Zdrajca

Wydawnictwo: Amber
Traitor
star wars
Drzewko

Po zajęciu Coruscant – serca Nowej Republiki – wydaje się, że nic już nie powstrzyma Yuuzhan Vongów. Nie wszystko jest jednak stracone. Jacen Solo żyje, choć pozostaje jeńcem tajemniczej i okrutnej istoty, która włada Mocą – zupełnie inną niż ta, którą zna młody Jedi. W niewłaściwych rękach ta potężna energia może być śmiertelnie groźna – dla Jacena i dla całej Republiki...

źródło okładki: http://www.gwiezdne-wojny.pl/tekst.php?nr=275

ARCYDZIEŁO!

Nie mogę znaleźć innego słowa! Wybija się ponad wszelkie inne książki tego uniwersum i w ogóle jest wybitną pozycją książkową. Psychologiczny aspekt tej powieści wprost wgniata w ziemię. Książka jest epicka, wciągająca i mądra. Świetne opisy przemian wewnętrznych i myśli Jacena, super fabuła, fantastyczny opis przyrody, epicka walka finałowa (moim zdaniem jedna z najlepszych scen z książek Star Wars)!

Szkoda, że książka tak bardzo związana z Nową Erą Jedi, ponieważ chętnie podrzuciłbym ludziom którzy literatury gwiezdnowojennej nie czytają.

Krzysztof Rewak | 2010-12-30
Przeczytana: 2006 rok

"Zdrajca" jest dla mnie arcydziełem gwiezdnowojennej literatury. Wybija się ze średnich książeczek opisujących przygody rycerzy Jedi z odległej galaktyki, jest dojrzałą i ciężką powieścią psychologiczną. Powinna się spodobać nawet osobom, które z "Gwiezdnymi wojnami" czy "Nową erą Jedi" nie mają nic wspólnego.

Hari_Seldon | 2015-05-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

W książce powraca uznawany za zmarłego Jacen Solo, który jest przetrzymywany w niewoli u Yuuzhan Vongów. W powieści nie ma zbyt wielu epickich scen walki, a scenografia ogranicza się głównie do znanej, ale jednocześnie niezwykle odmienionej planety. Nacisk położony jest głównie na przeżycia Jacena. Wydawać by się mogło, że w gwiezdnowojennym uniwersum takie podejście oznacza nudę, ale tutaj dzieje się inaczej – przemiana głównego bohatera pod wpływem tortur jest przekonująca i bardzo emocjonująca. Również jego oprawczyni, Vergere (znana już z poprzednich książek z Nowej Ery Jedi) jest bardzo interesującą postacią. Bardzo fajny był też krótki występ pozytywnego bohatera, którego do tej pory nie kojarzyłem, ale został on przedstawiony w taki sposób, że jego los był naprawdę przejmujący. Książka rozbudowuje także elementy związane bezpośrednio z Yuuzhan Vongami. Podsumowując, całkiem dobra pozycja pokazująca, że da się zrobić bardziej psychologiczne Gwiezdne Wojny. Obawiam się jednak,...

Czerwo | 2014-01-13
Na półkach: Z_2014 (16), Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Akcja książki rozgrywa się po wyprawie rycerzy Jedi w celu rozwiązania problemu voxynów, w której zginął Anakin, a Jacen dostał się do niewoli, a także po zdobyciu Coruscant przez Yuuzhan Vongów (wydarzenia opisane w "Gwiazda po gwieździe" Troya Denninga).
Jacen trafia jako więzień na statek-nasienie, mający zmienić Coruscant na podobieństwo rodzimej planety Yuuzhan Vongów.
Książka odróżniająca się od innych pozycji ze świata Star Wars. Brak w niej może porywających opisów bitew (poza kapitalnym zakończeniem), ale za to otrzymujemy świetny opis uczuć, targających Jacenem. Uwięziony Jacen zmaga się z bólem fizycznym (tortury przy pomocy Yuuzhańskich organizmów) jak i psychicznym (tęsknota za rodzeństwem). W trakcie podróży, a potem pobytu na zmienionej Coruscant, następuje w nim wewnętrzna przemiana. Dużą rolę w tej przemianie odgrywa Vergere (kapitalne dyskusje dot. sensu istnienia, Mocy, Yuuzhańskiej Drogi Prawdy) - jak zwykle nieodgadniona, dążąca do swoich celów, opowiadająca...

scirus | 2016-11-18
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone