Pamięć i tożsamość

Wydawnictwo: Znak
83-240-0525-0
religia
Arek

Impulsem do powstania książki były rozmowy, jakie w 1993 roku przeprowadzili z Papieżem Krzysztof Michalski i ks. Józef Tischner, założyciele Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Tematem książki jest właśnie człowiek: zanurzony w historii, stający wobec zła XX wieku, wreszcie ? szukający swej tożsamości w spotkaniu z Bogiem. Papież zastanawia się nad takimi pojęciami jak "naród", "ojczyzna", "Europa", zwracając uwagę m.in. na te elementy polskiego dziedzictwa, które mają wymiar uniwersalny (tradycja jagiellońska, opór przeciwko nawracaniu siłą, orędzie św. Faustyny o miłosierdziu Bożym itp.). Jednocześnie ukazuje perspektywę, z której na historię poszczególnych narodów i cywilizacji można patrzeć jako na historię zbawienia.
Książkę zamyka niezwykle interesująca rozmowa poświęcona zamachowi na Ojca Świętego w maju 1981 roku, w której Papież daje głęboką interpretację tego wydarzenia, ujawniając m.in., o co pytał go w więzieniu Ali Agca. Rozdział ten jest dopełnieniem ? tak ważnej w całej książce ? refleksji nad "tajemnicą nieprawości".

książek: 1901
Gosia | 2016-01-13
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Książka napisana w formie wywiadu, w którym odpowiedzi na ważne pytania udziela Jan Paweł II. Książka jest momentami trudna i wymagająca, ale problemy też nieważkie.
Główne kwestie to geneza dobra i zła (szczególnie systemów totalitarnych), wolność, ojczyzna, patriotyzm, kultura, miejsce Polski we współczesnej Europie i religijności.
Czytając tę książkę można docenić wiedzę, oczytanie i światopogląd tego wielkiego Polaka. Pokazuje się on jako papież, który miał wobec nas wymagania. Całe jego życie było przesiąknięte modlitwą i nauczaniem. Choć wielu woli zachować we wspomnieniach obraz dobrotliwego ojca przytulającego dzieci i słuchającego ukochanych górali lub ulubionej "Barki". Czasem trzeba jednak sięgnąć głębiej. Z niektórymi stwierdzeniami można się nie zgadzać. To już pozostawiam jednak własnej ocenie czytających.

Witold Lisek | 2014-01-18

Andrew Vysotsky | 2011-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2011

Bestseller z Watykanu

Kiedy czytałem recenzje książki naszego papieża „Pamięć i tożsamość”, aż mnie rzucało. Co warta jest recenzja, jeśli krytyk od razu stawia się w pozycji malutkiego wobec wielkości autora omawianego dzieła, w dodatku zobowiązanego do uznawania jego nieomylności w sprawach wiary, jeśli deklaruje się jako katolik. Czy z tej pozycji można wytknąć choćby najbardziej jaskrawe przekłamania lub błędy? Czy można je w ogóle dopuścić do swego grzesznego umysłu? Czy podążający na wschód koń z klapkami na oczach może zauważyć piękno zachodu słońca?

„Pamięć i tożsamość”, podobnie jak inne dzieła Karola Wojtyły, można oceniać na różnych płaszczyznach odbioru. W odbiorze społecznym, masowym, ma ona takie znaczenie, jak znane publikacje innych przywódców religijnych i politycznych. Każdy się na nią może powołać, najczęściej uprzednio nie widziawszy jej na oczy, by uzasadnić jakąś nierzadko karkołomną, irracjonalną tezę. Wyrwane z kontekstu zdania, jak cytaty z Biblii, i...

mroźny_poranek | 2013-12-01
Przeczytana: październik 2012

"Pamięć i tożsamość" to dzieło samo w sobie. Wymaga wielkiego skupienia, żeby go zrozumieć.
Jednakże oceny co do treści się nie podejmę, gdyż wydaje mi się, że moja wiedza jest zbyt mała żeby nad tą książką polemizować.

BIETKA | 2015-12-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Mój egzemplarz publikacji " Pamięć i tożsamość" ma już 10 lat. Zdjęłam go z pólki domowej biblioteki po to, aby odnowić sobie znajomość papieskich refleksji na tematy o uniwersalnym znaczeniu.
Książka powstała z inspiracji polskich filozofów, ks.J.Tischnera i K.Michalskiego, którzy zaproponowali JP2 przeprowadzenie analizy historyczno-filozoficznej dwóch dyktatur: nazizmu i komunizmu. Rozmowy zostały spisane, a potem rozwinięte o nowe refleksje oparte na osobistych przeżyciach Autora.
Krytyczna, głęboka analiza wypełniona jest historią ludzkości, Kościoła, chronologią dziejów Polski, chrześcijaństwa.
Św. Jan Paweł II Wielki odnosi się do takich pojęć jak: patriotyzm(" Ojczyzna, to wspólne dobro i wielki obowiązek"), rodzina, naród ( rzeczywistości nie do zastąpienia). Podaje przyklady przeszkód i zagrożeń dla współczesnego Kościoła, narodów, kultury.
Tożsamość wyraża się poprzez kulturę, a Polska powstała ponownie właśnie dzięki potędze kultury.
- " Każdy naród żyje dziełami...

PABLOPAN | 2012-10-15

Trudna i wymagająca skupienia. Z niektórymi wnioskami się zgadzam, z niektórymi nie, ale nie sposób nie stwierdzić, że Karol Wojtyła był człowiekiem o genialnym i przenikliwym umyśle. Dla żądnych intelektualnej przygody, polecam!

Klaudia | 2015-12-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2015

"Pamięć i tożsamość", książka która została wydana właściwie w ostatnich miesiącach życia Jana Pawła II, to obowiązkowa lektura dla każdego Polaka. Papież porusza ważne kwestie historyczne związane z dziejami naszego narodu, ale nie tylko, bo całej Europy, również świata. Dlatego warto, aby sięgały po nią również osoby niekoniecznie związane z Kościołem katolickim i nie tylko Polacy. Na szczególną uwagę zasługuje ostatni rozdział, zupełnie inny od poprzednich, bo dotyczący 13 maja 1981 roku, tj. dnia zamachu na Ojca Świętego. Jan Paweł II oraz ks. Stanisław Dziwisz w poruszającej rozmowie opowiadają o pierwszych chwilach tego popołudnia, gdy na placu św. Piotra rozległy się strzały i polała się krew papieża-Polaka. Ojciec Święty mówi również o spotkaniu z Alim Agcą, o terroryzmie, o zagrożeniach i szansach jakie niesie wiek XXI.
"Każde ludzkie cierpienie, każdy ból, każda słabość kryje w sobie obietnicę radości: "teraz raduję się w cierpieniach za was" - pisze św. Paweł (Kol,...

Książkowo_czyta | 2011-10-13
Przeczytana: 2006 rok

Kolejne rozważania wielkiego polaka nad człowiekiem stojącym u progu trzeciego tysiąclecia. Nad jego poszukiwaniami własnej tożsamości duchowej, społecznej i narodowej w owym przełomowym czasie...
Filozoficzne rozmyślania w formie przystępnej dla ogółu.

Hubert | 2013-10-31
Przeczytana: 31 października 2013

Pomimo swojej bezbożności i antyklerykalizmu lubię od czasu do czasu - dla poszerzenia horyzontów bądź spróbowania czegoś nowego - wziąć na warsztat jakąś książkę z kręgu ogólnochrześcijańskiego. Niestety, prawie zawsze spotyka mnie zawód. Nie inaczej było tym razem.

Dla osób, które do kościoła zaglądają tylko raz do roku (z okazji czyjegoś ślubu lub pogrzebu) książka nie ma nic do zaoferowania. Być może kilka ciekawych myśli, pojedynczych wartościowych zdań - cała reszta to próby analizowania współczesności poprzez porównywanie jej z cytatami biblijnymi, ciągłe odwoływanie się do Jezusa i Maryi itp. Odrzuciło mnie na kilometr. Po pięciu rozdziałach skapitulowałem.

Wciąż szukam książki autorstwa księdza/zakonnika/myśliciela chrześcijańskiego, w której słowa: "Bóg", "Jezus", "Maryja" zdarzają się statystycznie rzadziej niż raz na dwa zdania. Czegoś mądrego, refleksyjnego, odpowiadającego na pytania współczesnego człowieka - ale bez ciągłego odwoływania się do katolickich bogów i...

książek: 1991

Książkę przeczytałam dawno temu, ale dodaję opinię teraz, bo uważam, że wspominając nauczanie Jana Pawła II trzeba sięgnąć głębiej niż do uroczych obrazków i słynnej 'Barki' - jeżeli ktoś się interesuje postacią Jana Pawła II.
Często czytam, ze jest to książka trudna. Moim zdaniem jest łatwa. Ma ona inny układ i inną tematykę niż 'Przekroczyć próg nadziei'.
Tematyka to patriotyzm, historia, świadomość człowieka w kontekście historii i społeczeństwa, zmienność rozumienia siebie w kontekście różnych kierunków filozoficznych.

Nowe stare lektury

Kontrowersje wokół listy lektur

Dzisiaj początek roku szkolnego, czas wrócić do ławek i sięgnąć po nie zawsze interesujące nas lektury. Niedawno jedna z gazet zaalarmowała opinię publiczną, iż z obowiązkowego kanonu usunięto literacką klasykę, m.in. „Pana Tadeusza”. Okazuje się jednak, że nie są to do końca nowe zmiany.