Caine Czarny Nóż

Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Cykl: Akty Caine'a (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
Caine Black Knife
dark fantasy, fantasy
Maeg

Pisząc powieści „Bohaterowie umierają” i „Ostrze Tyshalle’a”, Matthew Stover stworzył nowy typ powieści fantasy i dostosowany do niego nowy rodzaj bohatera – Caine’a, niegdysiejszego ulicznego bandytę, obecnie supergwiazdę przemysłu rozrywkowego. Caine żyje w przyszłości, w której reality show odbywają się w innym wymiarze, w świecie, gdzie istnieje magia, a bogowie stąpają po ziemi. W tej pięknej i dzikiej krainie jest on niezrównanym zabójcą, żywą legendą, wytworem jednego z najlepszych programów rozrywkowych w historii. W którymś z sezonów niemal w pojedynkę pokonał – w zasadzie unicestwił! – najgroźniejsze ze wszystkich dzikich plemion: Czarne Noże. Jednakże wstrząsająca prawda o wydarzeniach tamtej krwawej przygody nigdy nie wyszła na jaw… Aż do dziś.
Minęło trzydzieści lat. Caine wraca do miejsca swojego największego triumfu – lub, jak woleliby niektórzy, największej zbrodni – na prośbę przybranego brata, Orbeka, ostatniego z prawdziwych Czarnych Noży. Ale gdziekolwiek się udaje, jego tropem podąża niebezpieczeństwo i wkrótce Caine ląduje w znajomych tarapatach: wdaje się w walkę na śmierć i życie, w której na pozór skazany jest na klęskę, a od wyniku tego starcia zależy los dwóch światów.
Tak jak to najbardziej lubi.

ampH | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

"Akty Caine'a" urzekły mnie już od pierwszych stron pierwszego tomu. Mieszanina świata fantastycznego oraz Ziemi za paręset lat - bardzo zaawansowanej technologicznie, z bardzo patologicznym systemem społecznym - ujęła mnie do cna. Wspaniała była również kreacja głównego bohatera - Caine'a lub jak kto woli Hari Michaelson prowadzony był bardzo konsekwentnie i nieszablonowo. Chciałem jak najszybciej skończyć całą serię, chociaż powstrzymywał mnie problem z dorwaniem się do ostatniego tomu. Nie można jednak czekać w nieskończoność - postanowiłem wreszcie przeczytać czwartą książkę cyklu, czyli "Caine Czarny Nóż". Pochłonąłem ją błyskawicznie i mam wielką ochotę na dokładkę - jak najwięcej dokładki. Żałuję, że nie posiadam ostatniej części - "Prawa Caine'a" - i chyba jednak wydam tyle, ile za nią sobie krzyczą.

Caine po kilkudziesięciu latach wraca do miejsca, od którego zaczęła się jego kariera. To właśnie podczas "Odwrotu z Boedecken" dokonał totalnej rzezi Czarnych Noży -...

Łukasz | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Z punktu widzenia osoby która przeczytała wszystkie poprzednie tomy nie jestem pewien czy ta część powinna się ukazać. W mojej opinii jest ona dalece gorsza od części poprzednich, jedyne co mogę jej zapisać na plus to przedstawienie historii, która uczyniła z Caine'a gwiazdę. Wątek "retrospekcyjny" jest jak dla mnie dalece bardziej ciekawszy od sytuacji, które dzieją się w teraźniejszości. Więc jeśli ktoś zastanawia się nad tym czy warto sięgnąć po ten tom zwłaszcza, gdy miał mieszane uczucia co do poprzednich to stanowczo bym mu to odradził. Jeśli jednak kogoś interesuje geneza tego w jaki sposób Caine stał się legendarny to tutaj znajdzie na to odpowiedź.

Magg0t | 2014-01-25
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Kolejna książka z serii Aktów Caine'a trzyma poziom. Dostajemy to co w poprzednich tomach było najlepsze: ciekawy świat, kwiecisty język i postaci, o których nie można powiedzieć, że są przeciętne. Plus oczywiście Caine i jego niewyparzona gęba.
Akcja Czarnego noża idzie dwutorowo (przeszłość i teraźniejszość) i dostarcza czytelnikowi mnóstwa wrażeń. Więc czy warto? Moim zdaniem jak najbardziej.

Adriana Jankowska | 2014-09-06
Przeczytana: 06 września 2014

Hmm. Przede wszystkim, muszę zgodzić się z opiniami dotyczącymi języka w 'Cainie Czarnym Nożu" - wulgaryzmy jak najbardziej uzasadnione, ale w zbyt dużej ilości, przez co wiele osób może się zrazić. Ukłon w stronę Stovera - choć mało kto zaczyna czytać od środka serii - daje się odnaleźć w książce kilka wyjaśnień, czemu Caine znajduje się w tej, a nie innej sytuacji życiowej, kim są postacie, o których mówi, tak, by czytelnik mógł zacząć nawet od środka i mieć jako takie pojęcie co się dzieje. W ogóle z książki na książkę uznaję, że choć Caine (co sam przyznaje) jest złym człowiekiem, lubię go coraz bardziej. Jak zwykle wartka, tym razem dwutorowa akcja, zero zwalniania tempa. Gwiazdki odejmuję za język, choć nazwa mocy otrzymanej od Khryla przyprawiła mnie o szczery uśmiech.

Mateusz | 2016-03-07
Przeczytana: 06 marca 2016

Nie jest mi łatwo wypowiedzieć się na temat tej książki. Sama w sobie jest jak najbardziej w porządku, w myśl dobrej kontynuacji jest więcej i bardziej wszystkiego. Ale czytając 4 tom serii odczuwałem wrażenie, że mam do czynienia z tzw. zmęczeniem materiału. Przecież to już było, nie zaskakuje jak poprzednie części. Takie trochę pisanie na siłę. Dlatego obawiam się zakończenia cyklu. Czy autor ze świetnie zapowiadającej się serii nie zrobi mało ciekawego tasiemca. Śmiało możnaby skończyć na 3 tomie, ale trochę żal nie dokończyć całej historii. Czytając inne opinie widzę, że nie jestem odosobniony w tej kwestii.

nan1989 | 2012-09-30
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Bajka o łodzi

Nie ma co się łudzić - jest to pozycja zdecydowanie słabsza od poprzednich części serii. Wydaje mi się, że to wina kompozycji - autor w dość przeciętny sposób przeplata przeszłość z teraźniejszością, co trochę wybija czytelnika z rytmu i źle wpływa na sposób prowadzenia akcji. Gdyby postanowił rozwinąć niektóre wątki, powstałyby dwie bardzo dobre książki, zamiast jednej okrojonej. Natomiast narracja jest utrzymana na tym samym wysokim poziomie jak w poprzednich częściach. Warto również wspomnieć o niecenzuralnych komentarzach, które w nadmiernej ilości stają się niesmaczne i wręcz odstręczające (przynajmniej dla mnie). Co do zakończenia, to nie mam zastrzeżeń.

viosenna | 2015-08-13

Autor w miarę trzyma poziom, pokazuje tym razem przygody Caine' z innej perspektywy, mieszając czas przeszły z teraźniejszym, co jest dużym plusem tej części. Aczkolwiek da się wyczuć, że jest to sztucznie przedłużana fabuła, a przyszłość Caine'a coraz mniej nas interesuje. Jego historia powinna się w końcu skończyć.

michael199310 | 2015-05-06
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam

Zdecydowanie najlepsza część. Wypakowana akcją po brzegi, najmniej chaotyczna. Być może nieco zbyt wulgarna, mi to jednak nie przeszkadzało. Zawsze byłem ciekaw wcześniejszych przygód Caine'a (tych, które tylko były wspomniane) i nie zawiodłem się. A sam Caine? Jak zawsze w formie.

Serenka | 2012-08-28

Kolejna odsłona przegód Caine'a. Dobra, ale czytało mi się już ciężej niż poprzednie :) Nie wiem - może zmęczenie materiału ?
Jednak nie odrzuca i choć czytałam wolniej, nie niałam odruchu odłozenia jej na bok.

skompel | 2010-12-05

3 część , krótka aczkolwiek treściwa , ciekawy opis tego co zrobił Kain z plemieniem Czarnych Noży, polecam . Książka dla osób które przeczytały wcześniejsze części