Martwa Europa

Wydawnictwo: Replika
Dead Europe
978-83-7674-020-1
nbeee

"Osobliwa, niepokojąca i bulwersująca powieść o rozczarowaniu Europą, autodestrukcji zachodniej cywilizacji i demonach, które skrywa europejska historia. Isaac, młody australijski fotografik greckiego pochodzenia, wyrusza w podróż po Europie: Wenecja, Praga, Berlin, Paryż, Amsterdam, Londyn. Zainspirowany opowieściami ojca wyobraża sobie Stary Świat jako kolebkę cywilizacji, wyrafinowaną i...

Isaac, młody australijski fotografik greckiego pochodzenia, wyrusza w podróż po Europie: Wenecja, Praga, Berlin, Paryż, Amsterdam, Londyn. Zainspirowany opowieściami ojca wyobraża sobie Stary Świat jako kolebkę cywilizacji, wyrafinowaną i dostatnią krainę pełną skarbów kultury. Współczesna Europa okazuje się jednak światem zglobalizowanym i zunifikowanym; pod fasadą nowoczesności Isaac odkrywa kontynent naznaczony przez krwawe doświadczenia historii i wyrokiem koszmarnej przeszłości skazany na wieczną udrękę. Isaaca zaczyna prześladować demon, będący nie tyle pospolitym duchem rodem z horroru, ile metaforą klątwy Holocaustu, ciążącej – jak sugeruje autor – nad całą Europą. W oczach Isaaca płaszczyk konsumpcjonizmu i kulturowej unifikacji w zjednoczonej Europie okazuje się skrywać wszechobecną nędzę, wyzysk i zbrodnie oraz głęboko zakorzenione antagonizmy rasowe i narodowościowe".

Heathcliff1984 | 2014-09-17
Przeczytana: wrzesień 2014

Książka porąbana i to mocno-ale ja normalny także nie jestem więc dla mnie świetna!

Czytając "Martwą Europę" czułem się jak turysta który zwiedza piękne miasto z cudownymi odremontowanymi kamienicami. Ale z ciekawości zajrzałem w podwórko tych kamienic i zobaczyłem inny obraz. Podrapane i odpadające tynki, brud, smród i dzieci bawiące się bez opieki.
Tak właśnie Tsiolkas ukazuje czytelnikowi prawdę o świecie. Nie jest on tak piękny jak nam się wydaje. Czasami trzeba otworzyć oczy i zobaczyć coś czego widzieć nie chcemy lub nie możemy dostrzec.

Bezkompromisowy a czasami wręcz ohydny obraz świata i człowieczeństwa.
To co kiedyś niszczyło Europę i jej ludność to nie jest przeszłość, te demony żyją nadal i w przyszłości będą powodem zguby.
Demonami tymi są ciemnota, nienawiść, kult pieniądza i religijne konflikty. Ludzie nie są sobie życzliwi, przyjaźni. Cechuje ich nienawiść, zazdrość, poczucie krzywdy i żądza. Żądze i opętanie demonami doskonale obrazują erotyczno-masochistyczne...

Grzegorz Jagosz | 2010-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2010

Szalenie (choć chciałoby się użyć dosadniejszego określenia) mocna, bezkompromisowa i przygnębiająca powieść. Literatura, która nie pozwala zostać obojętnym!
Uwaga dla co wrażliwszych czytelników: drastyczność niektórych opisów i sytuacji może mocno szokować, lecz wszystko ma tu swoje miejsce i uzasadnienie. Polecam wywiad z autorem, który sporo wyjaśnia (http://www.replika.eu/martwaeuropa/).

moonlitsugar | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Długo przymierzałam się do tej powieści. Teraz, po jej lekturze mam w głowie zamęt i sama nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Jest to, bez wątpienia szalenie mocna i dosadna powieść o rozczarowaniu Europą i jej zepsuciu, ale czasem wkradał się w nią chaos i miałam kłopot ze zrozumieniem "co autor miał na myśli". Muszę też przyznać, że denerwowała mnie hipokryzja Isaaca: sam nie grzeszył moralnością, a mimo to oceniał zepsucie wszystkich dookoła. Przez całą lekturę zastanawiałam się też, kim był demon, który "przyczepił" się do tej rodziny. Po namyśle wydaje mi się, że autor nadał ludzkiemu zezwierzęceniu(i wszystkiemu co się z tym wiążę) taką postać, by łatwiej dotarło to do czytelnika, ale mogę się mylić. To co zwracało moją uwagę to wszechobecna nienawiść człowieka do człowieka, przejawiająca się chociażby antysemityzmem, którego motyw pojawiał się tu najczęściej. W tym świecie wszystko jest na sprzedaż, nawet wartości moralne, ludzkie uczucia są wynaturzone,przejaskrawione i...

Miss_Jacobs | 2010-11-19

Europa. Mityczna a zarazem nowoczesna. Piękna, bogata, wzbudzająca zachwyt... Czy aby na pewno?
Christos Tsiolkas w swojej książce „ Martwa Europa” zasiewa w Nas ziarno niepewności po którym już nic nie będzie takie samo. Zabiera Nas w podróż, w której zwiedzamy wszystkie kręgi piekielne niczym w „Boskiej komedii” Dantego.
Mieszkańcy najstarszego kontynentu świata są w tej powieści egoistyczni, ordynarni, wyznają rasizm i antysemityzm. Wartości moralne są jak starożytność, służąca jako maszynka do zarabiania pieniędzy na turystach. Nie wyleczyli się ze swoim kompleksów. Nadal odczuwają ból. Pamięć o II wojnie światowej, wysiedleniach, masowych emigracjach, holokauście to wszystko nadal jest żywe w ludziach i kiełkuje po czarnej stronie duszy.
Język, którym posługuje się autor jest bezwzględny, brutalny i nadzwyczaj realistyczny. Bez skrępowana opisuje się nam stosunki, w tym kręcenie porno, najohydniejsze myśli głównego bohatera na temat siebie i otoczenia.
Czytając tą powieść...

Pretender | 2010-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2010

Przerażająca.

Kinga | 2012-05-22
Przeczytana: 22 maja 2012

Christos Tsiolkas nie bawi się w żadne tam subtelności, wybiera skrajne kontrowersje i wyciska z nich wszystkie soki. Tak, chyba tylko on mógł napisać książkę, o fotografie geju, który zwiedza Europę. I wcale nie jest to sentymentalna wycieczka po starówkach…

Isaak to Australijczyk, syn Greckich emigrantów. Z krajem przodków właściwie nic go nie łączy, nawet niezbyt dobrze posługuje się greką – przyjeżdża do Grecji, ponieważ został zaproszony na wernisaż, gdzie mógł zaprezentować swoje fotografie. Niejako przy okazji zamierza odwiedzić wioskę, w której urodziła się jego matka, jak również zwiedzić kilka różnych europejskich miast. Plan zwiedzania (jeśli tak to mogę nazwać), nie obejmuje jednak muzeów i pięknych parków – Isaak jest fotografem naturalistą, przy czym zdecydowanie ciągnie go w kierunku zanurzania się w ciemnych stronach życia. Porusza się po dzielnicach, w których spotkać można nędzę, emigrantów, brud, płatny seks i przemoc.

Równolegle do wątku podróży Isaaka,...

Imbir | 2011-08-05
Na półkach: Przeczytane, Współczesna
Przeczytana: 02 sierpnia 2011

Wielkie rozczarowanie, spodziewałam się sugestywnej, mocnej, wstrząsającej wizji Europy, zamiast tego otrzymałam prawie autobiograficzną relację posępnego, przeklinającego co chwilę, geja turysty, snującego się jak zjawa po europejskich miastach.Wydaje mi się , że było tu wiele pomysłów jednak nie zostały one w pełni wykorzystane. Miałam nadzieję że więcej będzie tutaj konstrukcji samego europejskiego świata który miał być "mroczny", brakowało mi głębszej analizy ludzi a także samego społeczeństwa.

tomek | 2015-07-18

Wedle opisu na okładce jest to książka prowokująca, wyzywająca i śmiałą. No cóż... jak dla mnie jest wulgarna, prostacka i obsceniczna. Nie można jej odmówić czegoś niepokojącego i bolesnego, skoro tak wygląda Europa, z drugiej jednak strony każdy żyje tak jak chce i nie jestem pewien, czy interesuje mnie świat narkomanów, imprezowiczów, homoseksualistów. Po tytule, okładce i opisie spodziewałem się czegoś zupełnie innego, jakiejś powieści filozoficznej a nie powiastki, w której główną rolę odgrywa seks, alkohol i narkotyki.

MonikaOrłowska | 2012-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Pan Jourdain - to ja, że tak sobie sięgnę nonszalancko do literatury francuskiej. Nie dość, że pcham się na literackie salony ze swoim przaśnym, niewyrobionym gustem, wciąż zdumionym, jakim cudem wiedeńskie krzaki i seksszopy zawojowały niegdyś Sztokholm, to jeszcze na dodatek od przeszło czterdziestu lat nie wiedziałam, że jestem Europejką. Martwą Europejką, uściślijmy, z państwa, którego stolica tuż po upadku komunizmu mogła poszczycić się aż trzema barami McDonald's *, a dzisiaj ma najbardziej zarozumiałe kurwy na świecie.**
No dobrze, a teraz na poważnie. W to, że Europa umiera akurat wierzę. A to, że wskazałabym zupełnie inne przyczyny jej agonii niż Christos Tsiolkas - to już chyba mój problem. A może szansa?
Samodyscyplinując się w dłoń srebrnym rodowym widelcem (kupionym - ach, jakże europejsko - na Portobello Road), przyznam, że Tsiolkas pisać potrafi fantastycznie. Ma też szczęście do polskich tłumaczy - dostają mu się najlepsi, tym razem Maciej Płaza.
"Martwa Europa" w...

| 2010-03-28
Przeczytana: 15 maja 2010

Ciężka, przygnębiająca, cholernie mocna rzecz. Niepokojące studium współczesnej, europejskiej kondycji, obok którego ciężko przejść obojętnie. Świetna proza.