www.Wolność

Tłumaczenie: Anna Klimasara
Cykl: WWW.Trylogia (tom 3)
Wydawnictwo: Solaris
www.Wonder
webmind
Gośka

Rząd USA oficjalnie nie pragnie już zniszczyć Webmindu, ale nadal śledzi w Sieci jego poczynania. Jeden z pracowników rządowych próbuje zgładzić sztuczną świadomość na własną rękę. Do poparcia swoich działań potrzebuje najlepszych hakerów, ale okazuje się, że oni znikli bez śladu. Początkowo podejrzewa, że zlikwidował ich Webmind, okazuje się jednak, że Webmind wykorzystuje hakerów do...

Początkowo podejrzewa, że zlikwidował ich Webmind, okazuje się jednak, że Webmind wykorzystuje hakerów do rozprawienia się z władzą totalitarną w Chinach.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/oferta/www_wolnosc/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/

Pablos | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane, [2017]
Przeczytana: 07 marca 2017

Robert J. Sawyer to jeden z moich ulubionych pisarzy SF. Jednak nie potrafię udawać ślepoty, i doskonale zdaję sobie sprawę, że końcówki jego książek (lub całych serii) bywają… specyficznie radosne, pełne nadziei, a w zasadzie to po prostu nierealne. Nie inaczej jest w przypadku długo wyczekiwanego zakończenia trylogii WWW, które ostatecznie zdecydowałem się kupić także w naszym ojczystym języku, mimo pewnych kontrowersji towarzyszących wydaniu tej powieści (ograniczona ilość, cena).

Istota nazywająca siebie Webmindem, czyli powstała w światowej sieci prawdziwa Sztuczna Inteligencja nie dała się pokonać i trwa. Aby uzmysłowić ludziom, że nie stanowi zagrożenia przygotowuje szereg zadziwiających projektów, które mnie osobiście wydawały się jednak zbyt przesadzone. Oto pojawia się twór, który mając do dyspozycji dane stworzone przez ludzi potrafi je zanalizować lepiej, i ot tak, po prostu, oferuje rozwiązania graniczące z cudem? Ale to tylko mój pierwszy problem z fabułą, drugim...

Jonasz | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Wiedza, czyli Wonder. Konkluzja trylogii WWW. Choc trudno sie od ksiazki oderwac, jest to chyba najslabsza czesc serii. Author chyba za bardzo skupil sie na swym liberalnym przeslaniu, na czym ucierpiala autentycznosc. Ponisla go takze fantazja. Nie wydaje mi sie, ze rozmontowanie chinskiego, komunistycznego rezimu, poszlo by tak latwo. Za duzo takze w tej czesci, jak na moj gust, “nastoletniego dramatu”.

Mimio krytyki , trylogia warta polecenia.

Katrina | 2017-05-10
Przeczytana: 07 lutego 2017

Próba zniszczenia Webminda nie powiodła się. Mimo to nie wszyscy są przyjaźnie nastawieni do nowopowstałej sztucznej inteligencji, obawiając się, że wkrótce zwróci się przeciwko ludzkości, choć na razie wydaje się być całkiem przyjazna. Webmind próbuje więc przekonać do siebie cały świat z pomocą bliskich mu osób.

Gdy wzięłam książkę w ręce moją uwagę zwrócił fakt, że została wydana inaczej, niż poprzednie tomy: nie ma żadnych ozdobników, okładka jest cieńsza, a format tego wydania odbiega od poprzednich. Wygląda gorzej, taniej... a wewnątrz? Cóż, choć bawiłam się całkiem dobrze w czasie lektury, muszę przyznać, że poziom tej części jest nieco słabszy w porównaniu do poprzednich.
Zacznijmy może od tego, co w tym tomie nie grało, a przede wszystkim są to poglądy Sawyera. Fabuła poprzednich tomów sprawiła, że historia była nieco „mniejsza”. Nie obejmowała całego świata, tak jak w ostatniej odsłonie. Dlatego też dopiero teraz autor miał możliwość pokazania tego, w co wierzy....

skandal | 2017-04-13
Przeczytana: 08 lipca 2017