Wizja przyszłości

Okładka książki Wizja przyszłości Timothy Zahn
Okładka książki Wizja przyszłości
Timothy Zahn Wydawnictwo: Amber Cykl: Gwiezdne Wojny: Ręka Thrawna (tom 2) Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
Gwiezdne Wojny: Ręka Thrawna (tom 2)
Star Wars: Gwiezdne wojny
Vision of the Future
Amber
1999-01-01
1999-01-01
Jarosław Kotarski
star wars gwiezdne wojny luke skywalker jedi han solo

Bardzo udane zakończenie sagi dotyczącej Wielkiego Admirała Thrawna. Cieszę się przede wszystkim z analogii względem trylogii Thrawna oraz relacji Mary i Luke'a, którzy ponownie stworzyli zgrany duet. W pozycji brak dzieci Solo, co można wytłumaczyć tym, że to nie Zahn prowadził dotychczas ich historię i nie chciał decydować o ich losie.

Jedna z moich ulubionych, ale też i najważniejszych książek Star Wars. Pomimo swojego rozmiaru ani przez chwile się nie dłużyła. Pełno wątków, postaci i wydarzeń kluczowych dla całego uniwersum. To jak przedstawiona została relacja Luke'a i Mary, ich rozmowy, a także ewolucja charakteru Skywalkera to absolutne mistrzostwo. Nie brakuje akcji, świetnie poprowadzonych intryg i dialogów zostających w pamięci na długo. Kawał świetnej powieści.

Świetny ten Zahn, świetny Thrawn, czytałem z dużą przyjemnością i myślę że i dziś wróciłbym do tego bez bólu.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019. Przeczytałem jakieś chore ilości książek z serii Star Wars...

Mocne 9 (nawet 9,5). Według mnie trylogia była lepsza, ale dylogia również warta uwagi. Dlaczego obniżyłam o pół gwiazdki? W II tomie "Ręki Thrawna" w pewnym momencie tak dużo się działo, tak często przeskakiwały sceny, że po prostu się powoli gubiłam. Ale raczej rozbicie tej dylogii na trzy tomy mogłoby skutkować niepotrzebnymi "zapchajdziurami".
W każdym razie polecam mocno, szczególnie fanom! :)

W każdym razie polecam...

Dobra, chociaz na poczatku przytlacza zbyt duza ilosc nowych postaci i mozna sie pogubic. I propozycja "wyjdziesz za mnie" jest troche jakby z innej bajki...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna fantastyczna książka Timothy`ego Zahn`a. Człowiek to by się nawet chciał do czegoś przyczepić, ale nie bardzo jest do czego :D
Polecam każdemu - 10/10

Polecam każdemu - 10/10

Na półkach: , , , , , , , , ,

Drugi tom jest podobny do pierwszego, kontynuowane są wszystkie wątki. Książka jest interesująca. W całej dylogii pojawiały się opisy nowych planet, które wydają mi się ciekawsze od tych pokazanych w filmach. Ze wszystkich wątków najbardziej zainteresował mnie ten dotyczący Luke'a i Mary. Podobał mi się rozwój ich relacji i ciekawiło mnie co odkryją w fortecy. Fabuła całej książki w kilku miejscach mnie zaskoczyła, a zakończenie było satysfakcjonujące.

Trylogia Thrawna to kultowa rzecz jeśli chodzi o legendarne uniwersum. Timothy Zahn pod koniec lat 90. napisał kolejny cykl książek czyli właśnie "Rękę Thrawna".

Fabuła idzie w nieco innym kierunku. O ile Trylogia tworzyła historie w stylu tej filmowej, to "Wizja" skupia się na bardziej politycznych konfliktach. Odnaleziony dokument odnośnie zniszczenia jednej z planet pokazuje, że zamieszani byli w to Bothanie. To wywołuje wielkie podziały w galaktyce, gdyż część światów chce surowego ukarania wszystkich Bothan, a inni są temu przeciwni. Doprowadza to do dużego konfliktu w Nowej Republice grążącego wybuchem Wojny Domowej.

To interesująca fabuła. Co prawda polityczne kryzysy to coś co kilku autorów już próbowało (jak w Nowej Rebelii czy Trylogii Koreliańskiej),ale tu po raz pierwszy zrobiono to dobrze. Każdy wątek jest ciekawy i każdy ma jakieś znaczenie dla całej historii.

Postaci są charakterystyczne, o których ciężko zapomnieć. W porównaniu do trylogii Han ma nieco więcej "Hanowości" i uroku przemytnika. Booster Terrik kradnie każdą scene w której się pojawia, Elegos jest też ciekawy, Ghent, który jest takim nerdem i nolifem- jest super.
Świetnie wypadają też relacje między Lukiem i Marą.
Ta dwójka tworzy świetny duet.

Fajne jest też to, że Zahn trochę podsumował twórczość innych autorów i trochę wyśmiał niektóre pomysły. Ale jednocześnie starał się stworzyć sensowny charakter postaci by te zachowania pasowały.

Ta książka jest świetna i jakbym miał wskazać jedyną wadę to byłaby to okładka, które wygląda trochę brzydko. Poza tym na okładce Mara na Zielony płaszcz, podczas gdy w książce chodzi w czarnym kombinezonie.

No i zdecydowanie warto przed czytaniem tej ksiązki przeczytać pierwszy tom.

„Wizja przyszłości” to pewnego rodzaju zakończenie historii Thrawna, a także otwarcie nowej drogi do przyszłości. Wielu bohaterów zmienia swoje przeznaczenie, podążając nowymi ścieżkami. Zamknięte zostają definitywnie niektóre wątki, które ciągnęły się od lat.

Szeroka na prawie 600 stron książka jest prawdziwym kompendium wiedzy. Chyba z powodzeniem może stanowić podwaliny dla niejednego przewodnika (albumu) po świecie Gwiezdnych Wojen.

Przez kolejne strony przetacza się wiele wątków, dyskusji (nawet natury filozoficznej),dramatów i bitew, aby wszystko zamknąć na końcu książki i zawiązać ładną kokardką.

To już chyba koniec. Pomimo, że zostało mi jeszcze 8 książek (6 z Akademii Młodych Rycerzy Jedi) mogę uznać erę za zakończoną, a „Wizję” jako prawie idealne zakończenie ery Nowej Republiki.

Udany debiut i udany finał. Zahn pokazał jak się pisze książki. Warto sięgnąć po dylogię :”Ręka Thrawna”.

Świetna książka, nie ustępująca poziomem najlepszym częściom samej Trylogii Thrawna. Na złamanie karku gna tutaj kilka pasjonujących wątków, które przerywane są w najbardziej emocjonującym momencie, by wrócić do wątku, którym emocjonowaliśmy się trochę wcześniej, potem ten znowu jest urywany, i tak dalej.
Zaczyna się niewinnie od misji ratunkowej Luka dla Mary, a potem poznajemy rasę komunikującą się za pomocą Mocy, pojawia się forteca Chisów (rodaków Thrawna),atmosfera na Bothawui gęstnieje, czego efektem jest misja Karrda, który w poszukiwaniu informacji o zamachu na Camaas walczy z demonami własnej przeszłości i swoim dawnym mistrzem, a przy okazji odkrywa niesłychanie ważne informacje; Pellaeon w dalszym ciągu próbuje zawrzeć pokój z Republiką oczekując na Bela Iblisa i w ostatniej chwili Republice udaje się odczytać komunikat porwanego przez Disrę Vermela, następuje rozgrywka między Disrą a Pellaeonem, między Tiercem a Disrą (i resztą świata;),na Bothawui działają imperialni sabotażyści, Bel Iblis udaje się na straceńczą misję, no i wreszcie (nie cierpię tego zwrotu) "wisienka na torcie"--Luke znacząco przybliża się do małżeństwa z Marą, a ona sprowadza go na ziemię z niebezpiecznie bliskiego Ciemnej Stronie poziomu "Nierozważnego Luke Wszechmocnego", jakiego poznaliśmy w innych opowieściach EU. W tle jeszcze wątek wojowniczej Shady i ścigającej ją Mistryl, a także powodów, dla których zniszczona została planeta Mistryl. No i tajemnicza rasa, która opanowała nieznaną i błyskawiczną metodę podróżowania po wszechświecie bez użycie nadprzestrzeni.
Końcowa rozgrywka, rozdział 41--mistrzostwo świata. I ta konfrontacja przedstawicieli dwóch wielkich klanów wojowników... Nie powiem których. Ale ten po stronie Imperium okazał się mocny. Bardzo mocny.
To wszystko na 575 stronach--najgrubsza z dotychczas przeze mnie czytanych książek Zahna, ale też i jedna z najlepszych, bez miejsca na nudę i dłużyzny. Przede mną jeszcze "Rozbitkowie...". Ciekawe czy ten tajemniczy klon na Niruauan rzeczywiście zginął?...

Zaczyna się niewinnie od misji ratunkowej Luka dla Mary, a potem...

• Star Wars
  • Star Wars