Droga wojownika. Opowieści o twórcy GROM-u generale Sławomirze Petelickim zebrał Andrzej Wojtas

Wydawnictwo: Znak
literatura faktu
Ag2S

Twierdził, że Pan Bóg nie lubi tchórzy Jego uścisk dłoni był niczym imadło, a spojrzenie niebieskich oczu przeszywało na wylot. Twierdził, że Pan Bóg nie lubi tchórzy. Stworzył GROM – jednostkę wojskową, która należy do najlepszych sił specjalnych na świecie. Generał Sławomir Petelicki – wojownik, dowódca, legenda. Dżentelmen ceniący sobie honor i łobuz z szelmowskim uśmiechem. Uwielbiany...

Twierdził, że Pan Bóg nie lubi tchórzy

Twierdził, że Pan Bóg nie lubi tchórzy.

Generał Sławomir Petelicki – wojownik, dowódca, legenda.

Dżentelmen ceniący sobie honor i łobuz z szelmowskim uśmiechem. Uwielbiany dowódca, który bezgranicznie ufał swoim żołnierzom i rogata dusza, której bezkompromisowość robiła mu wrogów.

Droga wojownika to zbiór opowieści o człowieku, który dał Polakom powód do dumy w postaci GROM-u. Generała Petelickiego wspominają ludzie, którzy zetknęli się z nim na różnych etapach jego życia: szkolni koledzy, oficerowie wywiadu, twórcy służb specjalnych, dziennikarze i przede wszystkim towarzysze broni. Komandosi, którzy razem z nim budowali GROM i ci, którzy potem mieli szczęście służyć pod jego rozkazami. Żołnierze, na których odcisnął swoje piętno i scalił w oddział niczym palce zaciskają się w pięść.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3718,Droga-wojownika

Avalarte | 2014-02-17

„Droga wojownika” to wielowymiarowy portret Generała Sławomira Petelickiego – człowieka, który wraz ze swoimi zaufanymi współpracownikami stworzył jeden z najlepszych oddziałów specjalnych na świecie – jednostkę GROM. Wspomnienia przyjaciół, znajomych oraz podopiecznych zostały w bardzo zgrabny sposób zebrane i ułożone w całość przez Andrzeja Wojtasa – redaktora naczelnego Militarnego Magazynu Specjalnego „Komandos”. Nie jest to zbiór opowiadań o charakterze „laurek”, a raczej wielobarwna opowieść o człowieku z krwi i kości. Jest to portret postaci nieugiętej, konsekwentnej, lojalnej wobec przyjaciół i bezwzględnej wobec wrogów, osoby bezkompromisowej, bez której nigdy nie udałoby się stworzyć w Polsce jednostki specjalnej na światowym poziomie, która mogła na równych prawach współpracować z najlepszymi oddziałami specjalnym takimi jak SEAL’s, SAS czy też DELTA FORCE.

Generał Sławomir Petelicki nawet zdjęty z pełnienia funkcji dowódcy przez ministra koordynatora do spraw służb...

Ka_ | 2013-08-12
Przeczytana: 19 lipca 2013

Bardzo dobra książka. Inna niż wszystkie biografie, które przeczytałam do tej pory (może nie było ich setki, ale na pewno kilkanaście). Podoba mi się, że oprócz wysławiania zasług generała pojawiają się również obiektywne opinie, że mimo swojej niewątpliwej klasy, nie był wcale wcieleniem ideału. To przybliżenie nam obrazu legendy, z punktu widzenia kilku par oczu, z różnych środowisk. W ostatnim czasie jestem oczarowana tematyką militarną i ta książka to strzał w dziesiątkę. Nie żałuję ani minuty spędzonej nad tą lekturą.

książek: 1950
Getos | 2014-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Książka Andrzeja Wojtasa, redaktora magazynu "Komandos" to swoisty hołd złożony nieżyjącemu już niestety gen. Sławomirowi Petelickiemu, twórcy i dowódcy Jednostki Specjalnej GROM. Książka jest nietypowa, gdyż stanowi zbiór wypowiedzi wielu osób nt. generała Petelickiego. Mamy więc wypowiedzi dziennikarzy, żołnierzy, oficerów, byłych i obecnych operatorów GROMu, lekarzy i wielu innych osób które znały się z generałem, lub się z nim w jakichś szczególnych okolicznościach zetknęły. Sam cenię postać gen. Petelickiego i biorąc pod uwagę to oraz charakter tej książki, ciężko jest mi ją jednoznacznie ocenić. Ma ona swoje minusy. Największym jest to, że nastawiony na poznanie wielu szczegółów z życia generała i tworzonej przez niego jednostki nie zostałem w tej materii zaspokojony. Książka jest raczej niekończącą się pochwałą zalet generała, a w mniejszym stopniu typową biografią, czy zapisem historii GROMu. Na pewno gen. Petelicki to postać nietuzinkowa i tylko jemu zawdzięczamy to, że...

roth | 2013-06-01

„Droga wojownika” to droga jaką przeszedł generał Sławomir Petelicki w tworzeniu od podstaw struktur jednostki wojskowej GROM. Możemy poszczycić się tą jedną z najlepszych na świecie jednostek specjalnych dzięki ponadprzeciętnemu dowódcy, który zebrał najlepszych żołnierzy, zapewnił im najnowocześniejszy sprzęt oraz profesjonalne szkolenia z najbardziej doświadczonymi instruktorami SEALs, SAS czy Delta Force. To, co najbardziej uderzające we wszystkich opowieściach o generale zawartych w tej książce, to jego niezwykła siła charakteru, troska o żołnierzy oraz patriotyzm uwidaczniający się w podejściu do bezpieczeństwa kraju. Tacy żołnierze jak gen. Sławomir Petelicki i jego GROM-owcy to prawdziwy powód do chluby.

robert | 2014-04-06

Dobra książka, lecz głównie dla znawców tematu. Jest zbiorem opowieści który daje pewną chronologię mimo pisania przez różnych autorów (kolegów, żołnierzy, znajomych). Brakuje mi tu jednak biografii (na początku, lub na końcu). A może tak miało być. Mamy zapamiętać Generała Petelickiego po prostu jako wielkiego wojownika, nietuzinkowego, uwielbianego przez swoich żołnierzy i tak być zapamiętany.

Zaleś | 2013-08-30
Przeczytana: sierpień 2013

Generał Sławomir Petelicki - były agent PRLowskiego wywiadu, twórca GROMu, najlepszej polskiej jednostki specjalnej i jednej z najlepszych na świecie. Osoba kontrowersyjna, słynąca z lodowatego spojrzenia i żelaznego uścisku dłoni, niejednokrotnie podkreślająca niechęć do ludzi odpowiedzialnych za nieudolne rządzenie państwem, przez co niemile widziana na salonach. Pomimo wyraźnego chłodu płynącego ze strony możnych tego kraju, dalej udzielał się publicznie, w konsekwencji stając się jednostką niewygodną dla polskich władz.

W 2012 r. gen. Petelicki popełnia samobójstwo z broni służbowej (według ustaleń prokuratury) i tym samym kończy historię jednej z najważniejszych postaci Polski XXI w. - nie tylko założyciela elitarnego GROMu, ale przede wszystkim wielkiego patrioty, dla którego dobrem nadrzędnym była ojczyzna, a nie jak w przypadku wielu innych, osobiste profity. Nie będę wypowiadał się na temat okoliczności śmierci pana generała, gdyż zbyt wiele jest tam niedomówień, aby...

Bonifacius | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Zawsze się wzruszam kiedy sprawa idzie o honor, jestem pełen podziwu dla idealistów, których ideały idą w parze z realnością ich osiągnięcia. Cenię prawdziwą przyjaźń, honor i nieustępliwość w sprawach słusznych. Gdybym miał możliwość zetknięcia się z Generałem Petelickim polubiłbym go od razu. On stworzył coś pięknego i nawet nie chodzi tu o sam GROM tylko o ideę GROMU. Ludzie tam wstępujący będą się zmieniać, ale wierzę w to, że duch Generała będzie trwał nadal.

DziadekDoOrzechów | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

Książka godna uwagi ze względu na fakt, iż przedstawia Generała - wybitną, nietuzinkową postać z różnych perspektyw. Śp. gen. Sławomira Petelickiego poznajemy poprzez zebrane wspomnienia osób, które miały z nim bezpośrednią styczność podczas różnych etapów jego życia i kariery. Na szczególną uwagę zasługują teksty byłych i obecnych operatorów GROM-u, którzy bardzo ciepło wypowiadają się o ojcu polskiej dumy narodowej, jaką niewątpliwie jest Jednostka Wojskowa GROM. Za sprawą wspomnień zawartych w tym dziele dowiemy się wielu ciekawostek (w tym oczywiście dotyczących powstawania GROM-u oraz selekcji do jednostki), przeczytamy o kilku wyjątkowych anegdotkach, które dobitnie odzwierciedlają charakter i wyjątkową zawziętość generała.
Nie jest to ani biografia generała ani też panegiryk, bowiem osoby wypowiadające się w tym dziele niezwykle szczerze opisują swoje odczucia względem Petelickiego, które nie zawsze bywają poprawne politycznie. Nie znajdziecie tutaj sensacji z życia...

Hubert | 2013-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Książka składa się z krótkich wspomnień osób, które znały Sławomira Petelickiego. Przyjaciół, współpracowników, podwładnych. Nie tylko peany - wypowiedzi są momentami szczere do bólu, a obraz Petelickiego niejednoznaczny. Między wierszami jest też trochę o selekcjach do jednostki, o związkach z DELTA, SEALS, SAS i SBS, a także o polskiej armii w oczach operatorów GROM. Dobre!

Hubert | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Taka laurka dla Petelickiego za GROM i caly dorobek. Ksiazka godna polecenia.