Maryja. Droga do uwolnienia.

Okładka książki Maryja. Droga do uwolnienia. Gabriele Amorth
Okładka książki Maryja. Droga do uwolnienia.
Gabriele Amorth Wydawnictwo: eSPe religia
religia
Maria. Un sì a Dio
eSPe
2020-05-01
2020-05-01
9788382010039
Marek Chojnacki
mariologia religia wiara Maryja teologia katolicyzm chrześcijaństwo

Okładka książki Wspomnienia egzorcysty. Moje życie w walce z szatanem Gabriele Amorth, Marco Tosatti
Wspomnienia eg... Gabriele Amorth, Ma...
Okładka książki Maryja nadzieją mojego życia. Ostatni wywiad z najbardziej znanym egzorcystą świata. Gabriele Amorth, Sławomir Sznurkowski
Maryja nadziej... Gabriele Amorth, Sł...

Maryja- Matka Jezusa, 'umiłowana przez Boga'. Tak przeważnie myślimy, gdy usłyszymy te piękne imię. Gabriel Amorth idzie jednak wiele dalej. Opisuje życie Maryji od narodzenia, przez zostanie Matką Boga aż po współczesny jej wpływ na losy świata i Kościoła.
Autor nie tylko przytacza fragmenty Biblii. Odnosi się do badań zwyczajów epoki, w której żyła Maryja. Są przedstawione różne fakty. Jest to bardzo duży plus. Autor zaczyna od narodzin Maryji w Izraelu, w Galilei, około 20 r. przed Chrystusem. Opisuje, jak prawdopodobnie wyglądało dzieciństwo Maryji, czym się zajmowała. Ciekawie opowiedziane jest to, jak Maryja prawdopodobnie poznała Józefa. W tamtych czasach dziewczynki wychodziły za mąż już od dwunastego roku życia. Dalej autor pisze m. in. o zwiastowaniu, narodzinach Jezusa, o Matce Bolesnej spod krzyża.
Autor wychodzi poza biblię. Opisuje współczesny kult Maryi.

Autor jest egzorcystą Watykanu i orędownikiem kultu Maryji. Ma wielką wiedzę o temat Maryji i wspaniale, wielostronnie pokazuje jej życie- jako dziecka, kobiety, Matki Jezusa, a także Matki Kościoła. Serdecznie polecamy książkę wszystkim, którzy chcą poznać życie Matki Boga i zrozumieć Jej wielkość. My oceniamy książkę jako bardzo ciekawą, jest w niej wiele interesujących wiadomości. Jest to głęboka biblijna analiza, poparta naukowymi faktami.

Zbyt długą przerwę zrobiłam w czytaniu.Zatrzymałam się w Święta i dopiero teraz dokończyłam. Książka zasługuję na powrót i ciągłość. Kiedyś to uczynię bo warto. Interesujące są rozważania mariologiczne ks.G.Amortha w oparciu o Biblię i inne pisma osób znaczących na poletku wiary.Zainteresowanym kultem Maryjnym polecam!
P.S.
Boże Granie &Jakub Tomalak śpiewają przepiękną piosenkę "Kim jest Ta". Niniejsza książka w pigułce.

P.S.
Boże Granie &Jakub Tomalak śpiewają przepiękną...

Maryja. Droga do uwolnienia to próba odtworzenia życia Matki Chrystusa. Głównym celem książki jest przybliżenie jej osoby na podstawie tego, co można przeczytać w Piśmie Świętym oraz tego, co wiadomo dzięki prowadzonym badaniom dotyczącym tła historycznego, społecznego, gospodarczego i kulturowego. Książka przedstawia, co jest kluczem do zrozumienia i interpretacji tekstów biblijnych. Znaleźć tu można odniesienia nie tylko do Biblii, ale również m.in. do adhortacji apostolskich, dokumentów wydawanych na przestrzeni wieków dotyczących ogłaszanych dogmatów.

Autor prowadzi czytelnika drogami Maryi chronologicznie, od jej narodzin aż po Wniebowzięcie. To życie, które od pewnego momentu związane jest także z jej mężem - Józefem i jej synem – Chrystusem. Ks. Gabiele Amorth poszukuje w książce cech osobowości Maryi oraz nakreśla jej rolę w dziele zbawienia. Ewangelie charakteryzują Maryję jako osobę pokorną, ubogą, o bogatym życiu wewnętrznym, która posłusznie i bez pytań przyjmuje wolę Bożą. Imię Maryja oznacza umiłowana przez Boga i było dość powszechnym imieniem w czasie przyjścia jej na świat prawdopodobnie ok. 20 r. przed Chr. 8 grudnia 1854 r. Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu. Tego dnia w kalendarzu liturgicznym wspomina się narodzenie Maryi. Autor książki przedstawia prawdopodobne kryteria dotyczące narodzin Maryi, które powstały na tle charakterystyki ówczesnego życia codziennego i zasad wychowywania dzieci. Znajdziemy tu spostrzeżenia dotyczące podejścia do religii, celebrowania świąt i uroczystości (np. zaślubin),charakterystykę posłuszeństwa wobec decyzji rodziców. W tym wszystkim poznajemy analizę dotyczącą Zwiastowania i pieśni Magnificat.

Maryja to również żona i matka. Autor przybliża czytelnikowi te szczególne role, charakteryzując poddanie się woli Bożej przez Józefa, miłość w rodzinie opartą na szacunku i zaufaniu, dbanie i troska o dobro narodzonego syna. Autor zauważa, że dopiero niedawno zaczęto w teologii doceniać rolę Świętego Józefa. 8 grudnia 1870 r. Pius IX ogłosił go patronem Kościoła powszechnego., a Jan XXIII 8 grudnia 1962 r. włączył imię Józefa do kanonu rzymskiego.

Ks. Gabiele Amorth podkreśla, że największą godnością Maryi Dziewicy i to co ukształtowało jej osobowość było bycie Matką Boga. Macierzyństwo związane było z miłością, ale i wielkim cierpieniem. Czytelnik na podstawie przytaczanych źródeł poznaje tryb życia świętej rodziny. Autor zwraca uwagę na chwilę, gdy Chrystus rozpoczyna działalność publiczną. W tym czasie życie Maryi upływało na rozłące i czekaniu. Autor charakteryzuje obecność Maryi w wydarzeniach dotyczących okoliczności śmierci Chrystusa. Pokazuje jak wyglądała jej obecność w życiu pierwszych chrześcijan, otwarty temat skupiający się na zagadnieniu roli w czasach ostatecznych i kolejne ogłaszane dogmaty. Przedstawiona została także charakterystyka pobożności maryjnej, a przede wszystkim nabożeństwo o poświęceniu się jej Niepokalanemu Sercu.

W książce znaleźć można wymienionych promotorów poświęcenia danego narodu Maryi, które dokonywane były na przestrzeni wieków przez papieży, kapłanów i władców. Czy jest łatwo zrozumieć rolę Maryi w planie zbawienia? Wielokrotnie autor podkreśla, że jest to temat otwarty i potrzebujący dalszych studiów teologicznych w wielu aspektach. To jednak do nas należy, poprzez propagowanie kultu maryjnego, wspieranie realizacji planu, którego celem jest zbawienie ludzi współczesnych. Pięknie też została podkreślona rola modlitwy różańcowej.

Na książkę złożyły się krótkie rozdziały, napisane w sposób jasny i zrozumiały dla potencjalnego odbiorcy. Dodatkowo na końcu każdego z nich znaleźć można sugestie stosownych czytań biblijnych. Warto.

• Wyzwanie LC 2021
  • Religijne
  • Na regale

Dodaj cytat z książki Maryja. Droga do uwolnienia.