W skrócie

Okładka książki W skrócie Rafał A. Ziemkiewicz
Okładka książki W skrócie
Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Fabryka Faktu publicystyka literacka, eseje
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Fabryka Faktu
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
2009-07-31
Data 1. wyd. pol.:
2009-07-31
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375741094
Tagi:
polityka humor alfabet prawica
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,3
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk
Ocena 7,7
SB a Lech Wałę... Sławomir Cenckiewic...
Okładka książki Wkurzam salon Rafał Geremek, Rafał A. Ziemkiewicz
Ocena 6,7
Wkurzam salon Rafał Geremek, Rafa...
Okładka książki Patologia transformacji Czesław Bielecki, Witold Kieżun
Ocena 7,7
Patologia tran... Czesław Bielecki, W...

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
93 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
196
183

Na półkach:

Jak na Ziemkiewicza to nic specjalnie porywającego. Może aż tak nie odpowiada mi forma krótkich, zwięzłych haseł wraz z objaśnieniami. Niemniej jest to ciekawy koncept przedstawienia pewnego bardzo konkretnego spojrzenia na poszczególne tematy. Minusem takiego „poszatkowania" treści jest powierzchowne i nienastawione na polemik zaprezentowanie swoich opinii.

Jak na Ziemkiewicza to nic specjalnie porywającego. Może aż tak nie odpowiada mi forma krótkich, zwięzłych haseł wraz z objaśnieniami. Niemniej jest to ciekawy koncept przedstawienia pewnego bardzo konkretnego spojrzenia na poszczególne tematy. Minusem takiego „poszatkowania" treści jest powierzchowne i nienastawione na polemik zaprezentowanie swoich opinii.

Pokaż mimo to

avatar
132
47

Na półkach:

Czytałem to dawno temu i spodobał mi się humor oraz dystans tej książki do prawicowych wartości, które autor podziela. Wprost pisze, że „Polak-katolik-patriota” to mit, a powstania robili masoni, dewianci i inni ludzie uchodzący obecnie za zaprzeczenie patriotyzmu. W kraju zdominowanym przez martyrologiczny PiS, na obrzeżach którego kręcą się narodowcy, warto pamiętać, że część konserwatystów jest bardzo krytyczna do powstań. Właściwie im dalej na prawo, tym ten krytycyzm większy – podzielają go np. Grzegorz Braun i chyba rojaliści-legitymiści (jak Bartyzel i Wielomski).

Pisze o tym, jak któraś pieśń patriotyczna była swojego czasu carska. Porównuje lewicowość do ADHD i chęci uszczęśliwiania ludzi na siłę, ale prawicowość – do lenistwa. Z tej książki poznałem słowo „polactwo”.

Czasami ciągle ją przywołuję i cytuję – prawo Ziemkiewicza dobrze mówi, że państwo powinno robić to, co jest potrzebne, ale czego ludzie nie zrobią sami – jak fundowanie orderów, partii politycznych, itd. – nawet kosztem rzeczy pilnych, za które ludzie sami zapłacą, jak żywienie. Od lat widzę podobny trend w edukacji i przychylam się do niego. Nie ma sensu w ramach lektur szkolnych czytać bestsellerów (typu Potter) – bo ludzie i tak je przeczytają. Lepiej skupiać się na tym, po co nikt sam nie sięgnie, typu klasycy światowi i krajowi.

Doceniam też obserwację, że w polskich rodzinach ojcowie długo byli nieobecni – bo ginęli w powstaniach i na wojnach. Może stąd wysoki status kobiet w Polsce (podobno zwł. w Łódzkiem) i wczesna emancypacja.

Niestety ocena tak nisko, bo po latach widzę w tej książce rażące błędy rzeczowe. Powtarzane przez autora wielokrotnie – namieszały w wielu polskich głowach niczym korwinizmy. Grenlandia od milionów lat nie była nigdy zielona (może poza południowymi brzegami). Para wodna o ile jest głównym gazem cieplarnianym, to nie odpowiada wprost za zmiany klimatu. Topnienie lodowców wcale nie jest pożyteczne. Darwin nie był człowiekiem gorąco religijnym. Gdybym do tej książki wrócił – mógłbym pewnie tak wymieniać więcej. Może wrócę, bo po latach na pewno wyciągnę z niej więcej, a na różne byki będę przygotowany.

Czytałem to dawno temu i spodobał mi się humor oraz dystans tej książki do prawicowych wartości, które autor podziela. Wprost pisze, że „Polak-katolik-patriota” to mit, a powstania robili masoni, dewianci i inni ludzie uchodzący obecnie za zaprzeczenie patriotyzmu. W kraju zdominowanym przez martyrologiczny PiS, na obrzeżach którego kręcą się narodowcy, warto pamiętać, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
27
5

Na półkach:

Po prostu Ziemkiewicz i ta jego "retoryka". Chcąc skomentować tą książkę, najłatwiej odnieść się do samego autora. Bowiem zdania są podzielone, wg. Mnie jest świetną bazą do uzupełniania swoich poglądów. Jeden z czołowych publicystów prawej strony, dogłębnie szczery w swoich spostrzeżeniach. Ekspert "syndromu Michnika". Jeżeli odnieść się do samego tytułu, to rzuca ogólne światło na zdroworozsądkową interpretacje przeróżnych zjawisk "salonu". Jednakże po przeczytaniu paru tytułów Ziemkiewicza, można odnieść wrażenie, iż w kolejnych książkach powiela wszystko co już znamy. Trzeba zarzucić, że pomimo doskonałych porównań, to jednak się powtarza. Warto polecić osobom, które dopiero zaczynają przygodę z jego publicystyką. Podobnie jak "Wkurzam Salon", niemal ta sama treść.

Po prostu Ziemkiewicz i ta jego "retoryka". Chcąc skomentować tą książkę, najłatwiej odnieść się do samego autora. Bowiem zdania są podzielone, wg. Mnie jest świetną bazą do uzupełniania swoich poglądów. Jeden z czołowych publicystów prawej strony, dogłębnie szczery w swoich spostrzeżeniach. Ekspert "syndromu Michnika". Jeżeli odnieść się do samego tytułu, to rzuca ogólne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
301
285

Na półkach: , ,

Jak ktoś zna publicystykę tego autora to nic nowego tu nie znajdzie. Nie piszę w negatywnym znaczeniu tego słowa, nic z tych rzeczy. Ktoś w swojej recenzji napisał, że znajdziemy tu celne, ostre uwagi p. Ziemkiewicza na temat tego co się dzieje we współczesnej Polsce. Ktoś inny dodał, że obraz dzisiejszej Polski wg. tego publicysty do różowych się nie zalicza. Moim zdaniem wszystko prawda. Od siebie dodam, że podoba mi się bardzo to, iż R. A. Ziemkiewicz nie pomija faktu, że to co teraźniejsze ma swoje zakorzenienie w przeszłości. Niby nic nowego czy odkrywczego, ale dla wielu Polaków już nie jest to takie zrozumiałe. No nic, jest to w tym tomiku wszystko.
Dobrze się to czytało, ale jest też tak, że p. Ziemkiewicz tyle tego wydaje, że można się pogubić. Jest to dobry zbiór, ale niczym szczególnym się nie wyróżnia. Znam autora i "W skrócie" tylko potwierdza to co wcześniej autor zawarł w innych swoich treściach.
Warto by tą książkę czytali ci co są zatruci kłamstwami mediów oficjalnych czyli rządowych, inaczej "media mętnego nurtu". Znawcy treści tego autora nic nowego dla siebie tu nie znajdą. Ot, w ramach większego czasu wolnego.

Jak ktoś zna publicystykę tego autora to nic nowego tu nie znajdzie. Nie piszę w negatywnym znaczeniu tego słowa, nic z tych rzeczy. Ktoś w swojej recenzji napisał, że znajdziemy tu celne, ostre uwagi p. Ziemkiewicza na temat tego co się dzieje we współczesnej Polsce. Ktoś inny dodał, że obraz dzisiejszej Polski wg. tego publicysty do różowych się nie zalicza. Moim zdaniem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
693
110

Na półkach: , ,

Jak zawsze się nie zawiodłam. Bardzo lubię jak p. Ziemkiewicz wkłada kij w mrowisko. Czyta się bardzo dobrze, a co jakiś czas istna perełka.
I co najważniejsze, pomimo upływu czasu spostrzeżenia i oceny są wciąż aktualne.

Jak zawsze się nie zawiodłam. Bardzo lubię jak p. Ziemkiewicz wkłada kij w mrowisko. Czyta się bardzo dobrze, a co jakiś czas istna perełka.
I co najważniejsze, pomimo upływu czasu spostrzeżenia i oceny są wciąż aktualne.

Pokaż mimo to

avatar
87
31

Na półkach:

Ziemkiewicz, jak zwykle zresztą, bez owijania w bawełnę przedstawia prawdziwą, acz przerażającą, wizję kraju w którym przyszło nam żyć. Nie jest to obraz różowy. Ba, nie jest on nawet kolorowy. To ciemna strona państwa, której nie uświadczysz w mediach masowych, mających na celu ulepić człowieka "na miarę" a nie myślącego i dostrzegającego pewne mechanizmy jakie rządzą naszym życiem prywatnym i społecznym. To w jaki sposób wpływa się na życie każdej z osobna jednostki oraz kształt i funkcjonowanie państwa i jego aparatu dosadnie i krytycznie pokazuja dopiero publikacje Ziemkiewicza, który bez fałszywego wstydu nazywa rzeczy po imieniu. Kto był Bolkiem ten jest zdrajcą a nie bohaterem narodowym. Komuniści, którzy przejęli w drodze porozumień (a nie żadnej rewolty) władzą byli, są i pozostaną świniami i zdrajcami narodu (co najmniej w etycznym wymiarze).
Im głębiej w las tym większe przerażenie i paniczna radość. Przerażenie, że nasz kraju faktycznie tak wygląda a swoista radość, że samodzielnie człowiek takich rzeczy nie zauważa. Gdyby ludzie zauważali takie mechanizmy jakie opisuje Pan Rafał to przynajmniej ta część społeczeństwa, która zachowała chociaż śladowe ilości przyzwoitości, honoru i patriotyzmu zeszła by na serce w mgnieniu oka!

Ziemkiewicz, jak zwykle zresztą, bez owijania w bawełnę przedstawia prawdziwą, acz przerażającą, wizję kraju w którym przyszło nam żyć. Nie jest to obraz różowy. Ba, nie jest on nawet kolorowy. To ciemna strona państwa, której nie uświadczysz w mediach masowych, mających na celu ulepić człowieka "na miarę" a nie myślącego i dostrzegającego pewne mechanizmy jakie rządzą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
128
17

Na półkach:

logiczne, pouczające, zabawne...

logiczne, pouczające, zabawne...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    127
  • Chcę przeczytać
    70
  • Posiadam
    49
  • Teraz czytam
    3
  • Fabryka Słów
    3
  • Publicystyka
    2
  • Literatura polska
    2
  • Ulubione
    1
  • 2012
    1
  • 9A) Literatura polska: 7) Literatura współczesna
    1

Cytaty

Więcej
Rafał A. Ziemkiewicz W skrócie Zobacz więcej
Rafał A. Ziemkiewicz W skrócie Zobacz więcej
Rafał A. Ziemkiewicz W skrócie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także