Pierścień

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ring
Pierścień
dona

Louise Ye Armonk dowodzi ekspedycją wysłaną wzdłuż relatywistycznej ścieżki pięć milionów lat w przyszłość, sfinansowaną przez dziwaczny i zamożny kult zwany Superet, religię opierającą się na czczeniu broni atomowej. Podróż zabierze tysiąc lat czasu pokładowego, a były mąż Louise, Mark, pełni na statku funkcję socjotechnika, obarczony zadaniem opracowania systemu społecznego, który przetrwa milenium. W ramach tegoż projektu kult wysyła także obserwatorkę do wnętrza Słońca, Lieserl urodziła się jako człowiek, jednak została przekształcona tak, by być nieśmiertelną wewnątrz oprogramowania portalu Złącza tunelu czasoprzestrzennego, zakotwiczonego w słonecznej plaźmie. Jakie odległe niebezpieczeństwa dla ludzkości przeczuwają wyznawcy Superet, aby usprawiedliwiały dwa tak ambitne przedsięwzięcia. Technologia Złączy tunelowych sprawiła, iż jedynie na ułamek sekundy uzyskano wgląd na owe zagrożenia, jednak to wystarczyło. Louise i Mark, a także Lieserl (o ile jeszcze pozostała istotą ludzką mimo odosobnienia wewnątrz Słońca) muszą zidentyfikować obce i nieprawdopodobnie wielkie siły działające we Wszechświecie… nim, bez względu na istniejące na niej życie, zguba Ziemii zostanie postanowiona.

Morgoth | 2012-10-05
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, Hard SF
Przeczytana: 05 października 2012

Co by było gdyby człowiek potrafił wykorzystac implikacje M-teorii (10- lub 11- wymiarowa hiperprzestrzeń)? Co by było gdyby most Einsteina-Rosena okazał się przenikalny? Co by było gdyby nie tylko odnaleźc ale też przebyc taki most a nawet skonstruowac własny do konkretnego miejsca i czasu? Takie pytania zadaje "Pierścień". I choc odpowiedź na nie jest czystą fantastyką to same pytanie brzmią jak najbardziej realnie. Książka ta zadaje jeszcze jedno pytanie. Co by było gdyby we Wszechświecie znalazły się formy życia dramatycznie inne od nas? "Artystyczna wizja" odpowiedzi na to pytanie udzielonej przez autora jawi się przerażająco prawdopodobnie... I właśnie dla dreszczyku spowodowanego prawdopodobieństwem odmalowanego scenariusza warto sięgnąc po tę pozycję.

Pete489 | 2014-07-12

Ogromna wiedza w zakresie najnowszych teorii fizycznych, nieograniczona wyobraźnia, głębia przedstawienia stosunków między społecznościami oraz rozmach - tak w skrócie można by opisać tą książkę.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem twardej s-f, czyli opartej na nauce lub chociaż niesprzecznej z nauką, a w tej dziedzinie Baxter należy do ścisłej czołówki światowej.

Nie czytałem jak dotąd trzech poprzednich części cyklu, co nie przeszkodziło mi czerpać intelektualne przyjemności z tej wielkiej literatury naukowo-fantastycznej.

Jeśli poczułeś kiedyś dreszcz emocji, czytając autorów twardej sf takich jak Zajdel, Lem, Watts, Kosik, Ziemkiewicz albo Egan, Stephen Baxter będzie jak najbardziej naturalnym i trafnym wyborem.

Polecam!

Cerro | 2015-03-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2015

Podczas gdy większość autorów skupia się na jednym z aspektów gatunku - twardych, naukowych faktach, kosmicznej przygodzie lub zgłębianiu zagadnień socjologicznych - Baxter nie wybiera. Pisze o wszystkim naraz.

Autor miał genialny pomysł na napisanie nie jednej, lecz kilku znakomitych powieści science fiction. Zamiast jednak rozmieniać się na drobne, połączył całość w olśniewającą epopeję.

Baxter w bardzo przystępny sposób przybliża swoje niesamowite, mocno zakorzenione w fizyce pomysły, jednak w tym twórczym szale, większość wyjaśnień wkładana jest w usta postaci. Zarazem język powieści jest prosty, autor nie eksperymentuje z formą w żaden sposób.

Przy całym rozmachu wizji, odrobinę zabrakło w powieści psychologizacji postaci. Nie oznacza to, że Baxter nie interesuje się zachowaniami ludzkimi, spogląda na nie jednak w szerszym, zbiorowym kontekście.

--------------------------

Killst4r | 2013-05-25

Sądziłem, że jeśli chodzi o s-f to już chyba nic mnie nie zaskoczy, a tu proszę, taki "Pierścień". Zaczyna się dosyć trywialnie, tylko po to aby zaraz przenieść czytelnika 5 mln lat w przyszłość. Mimo kilku niedociągnięć jest to jedna z lepszych powieści s-f jakie czytałem.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 22 maja 2012

Pierścień leży i kwiczy, jeśli idzie o kreację bohaterów. Niestety pod tym względem Baxter zaliczył maksymalną wtopę, bohaterowie są niewiarygodni emocjonalnie, ich reakcje są mało przekonywujące a charakterologia niespójna. Ale nie to jest ważne w tej powieści.

To, co stanowi o genialności powieści Baxtera, to jej koncept fabularny i jego realizacja. Czegoś tak karkołomnego i zakrojonego na tak niesamowitą skalę pod względem rozmachu, czasu, przestrzeni oraz kalibru wydarzeń, dawno nie czytałem. Do tego otoczka science jest maksymalnie hard, ilość twardej wiedzy z zakresu fizyki i chemii jest przytłaczająca, ale jednocześnie fascynująca. Kosmiczne struny, relatywistyczna koncepcja czasoprzestrzeni, procesy zachodzące w gwiazdach na różnych etapach ich rozwoju, soczewkowanie grawitacyjne itp. Z początku rozumiałem z tego wszystkiego trzy po trzy, ale z czasem, także dzięki wydatnej pomocy wujka Google, zaczęło się to wszystko klarować.

Wyjaśnia się przy okazji wiele tajemnic z...

Via | 2016-06-06
Przeczytana: maj 2016

Po raz kolejny przekonuję się, że twarde science fiction nie jest dla mnie. Dużą część książki zajmowały fizyczne objaśnienia, które dla mnie były niezrozumiałym bełkotem... Sama fabuła nie była zła, może gdybym znała poprzednie części cyklu to ta podobałaby mi się bardziej.
Więcej:

Kacper Kieć | 2016-12-03