Nowe wyznania egzorcysty

Tłumaczenie: Władysława Zasiura
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
Nuovi racconti di un esorcista
83-7168-720-6
egzorcyzmy, egzorcysta, demony
religia
Dagmara

Dlaczego tak trudno znaleźć prawdziwego egzorcystę? Dlaczego tak trudno spotkać kapłana, który byłby ekspertem albo przynajmniej uznawałby możliwość występowania chorób pochodzących od złego ducha? Jak rozpoznać osoby znajdujące się pod wpływem złego ducha, jak temu zapobiec i jak leczyć? Na czym polega różnica między egzorcyzmem, a modlitwą o uzdrowienie i jakie obowiązują normy? Czy dusza zmarłego może zamieszkiwać w ciele żyjącego? W swej kolejnej książce ksiądz Gabriele Amorth próbuje udzielić odpowiedzi na te pytania, ilustrując je licznymi przykładami ze swej działalności. Książka stanowi cenny i praktyczny podręcznik dla kapłanów i świeckich, ucząc, w jaki sposób można przyjść z pomocą osobom cierpiącym.

"Nowe wyznania egzorcysty" wbrew temu co sugeruje tytuł, do zbyt nowych nie należą. Cała książka to powtórka z rozrywki, plus kilka świadectw wiernych. O ile pierwszą książkę autorstwa Amortha traktowałam jako swoiste źródło informacji na temat egzorcyzmów, tak w tej części zbyt wiele rzeczy mi po prostu nie pasowało. Podtrzymuję swoje zdanie, że to książki skierowane raczej do ludzi głęboko wierzących. Wystarczy, że ma się jakiekolwiek wątpliwości, a zaczyna się patrzeć na nią krytycznie, tak jak i ja - stąd tak niska ocena.

Do moich ulubionych teorii tym razem należy jedna z przyczyn opętań: "wpływ środków masowego przekazu przez takie formy, jak [...] filmy zawierające gwałt i horror, propagowanie muzyki rockowej [...]"

Książka dalej sporo mówi o takiej muzyce, przykładowo:
"W kompozycjach muzycznych używana jest określona intensywność dźwięku [...] przewyższających tolerancję systemu nerwowego. Wszystko jest dokładnie zaplanowane: kiedy ktoś poddaje się tej muzyce przez...

Szymon | 2015-05-28
Przeczytana: 27 maja 2015

Tak jak poprzednia książka o. Gabriele, bardzo dobrze opisuje przypadki różnego rodzaju opętań, ale przede wszystkim polecam tę książkę, gdyż można się dowiedzieć, jak samemu nie wpakować się w związki z szatanem, i co należy robić, gdy widzimy u kogoś ten problem. Dla mnie doświadczenie tego egzorcysty jest niepodważalne, i po raz kolejny wdać, że autorowi bardzo zależy przede wszystkim na jednej rzeczy: rzeczy ludzie (w tym biskupi i księża!) uwierzyli, że szatan istnieje, i może zniewolić człowieka.

Kefas | 2012-06-10

Kolejna część wyznań Gabriela Amortha z jego posługi walki z diabłem. To trzeba przeczytać aby przekonać się że diabeł jest bytem osobowym, realnym i mającym potężny wpływ na współczesnego człowieka. Polecam.

Michał | 2015-08-17
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

W drugiej części swoich wyznań ks. Amorth rozwija swoje spostrzeżenia z pracy egzorcysty cały czas odwołując się do Pisma Świętego i oficjalnych dokumentów prawnych wydanych przez Watykan, jak też artykułów napisanych przez innych księży.
Opisuje co może stanowić zaproszenie dla złego ducha, jak rozpoznać jego obecność we współczesnym świecie i jak unikać. W drugiej części dużo więcej jest świadectw osób, którym udzielono egzorcyzmu.
Ciekawy jest fragment, w którym autor opisuje jak muzyka satanistyczna wpływa na człowieka podświadomie doprowadzając "słuchaczy do stanu zamieszania i nieporządku", co z kolei ma na celu rekrutację nowych adeptów satanizmu.
Zaletą książki są częste odniesienia i przykłady z Pisma Świętego, które mają na celu uzmysłowić czytelnikowi co wiemy o egzorcyzmach od samego Jezusa.
Gabriel Amorth zauważa, że edukacja o egzorcyzmach jest zaniedbana w Kościele, a każdemu Chrześcijaninowi poleca wzięcie udziału w egzorcyźmie jako obserwator.
Książka warta...

eloy12 | 2011-01-13
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo rzeczowo i trzeźwo opisane historię opętań. Autor od wielu lat współpracuje z psychiatrą. Dla wierzących i sceptyków

Bliksa | 2013-10-12

Część druga tak samo dobra jak pierwsza. Ocena 10.

Sciri | 2016-12-19
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Druga z książek ks. Amortha (wg kolejności pisania, a nie przeczytania przez mnie) - i trzyma poziom, jak większość pozostałych. Przeczytałam już wiele książek jego autorstwa/współautorstwa i zawsze znajduję w nich coś nowego, nad czym warto przystanąć i zastanowić się - nawet nie tyle w ramach zagadnienia związanego z opętaniem, co w świetle własnego podejścia do wiary.

| 2011-01-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

Czy jest wciągająca?-Tak, czy przerażająca?-Dosyć, czy zmusza do pewnych przemyśleń?-Zdecydowanie.

PRZEMEK | 2013-07-14
Przeczytana: 2010 rok

Kontynuacja wyznań egzorcysty. Gorąco polecam.

Dorcia | 2011-09-17
Przeczytana: 2009 rok

Świetna tak jak i poprzednia część.