Małżeństwo rozumu z duszą

Tłumaczenie: Henryk Smagacz
Wydawnictwo: Czarna Owca
The marriage of sense and soul : integrating science and religion
978-83-7554-043-7
nauka, religia, wilber

Zapewne nie ma ważniejszej i pilniejszej kwestii niż relacja między nauką i religią we współczesnym świecie. Nauka dostarczyła nam metody odkrywania prawdy, natomiast religia jest siłą niosącą znaczenie. W Małżeństwie rozumu z duszą Ken Wilber, jeden z najważniejszych filozofów naszych czasów, z olśniewającą jasnością pokazuje, jak moglibyśmy zacząć myśleć o nauce i religii, żeby połączyć duchowy, subiektywny świat starożytnej mądrości z obiektywnym, empirycznym światem współczesnej wiedzy. Badając romantyczne, idealistyczne i postmodernistyczne teorie, ukazuje zasadniczą zgodność nauki i religijnych tradycji świata i przygląda się wpływowi, jaki ta "filozoficzna zimna wojna" wywarła na los ludzkości. Wskazując sposób pojednania prawdy i znaczenia, Ken Wilber napisał wspaniałą, przystępną książkę, która prowadzi czytelników do bardziej harmonijnego i satysfakcjonującego życia.

"Jedna z moich ulubionych książek". - wiceprezydent Al Gore

"Nikt nie integruje nauki i wiedzy duchowej w tak wszechstronny i jednoczący sposób jak Wilber. Ta książka stanowi niewątpliwie najlepsze znane mi opracowanie tego tematu, i można przypuszczać, że jak pozostałe książki Wilbera, pozostawi trwały ślad w historii".
- Michael Murphy, współzałożyciel Esalen Institute, autor Golf in the Kingdom i The Future of the Body
"Małżeństwo rozumu z duszą" zajmuje się tym trudnym tematem, jak i wszystkim, co znam. Jednocześnie oferuje czytelnikowi filozofię z czułym sercem i duchowość z analityczną dyscypliną. Nie można sobie wyobrazić, by po przeczytaniu książki Wilbera, ktoś ponownie spojrzał na świat w ten sam sposób".
- Mitchell Kapor, założyciel Lotus, prezes Electronic Frontier Foundation

Ken Wilber jest autorem kilkunastu książek, w tym Śmiertelni, nieśmiertelni; Krótka historia wszystkiego i The Eye of Spirit. Mieszka w Boulder, Kolorado.

Ramon | 2011-02-20
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Jedna z najważniejszych książek XX wieku. Niezależnie od tego, czy jesteś przeciwnikiem lub zwolennikiem religii, duchowości lub nauki, ta książka może być dla Ciebie pouczającą i wzbogacającą lekturą. Jestem tego tak pewien, że gdybym był jej wydawcą sprzedawałbym ją z bezterminową gwarancją satysfakcji.

Niektórzy ludzie wolą "mieć rację", niż znać prawdę, więc małżeństwo rozumu z duszą może być im nie na rękę. Ale kto ma otwarty umysł, wyniesie z lektury bardzo wiele.

lajt | 2010-06-19
Przeczytana: 2008 rok

Wilber urzeka mnie swoją łagodnością, ale to filozof, a nade wszystko psycholog więc jego narracja siłą rzeczy nie mogła by być inna. Wilber po prostu taki jest, pełen ciepła, spokoju, szacunku do ludzi i Świata w ogóle.
Unifikacja, symbioza to to, czego najbardziej pragnie autor dla ludzkości. Łączenie pola nauki i wiary nie jest niemożliwe, co udowadnia Wilber w książce, ale społeczny dysonans jest tak ogromny, że dla mnie osobiście to tzw. pobożne życzenie, żeby katolicyzm zaakceptował sposób myślenia Wilbera.

ipower | 2013-07-07

Książka bardzo ciekawa, autor przedstawia swoje koncepcje w sposób bardzo przystępny i zrozumiały dla zwykłego czytelnika(pomimo iż dużo tu naukowych terminów i rozważań - przystępnie objaśnia naukowe pojęcia i koncepcje). Świetna pozycja dla kogoś kto interesuje się świadomością, rozwojem, ewolucją itp. Polecam

Andrzej | 2016-09-25
Kuba | 2014-10-26