Hołystem na temat zjawiska seryjnych morderstw, seryjnych morderców oraz ich ofiar.
Książka napisana bardzo sprawnie, pomimo trudnej tematyki czyta się ją łatwo i szybko, choć niekiedy kumulacja zła i okrucieństwa jest tak duża, że po prostu trzeba od lektury odpocząć.
Podoba mi się, że autorce udało się napisać książkę bardzo rzeczową, która nie jest jednocześnie trudną rozprawą naukową, a wciągająca opowieścią. I że uniknęła płytkiej, powierzchownej sensacji, o co w przypadku tej tematyki bardzo łatwo.
Pomimo swoistego dystansu, z jakim książka jest napisana, poszczególne opowieści budzą u czytelnika spore emocje. Czasami trudno uwierzyć, że ludzie zdolni są do takich rzeczy.
Naprawdę daje do myślenia.
Ciekawa i wciągająca lektura dla zainteresowanych tematyką seryjnych morderstw.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka przedstawia sylwetki dwudziestu czterech najbardziej znanych seryjnych morderców, zarówno z Polski, jak i innych krajów.
Napisana przystępnym językiem, poszczególnym osobom poświęcone są odrębne rozdziały, przypominające nieco notki biograficzne. W każdym z rozdziałów, oprócz...
Gdybym tyle się nie naczytał o seryjnych mordercach wcześniej to pewnie bym cieszył się jak dziecko. Niestety naczytałem się już trochę. Ot kolejna zwykła książka, w której pozbierano subiektywnie wybranych morderców z opisami bardziej bądź mniej szczegółowymi. Właściwie to raczej mniej szczegółowe i tylko nakreślone są biografie "bohaterów". Ci mniej znani mniej opisani i ci lepiej znani słabo opisani. Lat temu dwadzieścia gdy ciężko było o taką literaturę pewnie bym orgazmów dostał tysiąc. Dzisiaj, w zastępstwie, przeczytałem tysiąc biografii poświęconych poszczególnym mordercom i radość już nie taka. Jak ktoś dopiero się zainteresował tematem to warto, jak ktoś od lat się zapoznaje to warto sobie darować. No chyba, że jako miłą rozrywkę i skrótowe przypomnienie informacji.
Gdybym tyle się nie naczytał o seryjnych mordercach wcześniej to pewnie bym cieszył się jak dziecko. Niestety naczytałem się już trochę. Ot kolejna zwykła książka, w której pozbierano subiektywnie wybranych morderców z opisami bardziej bądź mniej szczegółowymi. Właściwie to raczej mniej szczegółowe i tylko nakreślone są biografie "bohaterów". Ci mniej znani mniej opisani i...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to