Pamięć i tożsamość

Okładka książki Pamięć i tożsamość Jan Paweł II (papież)
Okładka książki Pamięć i tożsamość
Jan Paweł II (papież) Wydawnictwo: Znak religia
religia
Znak
2005-01-01
2005-01-01
83-240-0525-0
Filozofia Religia Sztuka Rozważania Europa

Książka bardzo filozoficzna i dosyć trudna w odbiorze, przynajmniej momentami, trzeba się mocno skupić. Znajdziemy tutaj odpowiedź dlaczego było tyle zła ( pierwsza i druga wojna światowa ) ale tak nie do końca. Papież wyciąga z tego wnioski i przemyślenia które są bardzo podnoszące na duchu. Na samym końcu książki mamy krótkie streszczenie zamachu na Ojca Świętego które jest bardzo ciekawe ale troszkę za krótkie.

Nie ma pokoju między narodami, jeśli nie ma pokoju między religiami. A nie ma pokoju między religiami, jeśli nie ma między nimi dialogu.
Jan Paweł II

Jan Paweł II

Co do opinji Piotra : “ niespokoine jest serce człowieka dopuki nie spocznie w Bogu” Św. Augustyn

Ostatnia, niewielkich rozmiarów, publikacja przeprowadzona w formie wywiadu z Naszym Papieżem. Porusza duże spektrum tematów na które Ojciec Święty odpowiada zawsze z pozycji chrześcijańskich i w głębokim zanurzeniu w Ewangelię i naukę kościoła. Warta do zapoznania się choćby z tego powodu, że problemy w niej poruszane są aktualne i dziś.

Świetna pozycja, polecam gorąco. JP2 to jeden z tytanów 20 wieku, a w dodatku Polak, co wspaniałe oczywiście. Polecam gorąco!

Ciężko miejscami było się skupić na lekturze, ale ogólnie książka ma jakieś przesłanie. Głównym motywem książki jest pamięć o swoim pochodzeniu. Zdefiniowane tu zostały słowa patriotyzm, wolność, ojczyzna, kultura. Pokrótce opisane zostały dzieje Polski i ważniejsze zdarzenia z historii Europy. Książka kończy się rozmową z papieżem Janem Pawłem II i Stanisławem Dziwiszem odnośnie zamachu na papieża z 13 maja 1981 roku. Nawet nie wiedziałam, że pierwszą transfuzję krwi przeprowadzoną u papieża jego organizm odrzucił, a później wdał się jakiś wirus. Książka stanowi pamiątkę myśli i mądrości Jana Pawła II.
Cytat:
"Pamięć jest siłą, która tworzy tożsamość istnień ludzkich, zarówno na płaszczyźnie osobowej, jak i zbiorowej. Przez pamieć bowiem w psychice osoby tworzy się poniekąd i krystalizuje poczucie tożsamości."

Najsłabsza moim zdaniem z książek "wydanych" przez Jana Pawła II. Niedawno przeczytałem gdzieś na Więzi, że z oryginalnych rozmów przeprowadzonych z JP2 ta opublikowana wersja niewiele ma wspólnego...

Książka pełna głębokich i jakże trafnych refleksji nad historią, życiem ludzkim i powiązaniem tych naszych doczesnych rzeczywistości z Bożym wymiarem Stworzenia. Mamy tu też całkiem spory nacisk na dzieje Polski w odniesieniu do dziejów świata, zatem dla nas, Polaków, są to teksty szczególnie ciekawe. Polecam!

Cudownie opisana więź między historią a współczesnością....Warto przeczytać.....

Książka przedstawia subiektywne spojrzenie na kilka tematów poniekąd się łączących. Nie bronię nikomu posiadać własnej opinii to jednak subiektywność ta przy opisie po oświeceniowej europy aż bije po oczach i odrzuca.
Pojawia się tu też powielanie naszych polskich mitów: Jasnej Góry i Legnicy które mógłby popełnić laik ale nie osoba chcąca pisać także i o historii.

• Religia
  • Religijne