Wschód czerwonego księżyca. Wyścig supermocarstw o dominację w kosmosie

Tłumaczenie: Anna Sak
Wydawnictwo: Znak
Red moon rising : Sputnik and the hidden rivalries that ignited the Space Age
historyczna

| 2013-08-03

Znakomicie napisana książka w oparciu a bardzo bogate materiały źródłowe z których autor zdołał stworzyć niezwykle pasjonującą opowieść o wyścigu zbrojeń (budowie międzykontynentalnej rakiety balistycznej i przy okazji stworzeniu programu kosmicznego) dwóch mocarstw. W książce mamy możliwość śledzić wydarzenie z kilku perspektyw (oczami polityków, wojskowych, naukowców i inżynierów oraz zwykłych cywili). Wschód czerwonego księżyca daje czytelnikowi wiele odpowiedzi na temat min. upadku Związku Radzieckiego czy sposobów walki politycznej w obu krajach USA i ZSSR. Książka jest ciekawą publikacją na naszym rynku gdzie ciężko znaleźć więcej informacji na temat związany z historią podboju kosmosu a jak widać jest to tematyka ciekawa i interesująca. Bardzo dużym plusem jest fakt że autor napisał swoja książkę w sposób prosty i zrozumiały dla każdego.

jonaszdrobniak | 2013-12-26
Przeczytana: 30 lipca 2013

Ta książka to niezwykła gratka dla pasjonatów historii, w szczególności tych interesujących się okresem Zimnej Wojny.

Kiedy sięgałem po „Wschód czerwonego księżyca” byłem przygotowany na to, iż poszerzę swoją skromną do tej pory wiedzę, na temat pionierskich lat kosmonautyki. Tymczasem historia podboju kosmosu okazała się tylko pretekstem do bardzo wnikliwej analizy polityki prowadzonej przez oba mocarstwa, decyzji podejmowanych przez czołowych polityków i wojskowych, ich motywów oraz konsekwencji.
Najbardziej zaskakujące jest to, iż technologia pozwalająca wynieść w kosmos, najpierw sztucznego satelitę, a później człowieka, powstała niejako „przy okazji” i być może jeszcze długo ludzka stopa nie stanęłaby na Księżycu, gdyby nie Zimna Wojna i wyścig zbrojeń.
Brzeziński prowadzi narrację w taki sposób, że historyczne wydarzenia możemy śledzić z różnych perspektyw. Towarzyszymy podejmującym decyzje politykom, z Chruszczowem i Eisenhowerem na czele. Widzimy walczących o niezależność...

Morgenes | 2018-04-23
Przeczytana: 05 maja 2018