Miecz w burzy

Cykl: Rigante (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Sword in the Storm
Pablos

Pierwsza - osadzona w nowym świecie - powieść twórcy sagi Drenajów. W głębi porośniętych zielonym lasem gór krainy Rigante leży osada Trzy Strugi, której mieszkańcy oddają cześć bogom powietrza i wody oraz duchom ziemi. Wśród nich żyje chłopiec, którego czeka świetlana przyszłość. To Connavae, Miecz Demona, zrodzony w burzy, która zabrała mu ojca. Człowiek o znamionach wielkości ma zawsze...

Pierwsza - osadzona w nowym świecie - powieść twórcy sagi Drenajów.

W głębi porośniętych zielonym lasem gór krainy Rigante leży osada Trzy Strugi, której mieszkańcy oddają cześć bogom powietrza i wody oraz duchom ziemi. Wśród nich żyje chłopiec, którego czeka świetlana przyszłość. To Connavae, Miecz Demona, zrodzony w burzy, która zabrała mu ojca. Człowiek o znamionach wielkości ma zawsze wrogów, a w kronikach zapisano przepowiednie, iż pewnego dnia Kamienne Armie nadejdą zza wody... i runą na kraj jak lawina. Do głosu dochodzą także przedziwne siły, dobra i zła - od generała Ducha i złowrogiego Morrigu, po Las, którego magia sięga korzeniami czasów przed pojawieniem się człowieka.

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 2003]

Karolina | 2015-09-05
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

Myślę, że "Miecz w burzy" to naprawdę fajna historia. Podoba mi się,że można ją rozpocząć już od poznania się rodziców głównego bohatera, Conna. Dzięki temu ma się wrażenie sagi, z którą można się zżyć. W dodatku w ciągu upływu lat nagromadza się wiele drugoplanowych postaci, które bardzo ubarwiają całą opowieść. Niestety, minusem jest przeskakiwanie w czasie. Nie jest to wprawdzie chaotyczne, ale dzieje się bez uprzedzenia i kilkakrotnie zajęło mi chwilkę, żeby zorientować się właściwie w jakim momencie jestem.
Kolejnym plusem jest ciekawy świat przedstawiony. Duchy Seidhowie ingerujące w życie zwykłych ludzi, śmiertelnie niebezpieczne, z własnymi planami. Bardzo intrygujące. I pomysł z przepowiedniami przeznaczenia, które mówią jak można umrzeć jeśli się je dopełni. Nakręcają ciekawość!

Nie czytałam wprawdzie z zapartym tchem, ale bardzo miło spędziłam czas z tą książką. Polecam.

Jola | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

David Gemmell najbardziej jest znany z sagi Drenajów, która zawsze była i będzie jedną z moich ulubionych. Byłam ciekawa, czy seria Rigante jej dorówna, i nie zawiodłam się.

Gemmell ma niesamowitą zdolność zarówno do opisywania wielkich wydarzeń, jak bitwy, morderstwa i spiski, jak również do opisywania codziennego życia bohaterów w sposób, który nie nuży. Dzięki temu postacie wykreowane przez Gemmella są tak bardzo żywe, prawdziwe. Za to ogromny plus!

Kolejnym plusem jest wykreowany świat, ludy go zamieszkujące, ich wierzenia i zwyczaje. Troszkę Gemmell ściągnął co prawda od Celtów (w książce nazywa ich Keltoi) oraz starożytnych Rzymian (którego nazywa ludem Kamiennego Grodu), ale dużo jest też jego interpretacji własnej. Trochę pod tym względem świat serii Rigante przypomina mi twórczość Guya Gavriela Kaya. On też tworzy światy alternatywne, będące lustrzanym odbiciem historycznych dziejów.

Podsumowując, "Miecz w burzy" polecam w szczególności fanom Gemmella, Kaya, oraz...

Samum | 2015-02-22

Jak 99% książek tego autora. REWELACJA. Polecam

polkops | 2013-03-27

Super, jak na Gemmella przystało. Polecam.

Troll23 | 2016-07-29
Astrith | 2016-02-18