PRL. Jak cudnie się żyło!

Wydawnictwo: Publicat
PRL. Jak cudnie się żyło!
PRL
historyczna
kasia85

Zabawna książka, która z nutką nostalgii opisuje trudne czasy PRL- u, który nie oferował zbyt wiele rozrywek. Należało zorganizować je sobie samemu.- Mieszkanie - co za radość z otrzymania po wielu latach własnego M.- Higiena - w gazetach pojawiły się dziesiątki haseł propagujących higienę.- Kuchnia - gospodynie dwoiły się i troiły, by zastąpić czymś mięso, którego ciągle brakowało.

Agacha | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Prawie wszystko, co dotyczy PRL-u i życiu w tamtych czasach, łykam bez zastanowienia. A tą książkę połknęłam z wielką przyjemnością. Wiele ciekawych faktów, szczypta humoru i czarno-białe, klimatyczne zdjęcia. Polecam.

awiola | 2013-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2013

"Literaci do piór, studenci do nauki, pasta do zębów!"

PRL to okres w dziejach naszego kraju, którego blaski i cienie do dzisiaj dzielą większość Polaków na dwa obozy. Niektórzy wspominają z rozrzewnieniem codzienne życie w ustroju komunistycznym, które pełne absurdów, potrafiło jednak często cieszyć. Autor niniejszej publikacji zaprosił czytelników w podróż w przeszłość, do dziwnych lat Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Wiesław Kot to publicysta, doktor nauk humanistycznych literatury współczesnej, wykładowca na wyższych uczelniach. Od 2007 r. pełni funkcję redaktora naczelnego tygodnika "Wprost", jako publicysta działa w dziedzinie szeroko pojętej kultury. Autor stworzył również audycję radiową oraz program telewizyjny.

"PRL. Jak cudnie się żyło!" to publikacja ukazująca codzienne życie naszych rodaków w komunistycznej Polsce. Książka podzielona jest na siedem, tematycznie ułożonych rozdziałów, każdy z nich podzielony jest na odrębne, mniejsze bo dwustronicowe podrozdziały....

Shim | 2010-08-29
Przeczytana: 20 sierpnia 2010

Czasy PRL-u zwane są czasami słusznie minionymi. Dużo w tym prawdy, zważywszy na niewydolność komunistycznego aparatu państwowego, gdzie zaspokojenie najbardziej przyziemnych potrzeb obywateli było wielkim bojem i wysiłkiem. Ktoś kiedyś powiedział że komunizm bohatersko walczy z problemami, których nijak nie sposób dostrzec w żadnym innym systemie. By nie rozwodzić się na temat plusów i minusów tegoż okresu, przejdę do tego o czym jest książka.

Książka ta ukazuje codzienne życie PRL-u, czyli rytualne stanie w niekończących się kolejkach, biurokratyczne absurdy, czy różne propagandowe smaczki. Całość okraszona dużą dozą ironii i nostalgii, lecz nie przekłamanej. Po tym entuzjastycznym tytule spodziewałem się raczej próby rehabilitacji poprzedniego systemu ze strony autora i nastawiłem się na konieczność polemiki z nim, ale okazało się zupełnie inaczej. Przedstawił on swoje obserwacje uczciwie, bez naginania rzeczywistości na potrzeby jakiejkolwiek ideologii.

W książce omówionych...

Darya | 2012-06-22
Przeczytana: czerwiec 2012

Książka na pewno zasługuję na uwagę, a to z powodu kilku czynników.
Sama tematyka PRLu będzie dla dużej ilości osób plusem. Jednak myli się ten, który oczekuje historycznej książki z masą suchych faktów. Uwaga autora skupiła się na życiu codziennym obywateli - dostajemy więc informacje o tym, kogo książki się czytało, jak przedstawiał się rozkład jazdy telewizji, czym poruszano się po drogach i o czym plotkowano w kolejkach. Jest to przewodnik po PRLowskich ciekawostkach.
Cały układ książki też zasługuje na brawa - każdy temat zajmuje dokładnie dwie strony, podzielony na akapity. Można więc wygodnie otworzyć książkę w dowolnym miejscu i czytać na wyrywki. Na plus jest też masa zdjęć z epoki, doskonale pasujące do tekstu. Ich jakość przez papier kredowy (który jednak nie należy do mojego ulubionego rodzaju papieru) wypada bardzo dobrze.
Język jest przyjemny i zrozumiały, tak, że każdy może bez problemu wciągnąć się w lekturę.
Za minus uznam brak nawet najprostszego kalendarium...

Asia Szarańska | 2013-07-28

Już tak mam, że fascynuje mnie przeszłość. Uwielbiam oglądać stare zdjęcia, widokówki, nawet czytać książki historyczne - ale nie podręcznikowate, takie o codziennym życiu zwykłych i niezwykłych ludzi. Jestem z natury ciekawska i lubię pytanie JAK TO BYŁO?

Jeśli chodzi o historię Polski, bardzo interesują mnie lata przedwojenne, międzywojenne, oraz PRL.
Wiele bym dała by cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało miejsce, w którym obecnie mieszkam. Domy kryte strzechą, drzewa - dziś strzeliste i grube - kiedyś niskie, dopiero co wyszły z ziemi, prosta zakurzona szosa, kolorowe ogródki z kwiatami? Żałuję, że gdy zaczęło mnie to interesować, nie miałam już nikogo, kto by opowiedział mi o tym...

Dlatego książka, o której dziś piszę, jest dla mnie prawdziwą perełką. Spędziłam nad nią przyjemne godziny, poznając tajemnice barwnego prlowskiego żywota, gdy ciężko było o papier toaletowy, a gazety zamieszczały przepisy na pomysłowe kotlety z kaszanki. Wszystko okraszone zdjęciami i...

LadyCherry | 2012-01-04

Zamówiłam do mojej księgarni i przypadkiem zaczęłam czytać. Po pierwszym rozdziale już wiedziałam, że jest to zabawna ale i bardzo ciekawa książka. Polecam nie tylko osobom, które interesują się historią.

Oliwia | 2011-04-03
Na półkach: Lata 2008-2012, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2010

Znaleziona przez zupełny przypadek. I jak się okazało szczęśliwy przypadek.

Książkę czyta się bardzo szybko i bardzo sympatycznie :D
Polecam każdemu.

mazurki | 2011-08-26
Przeczytana: sierpień 2011

Dawno nie czytałam nic tak interesującego.Autor nawiązuje po każdej z dziedzin życia w latach PRL-u. Podaje ciekawe fakty i anegdoty. Idalne kompendium dla kogoś , kto tamtych czasów nie pamięta a chciałby się czegoś dowiedzieć.

Serenada | 2012-10-20
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka bardzo mi się podobała, jest dobra do czytania zarówno na wyrywki, jak i jednym ciągiem. Uwielbiam dzieła Kota, mają ciekawą tematykę, pisane przystępnym, zabawnym językiem.

mzubko | 2017-03-27

Mnóstwo informacji i anegdot na temat życia w czasach PRL-u. Książka napisana bardzo przystępnie, z naciskiem na barwne anegdoty, bez przynudzania. Polecam.